Споделена история от Здраве

Лечение на андрогенна алопеция при жени с миноксидил
Здравейте!
Ендокринолог ми предписа миноксидил за андрогенна алопеция. Прочетох обаче различни мнения и съм малко притеснена. Някой хора забелязват като страничен ефект засилен косопад, а и също така окосмяване на лице,гръб и тяло.
Според ендокринолога лекарството нямало да ми навреди и може да опитам като локално средство за момента.
Интересува ме хората, които наистина са използвали лекарството и имат преки впечатления да ми кажат при тях имало ли е странични ефекти и ако да какви. А и също така колко време са го прилагали, понеже и там мненията са различни.

Коментари

1.   Правилно ти е казал

2.   Аз имах проблеми с коста, затова проучих доста и говорих с лекар, но се оказа, че съм имал някаква подкожна гъбична инфекция и карах 2-3 месец на Низорал, докато ми мине инфекцията и всичко се оправи. Но покрай този проблем, проучих всичко и говорих със специалист и отделно имам "наблюдения" над стар съквартирант. Общо взето научих следното:

- Миноксидил подобрява кръвообрачението на кожата, но науката още не е сигурна, дали това стимулира растежа на коса или е друг процес.

- Космите започват да пада по-бързо, защото се стимулират фоликулите, които са отговрни за растежа на индивидуалните косми. Фоликулът отхвърля стария "болен" косъм и започва растеж на нов и здрав такъв, но защото започва отначало, може да мина месец-дори два, докато падне стария косъм и се появи нов.

- Има микосидил за втриване, ако не искаш хапчетата. Но трябва да се посъветваш с демратолог, защото неправилна утореба, може да има странични ефекти, особено ако имаш възпаление на кожата и съвсем възможно е да имаш такова, без да знаеш. Освено това, дори и този може да е проблемент, ако попада на други части от тялото ти.

- Ако имаш доста изпадали косми, ще паднат още малко, но след това ще се върнат тези, котио си имала до момента, ще са доста по дебели и "свежи", но при съквартиранта дори познаха и някои стари да се връщат, макар не на пълно.

Общо взето - търси дерматолог, ако се съмняваш.

6.   Номер 2, колко пъти в седмицата прилагаше низорал и как рабра, че е гъбична инфекция? На мен ми предстои скоро да ида на лекар със съмнение гъбична инфекция, заради сърбежи и затова питам.

Авторке, на мен миноксидил не ми подейства, и да получих допълнително окосмяване бакенбарди, защото се разнасяше по възглвницата докато спя.
Косата ми стоеше като мазна, беше много неприятно.Ползвах го 5 години.
В момента без него, но с пълноценна диета и маски за коса с етерични масла, косата ми е по-добре и има растеж, от колкото като го позлвах него. Помня толкова го масажирах в слепоочията и нищо не израсна, а сега ми израстват къси косъмчета там и чакам да видя до къде ще стигнат.
Но има много хора, които са се повлияли добре, така че е спорно. Аз не бих го ползвала пак.

7.   Мъж съм. Използвал съм миноксидил за мазане, подсилвах си брадата. На опаковката пише да не употребява от жени. Освен по брадата ми поникнаха косми по гърба и ушите. Космите ми по цялото тяло се подхраниха и увеличиха, а си мажа само брадата.
На мястото на авторката, при положение, че е жена не бих прибягвал до такива тежки химии.
Дано съм бил полезен.

8.   До 6 - Дерматилог ми го каза, а преди това личен лекар. Първо беше по 4 пъти на седмица, след това по 3, след това 2, а сега профилактични на 1-2 седмици веднъж. Първата седмица беше гадно. Падаше кожа на люспи, сърбеше и падаше и коса, доста повече от преди. След това намаля драстично, много по-малко от старите нива и не усещах никакъв дискомфорт. 3-4 седмици по-късно почти нямах проблеми.. Сега усещам и разлика в косата, която израства след лечението. По-здрава е някак си.