Споделена история от Здраве

Рефлукс езофагит - има ли спасение?
Мили хора,
след проведено изследване с контрастно вещество съм диагностициран с рефлукс езофагит, среднотежка форма. Ходил съм на трима гастроентеролози, всички се опитват да ме "лекуват" по един и същ скрипт - не търсят решение на проблема, а ми предписват хапченца, даже ми ги подаряват, за да ме "зарибят". Станах редовен клиент на кварталната аптека. Нямам 30 г. все още, нормално ли е да се тъпча с какво ли не, без никакъв ефект и "лекарите" да вдигат рамене и да се чудят какво още да ми предпишат? Отскоро пробвах и блокери на киселинността - скапаха ми червата, имам кръв в изпражненията, болки в стомаха, гадене, отврат е. Поинтересувах се и разбрах, че се правят лапароскопски операции, но "лекарите", при които ходя, казаха да забравя - правело се само за хора в много тежък стадий, които не могат да се хранат. Попитах ги - "и аз трябва да чакам да стигна този стадий, за да ми се реши проблемът ли?" - мълчание. Има ли някой спасил се от тая напаст? На диета съм от месеци, никога не съм пушил, алкохолът е сведен до почти абсолютен минимум, но ефектът е нулев - киселини, киселини, киселини, оригване, пърдене (с извинение) и така - ден по ден. Нека някой сподели дали и как е успял да се отърве от тия мъки, благодаря ви!

Коментари

1.   Или имаш алергия към даден вид хранителен продукт или няколко или си много стресиран, но най-вече се получава от алергия/непоносимост към храни.

Пробвай да спреш да пиеш мляко, да консумираш млечни продукти, най-вече да спреш да ядеш пържено, лук, домати, кетчуп, майонеза и всякви такива.

Пилешко месо също, опитвай се да се храниш с по-течни храни като супи например.

Много видове месо също предизвикват така наречният GERD.

Дори може да си алергичен към плодове, зеленчуци, които си консумирал без дори да се замисляш, опитай се да премахваш от диетата си различни продукти докато не разбереш коя храна точно ти влияее зле.

2.   И аз имам подобни проблеми, но в по лека степен. Много е важно какво ядеш и кога го ядеш!!! Явно при всеки човек е различно за това трябва сам да определиш коя храна как ти действа.

Първо - много е важно да ядеш поне 3 пъти на ден и в не големи количества храна. Особенно важно е вечер да не преяждаш, както и да избягваш определени подправки /черен пипер, червен пипер, кетчуп, вякакви видове консерванти, сушени колбаси с подправки, чипсове, фастъци и т.н. Важно е също по рано да вечеряш поне 4-5 часа преди сън или преди да легнеш в леглото!!! Аз съм на 35 години и също ме мъчат киселини и рефлукс. За мен причините са стрес на работа и неправилно хранене - по скоро хранене с боклуци!!! Виж като ям здравословно - основно зеленчуци и салати, кисело мляко, хляб - нямам проблеми. Но малко да кривна и да посегна към вредните боклуци и пак се почва с киселини и нощен рефлукс. Да много е гадно!!!

3.   Спри лактоза и глутен!
Аз така се излекувах!

4.   Изследвай се за наличие на Хелиобактер пилоти в стомаха.

5.   Аз когато открих, че имам такова вече беше развито в 3-та степен, заедно с атрофичен гастрит. Като цяло според мен няма пълно лечение на този проблем, но с правилни действия има облекчение на страданията. Облекчението се намира в смяната на храната, начинът на хранене и изграждането на режим. Проблемът при езофагита е, че има един сфинктер, който се намира под хранопровода и той предпазва хранопровода от киселината в стомаха. ГЕРБ е когато мускулът се разхлаби и започне да влиза киселина. Изключително опасно е, тъй като хранопровода е много фин и тънак и киселината го разранява. Иска си сериозна грижа за себе си, диета и лекарства (от време на време) за намаляне на киселината в стомаха. Аз мисля, че долу/горе му хванах цаката и ще ти кажа какво направих аз. А дали ти ще го направиш си е по твоя преценка. Като цяло гастроентеролозите препоръчват да се избягват: Кисели, люти, прекалено мазни, пържени и т.н храни. Също така пресен чесън (несготвен), лук. Вече си ги чувал сигурно.. Най-полезно е да си водиш дневник и да записваш в него от коя храна как се чувстваш . И храните, от които се чувстваш много зле да ги изключиш нацяло. Трябва да изключиш алкохола и газираните напитки, това е най-вредното от всичко. Особено газиран алкохол - Бира. Твърдите алкохоли мен лично направо ме убиват и съм ги изключил от много години. На мен лично от всички алкохоли единствено червеното вино ( в малки количества ) ми понася, но задължително трябва да е по време на хранене, за да има храна в стомаха. Последното ядене вечер не трябва да е след 19:00 най-късно 20:00, също така не трябва да се приемат и напитки от тогава. Най-опасното нещо при това заболяване се случва докато спиш вечер. Когато си легнеш, тялото ти е разположено така, че киселината се стича от стомаха към хранопровода, особено ако си ял по-късно от 19:00. Има едно лекарство "Гавискон" дъвче се по едно хапче преди лягане, а също и през целия ден (след хранене). (посъветвай се с лекаря си за него). Също така, леглото ти може да го повдигнеш с нещо и да спиш на диагонал, доста повдигнат, по този начин киселината не се стича нагоре към хранопровода. На мен лично много ми помага. Също така от време на време при силни болки се пие "нолпаза", защото намаля киселината в стомаха, но не трябва да се пие прекалено дълго, за да не спре киселината нацяло, защото стомаха ти има нужда от нея за храносмилане. Аз лично го пия само в най-тежки случаи. При храненето също така много важно е да не ядеш сухари и такива храни, които биха разранили хранопровода. Защото по хранопровода има ранички и сухарите като преминат може да го разранят. Супичките трябва да станат чести. И най-важното.. Стреса, напрежението, депресията, злобата, агресията са неща, които засилват киселината в стомаха. Изцяло трябва да промениш живота си към по-добро и да се забавляваш често, да живееш спокоен живот. А.. и много важно да не говориш на всички, че си болен, а да се държиш сякаш си здрав.. това е лично моя тактика и при мен работи.. Просто се държа сякаш съм здрав и на никой не говоря за това, освен на лекарите. Защото близките ти и хората на които споделяш - не могат да ти помогнат, а само им създаваш напрежение и на тях и на себе си. Успех