Споделена история от Здраве

Дефицит на витамин Д.
Здавейте, има ли някои които е имал дефицит на витамин Д, какви са симптомите и как протича лечението?

Коментари

1.   Има изследване на вит. Д, струва около 30 лв. При недостиг се приема 2х 20 капки ВитД3/вигантол на седмица.
Важен е и напоследък се обръща доста внимание.

2.   Няма симптоми ако дефицита не е тежък. Много хора имат, бих казала повечето. Лечението е повече излагане на слънце (не по обедно време!!! ) без слънцезащитен крем. 15--20мин дневно. И капки витамин Д.

3.   Пускаш си тест в лаборатория и разбираш. Беше някъде около 20 лв. Регулира се с повече витамин Д, но трябва ендокринолог да прецени колко, защото вит. Д може да се предозира и има странични ефекти.

4.   Ако излизаш рядко от вкъщи има шанс да имаш недостиг на витамин Д, но ако излизаш често едва ли имаш недостиг. Ако имаш недостиг просто трябва да излизаш на вън да те нагрее слънцето.

5.   Лично аз разбрах, че нещо не е наред, след като ми излезе афта от вътрешната страна на устната. Взех си спрей (напиши в гугъл витамин д спрей, със зелената опаковка и прочети за него) и преди лягане си пръскаш вътрешната страна на бузата, понеже така най-бързо се усвоява. При всеки е различно откъде идва липсата му. Аз работих тогава навън и то летните месеци и пак имах липса на този витамин. Ще следя, за да видя дали някой има лечение