Споделена история от Здраве

Как да си оправя зъбите? Не съм ги мил от дете
Не съм си мил зъбите от както бях на 13-14 а сега съм на 19 и те изглеждат ужасно. Да отида ли първо при зъболекар или мога да ги оправя сам? Никога не съм харесвал да си мия зъбите и един ден просто спрях защото ми беше писнало от всичко и исках да умра. Имах много трудно детство. да, бях в депресия. Може би все още съм. Не знам. Но беше спряло да ми пука за здравето ми и това как изглеждам и за това просто спрях да ги мия.

Коментари

1.   Имах няколко съученици, които започнаха редовно да си мият зъбите чак в университета някъде. Странно, но така ги бяха учили вкъщи-че човек като си мие зъбите с четка, се увреждал емайла им. Не знам каква е историята зад тая пълна глупост, но явно е намерила известно разпространение през 90-те години. То тогава какво ли нямаше... Кики, екстрасенси, Кашпировски и всякакви подобни...
За 5 години немиене може много неща да са се случили със зъбите ти. Едва ли фатални, но времето е достатъчно да се натрупа зъбен камък и да започнат проблеми с венците. Започни като нормалните хора- купи си някаква хубава четка за зъби, паста, вода за уста и започвай-сутрин и вечер. След 2-3 седмици иди на зъболекар да те прегледа. Може да имаш някой зъб за правене, зъбен камък за чистене... това са нормални неща.
За да не забравиш, понеже явно си загубил навици, навивай някаква аларма на телефона примерно и... примерно вечер в 10 или там преди лягане, миеш зъбите.
След месец примерно, като се върне навика, няма да можеш да заспиш ако не си си измил зъбите.

2.   Темата е фейк.

4.   До 2, защо да е фейк, баба ми също не си миеше зъбите, аз също съм имал такива периоди. Сега пропускам максимум едно миене ако ми се спи и ме мързи вечер или сутрин бързам и забравя.

5.   Мии ги включително с интердентални четки или зъбни душове защото повредят ли се сериозно, а то е въпрос на време е много трудно да бъдат поправени, особено в България, където способните кадри стоматолози за цялата страна са единици. Да не ти се налага да попадаш във водовъртежа на българските стоматолози при които всеки следващ оправя бакиите не предходния, но иначе ти иска четирицифрена сума всеки без никакви гаранции и отговорност за работата. Липсата на държава, права на пациентите и ценовата спекула са пълни тук. Пробутват на хората парченце керамика по-скъпо от рубинено бижу със същите размери. Повярвайте го най-после, колкото и да не ви се вярва и най-добре си го сложете на надпис във вас за да не го забравяте за миг - няма държава тук. В България все едно сте в джунглата. Пазете се сами, няма кой да ви помогне, няма на кого да разчитате в България.