Споделена история от Здраве

Секцио или естествено раждане
Мили дами, които сте минали по този път, би ми било полезен вашият опит! Благодаря!
Предполагам сте запознати със рисковете и положителните неща от раждане с операция. Какви са рисковете и кои жени раждат секцио? ( Само да кажа че съм запозната че това НЕ е пожелание на родилката! ) А се стига до този метод по здравословни причини ( високо кръвно дори диоптри и др... ).
Какво са последствията и рисковете след такъв вид раждане? Кои жени раждат естествено? ( Знам че напълно здрави жени са способни на такъв вид раждане ). А съществуват ли изобщо още напълно здрави жени и днешно време?
Моля споделете! Благодаря!

Коментари

1.   Никога не съм раждала, но доколкото знам със секцио ще останеш с белег за цял живот и отнема повече време за възстановяване от операцията, отколкото при естествено раждане. При цезарово сечение жената вероятно не е в съзнание, докато я извършват операция... така че жената няма да почувства болката. При естествено раждане ще боли повече от цезарово сечение и може да получите вагинални разкъсвания и може да се нуждаете от шевове (чух за това), чух една жена да казва, че са й отнели 7 часа, за да роди естествено, но ще се възстанови по-бързо от него, отколкото от цезарово сечение... може би е най-добре да се консултирате с вашия лекар или акушерка. Има жени, които предпочитат цезарово сечение и го планират, но често пъти съм чувал за жени, на които се налага спешно цезарово сечение, защото има усложнения и рискове за здравето на майката и бебето или бебето излиза наопаки (с задника навън вместо с главата).

2.   Първо, твърдението ти е вярно само в едната посока. По естествен път можеш да родиш, само ако нямаш усложнения.
Дори и да нямаш медицинска причина да родиш секцио, можеш да избереш да родиш именно по този начин.
Бях избрала да родя със секцио на всяка цена, но майка ми и лекарят ми настояваха да е по естествен път. Горчиво съжалявам, че ги послушах, въпреки че родих бързо и безболезнено.
Ако можех да върна времето обратно, щях да избера секцио.
Заради първото раждане по естествен път не мога повече да скачам на въже, напикавам се. Дори; с оамперси за възрастни е безкрайно унизително.
При всяка настинка свързана с по-силно кихане, нося дамски превръзки, защото се напикавам.
Обмислям операция, но ще трябва да изчакам още малко време заради последното раждане.
Мисля, че при жените, раждали със секцио няма такъв проблем.

3.   Секциото е за глезли, изключвам по медицински причини... нормалното е да предпочитане...

4.   Аз децата ги родих нормално, не ме е боляло почти. С дълбоко дишане и издишване болката се забравя почти.
Много жени раждат секцио, а и на докторите им е по- удобно така.
Само напъването е трудно, но минава и заминава. Страшното идва по- късно.

5.   Тая мания със секциото я има само в бг. Разберете, че секциото не се пракитуква ей така за спорт, а ако наистина има нужда.

7.   Жените в България раждат със секция, защото докторите натискат 30 мин и си тръгват. Условията за нормално раждане са архаични, общи родилни зали, стари методи натискане на корема, агресивен персонал, липса на опция да присъства някой и да подкрепи майката в този момент, нещо което по света го има и присэстават до 2ма човека, в САЩ и повече. Обезболяването е лукс дори в големите болници, раждане във вода има една вана в Св. София за цяла България.
Ражданенето по света е прекрасен момент, момент на любов и ново начало, в България без коментар. Всяка жена може да роди нормално, в България си измислят абсурдни причини, дори и много късни бремености и много ранни на 13-14 пак раждат нормално, цяла поредица има в ютюб на немски обаче. Няма нищо по-добро от нормалното раждане в цивилизована болница и персонал. Секцията е операция все пак.

8.   До номер 2. Съветвам те да прочетеш какви са лошите последици от раждане със секцио. Нерядко в БГ се случват доста по-неприятни неща от това което на теб ти се е случило.

9.   До 7, В Пловдив също имат вани за раждане, друг е въпросът че рядко се използват, щото разбираш ли почти всички раждат със секцио.
В България лекарите са се научили да взимат парички, затва предлагат още от самото начало на жената да роди секцио.
При всяко раждане има риск, независимо нормално или секцио, затва няма смисъл от безсмислени спорове.

10.   Не ми разбрахте въпроса!
Питам при какво здравословно състояние на майката се. НАЛАГА секцио? !
Предишни операции, трансплантация, диоптри и други заболявания...? !
Ако има жени с такъв опит и преди да да родили са имали или все още имат някакво заболяване или неразположение моля да се включват е темата!
А не хора които без да знаят или опит да се обаждат и да плюят след като НЕ са разбрали правилно същността на темата!
Н говорим за избора на жената да роди по - лесно а когато се налага, при какви случаи е необходимо да се вземат такива мерки и защо?
Кал а е опасността и последствията спрямо заболяването неразположението или предишни операции на майката? !

Авторката

11.   Аз родих със секцио, но при мен си се знаеше още от началото, че ще раждам така, заради високи диотри и други проблеми с очите.
Самата операция мина, но после когато упойката спря да действа болеше зверски и няколко дни направо беше ужас. Белегът е минимален и не ме притеснява, но възстановяването отне повече време отколкото при жените родители вагинално. Няма как да кажа, кое от двете боли повече, предвид че съм раждала само със секцио, пък и всякое раждане си е различно и вкяка приятелка разказва различни истории. Според едната едва не умряла от болка и се наложило да я шият, друга пък го описа като "малко по-болезнен цикъл, но изобщо не била адската болка за която се била подготвила", така че всяка жена е различна и съответно тялото и реагира различно, някои се мъчат цял ден, други раждат само за час.
Така, че няма как да си съставиш мнение от разказите ни. Никой не знае как ще реагира твоето тяло и кой е най-доброто за теб. По-добре говори с лекарката си и тогава реши, а не на база какво разказваме тук.

12.   Аз родих в чужбина, уж нормално-с форцепс, но на 35 и с усложнения и предизвикано раждане. Останах доволна от условията. Имаш право на придружител, храната си избираш от меню, има една количка с кафета, чайове и разни сладки-може да консумираш на корем. Не ме лишаваха от храна(въпреки че нямах апетит много по време на раждането), за вода да не говорим колко литра изпих. Няма клизми и бръснения насилствени. Няма общи родилни зали, скачане по корема, избор на екип и пришпорване. Няма пестене от упойки(аз не ползвах епидурална), накрая ми сложиха спинална.
Та ако бях в България на 100% щях да искам секцио по желание за да избегна всички капани на родната родилна грижа. Не бих си го причинила в моя случай-ако бях тръгнала тук нормално щях да пукна от жажда най-малкото или да ме осакатят. За второ вече няма смисъл секцио.

13.   Номер 2, аз съм от предния коментар. Има специално бельо за инконтиненция. Не е нужно да ходиш с памперси. Разгледай. Мисля че е тънко и абсорбиращо, не съм ползвала, но съм виждала да продават.