Споделена история от Здраве

Страх от болести
Здравейте!
Имам нужда от помощ. След диагностициране на моя дядо с рак, отключих ужасен страх от болести. Не мога да мисля за нищо друго. Тръгнах по профилактични прегледи и изследвания и всичко е наред, но не мога да се отърва от тези мисли. Имам малко дете, което си представям как ще остане без майка, защото ще умра от страшна болест. :( Моля ви, помогнене ми!
Искам само да кажа, че тревожността ми е по наследство, ако мога така да се изразя. Дядо ми и леля ми са имали психически проблеми и страхове. Не искам да ходя на психиатър и да пия лекарства. Искам някой да ми обясни, ако има представа, как може човек да се отърве от подобни мисли. Ужасно натоварващо е.

Коментари

1.   Съветвам те да започнеш да посещаваш психолог заради тревожността.
Не съм запозната дали може да се излекува напълно, но терапевтът със сигурност ще ти помогне да не бъде толкова изострена и да не си под стрес за всяко едно нещо. Може впоследствие да те препрати към психиатър, където да се лекуваш с медикаменти, но това би бил краен случай, ако психологът не може да се справи с овладяването на тревожността ти.

Хипохондрикът в мен също се обажда на моменти, но когато видя добри резултати и нямам никакви болежки, се успокоява малко или много.
Ти може да си по-наплашена и може да не повярваш на добрите изследвания от раз, но освен да дадеш сумати пари по доктори, за да видиш същите резултати, не мисля, че ще стане друго.
Не се споменала какъв е/е бил ракът на дядо ти и дали е наследствен, но може да ходиш на профилактични прегледи само за него или други видове рак, това е достатъчно.

Фокусирай се върху отглеждането на детето си, живей за настоящето и му осигури приятни моменти с майка му и в никакъв случай не мисли негативно, защото по този начин привличаш повече отрицателна енергия.

2.   Това, че тревожността ти е била по наследство малко ми звучеше като оправдание. Ти хем така, хем онака. Не искаш да ходиш по психолози и психиатри, но искаш някой да ти помогне. Моят съвет е да потърсиш професионална помощ, не от психиатър, но поне от психолог.

3.   Ти можеш да си помогнеш сама, освен ако нямаш психични отклонения. Просто не допускай тези лоши мисли, налагай си да мислиш за друго. Потърси алтернативно лечение- чайове за успокоение, тренировки, разходки, четене и т. н.

4.   На работа имаме една колежка точно обратното - радва се на всяка една болежка която и се появи. Хобито и е да ходи по доктори и да обикаля болниците. Реално и двете нямате никакъв проблем. Вашия случай е възпят в народна песен. Фрагмента е следния: "море като грабна дрянова тояга, че по главата, че по корема, ах жено болна ли! "

5.   Намери си занимание, танци, спорт, кино, така в живота ти ще има разнообразие и ще имаш приятни емоции, вероятността да се запознаеш с хора и да е приятно е гарантирана.

6.   Ако се притесняваш прекалено много ще вземеш наистина да развиеш някоя болест... Бъди спокойна, консултирай се с психолог/терапевт ако се налага, грижи се за себе си. Всичко ще бъде наред! Не всеки хваща подобни болести, за да развиеш нещо подобно трябва да има някаква предпоставка... Щом лекарите са ти казали, че всичко при теб изглежда наред, значи наистина всичко е наред! :))

8.   Голямо Его, голяма любов към себе си= голям страх от болести и смърт.
Ако престанеш да възприемаш себе си като много значима и с клмчова роля, като престанеш да жадуваш всичко да оптеделяш и да контролираш, ще се оправиш. Ще ти мине и хипохондрията, и манията.
Жалко е и е малодушно, защото всички сме смъртни, но малцина от нас треперят за кожичката си всеки ден.
Даваш ли си сметка колко отвратително се чувстват най-близките ти при това твое поведение?
Егоизмът, себелюбието, малодушието, страхът са тези емоции, които те водят в тази посока.
Може би трябва да отидеш на църква и да се помолиш да се избавиш от страховете си.
Страхът е липса на вяра.