Споделена история от Други

Квартира, София
Отскоро съм на квартира в София. Беше дълго търсене и оглеждане, но накрая избора е направен. След известно живеене в нея, започвам да й виждам недостатъците и не спира да ме гложди въпроса “направих ли най правилния избор”. Все пак знаете, всеки ден се качват нови обяви, а ме притеснява че с някои от нещата направих компромис, а тези които гледам ми се струват уж наред. Нещата с които направих компромис са значително по малко от тези, които са в плюс. Предимствата са - много места за паркиране, нови електроуреди в гаранция, ново съвременно обзавеждане, близо до метро, пешеходно разстояние до всички вериги магазини.
Споделете колко плащате за квартирата, как са сметките, какво негативно виждате и от какво сте доволни. На ток или на ТЕЦ се отоплявате и според вас кое е по добро?

Коментари

1.   Как може изобщо да питаш дали парното е най-доброто отопление???

500 плащам в Гео Милев, пряка на Коперник. Двустаен бабешки с нови уреди, но на стар паркет, бели квадратни плочки в банята и мозайка. Главното беше да има парно и да не е последен етаж. Не разбирам как баш в София може да правите компромис с отоплението.

2.   Добре е да си имаш квартира със минимален наем, така е готино, тец е за предпочитане, но си е до вкуса на човек, сметките са като на всякъде където си живял до сега.

3.   Щом си сам, най доброто е, да си намериш евтин таван, да помизеруваш малко, но да си спестиш пари и с малко заем да си купиш някое малко апартаментче, но да си е вече твое. С тези скъпи квартири, никога няма да имаш собствено жилище, а ще пълниш гушата на алчни хазаи. Твоя си е работа, аз така бих постъпил, пък ти ако имаш излишни пари, давай ги за лудо.

4.   Здравей!
11 години живях по квартири в София и най-накрая се прибрах в града от които съм си, най-доброто решение което съм вземал. Но се прибрах след като си намерих работа по специалността. Иначе мнения и съвети мога да ти дам много. За тези години съм живял в 4 квартири и 3 квартала. След втората квартира стигнах до заключението, че възможно най-скъпото нещо е да се отопляваш с ТЕЦ и квартирите ми от там нататък ги търсих задължително със спряно парно (но с централна топла вода за къпане), купих си висок клас радиатори и ми излизаше тройно по-евтино. Търсих си винаги и жилище с тераса, удобно е за простиране, пък и лятото си пиех бирата там. Също и да не е първи и последен етаж, на първия е най-шумно заради асансьора, на последния имаш риск да протече покрива. Когато търсиш квартира винаги се пазари максимално, аз съм смъквал близо 100 лева по-малко от наема. Последния наем които плащах беше 420, апартамента попринцип беше 520, но се спазарих. Иначе за последните години наемите скочиха зверски, сега бих казал, че ако човек не прави минимум 2200-2500 на месец, няма изобщо смисъл да живее в София на квартира.
Иначе да ти кажа, ако решиш да оставаш, по-добре направо тегли кредит, аз така трябваше да направя преди.

5.   Ми звучи доста добре. Такива предимства са доста трудни за намиране. Не съжалявай въобще. Особено за паркирането е 6-ца от тотото.

Каквато и квартира да намериш, винаги ще има недостатъци. Перфектни няма. Ако намериш да е перфектна, пък цената ще е съвсем друга.

6.   До тези, които са писали, че с ТЕЦ е най-добре - да, така е. Готинко-мотинко е да си имаш безкрайна вода и да ти е топло на дупарата, само че това удоволствие си има цена, тя е по 300-400 лева на месец зимата и по 100-150 лятото (нищо, че го спират, вие пак си плащате).

Авторе, това е красотата на това да си на квартира - можеш да се преместиш по всяко време, а това с паркинга, споко, ще паркираш на 5-10 минути от вас, не е такъв проблем.

7.   Живях години по чужбина в помиярски споделени къщи. Под наем си е жива мъка, още повече с тия цени в момента. Имам възможност да отида в София, гледах цените, 800-900лв. квартира и алчните хазаи с 1000 изисквания и не е като моя да не изкарва, но то това не е живот. Вечно да се съобразявам, вечно да се навират хазаи, та нещо оврхтяло като се счупи панаири, та ако направиш едно петънце драми. Да се чудя дали няма да ми вдигнат наема 3 пъти за година, да направим едно дете и да ни изритат защото ще им цапа мухлясалата панелка или като реша да напусна да не се върне депозит, защото така са решили. Нямс шанс, квартира ли е не ми го хвали.

8.   аз живях година и нещо по квартири в София, в Ст. град. Сменил съм три - все едностайни, ново строителство, но тесни. Плащах по 500-550 лв. Това ми бе почти половината заплата.
Взех решение и се върнах в провинцията, в града където съм израснал и съм живял повече от 30 г. Сега живота ми е скучен, но не давам грешни пари всеки месец на хазяй и не се тревожа, че утре може да ми кажат, че искат да го пробават и да си събирам чукалата.

По-горе ти го казаха - трябва да взимаш над 2000-2500, за да имаш сметка да живееш в София на квартира и то в неголямо жилище. Наемите в момента са страшни, цените на имотите също. Всеки се оправдава с инфлацията.
Ако ще теглиш кредит за собствено жилище, трябва да си сигурен, че ти се живее в столицата. Там не е за всеки. Аз ако някои ден имам деца, със сигурност не бих искал да израстнат там.

9.   Лично аз се отоплявам на локално парно(на ток), не съм на квартира, но според мен ТЕЦ е по-евтин вариант от локално парно.

При мен сметките зимата за тристаен често удрят над 300 лева тока.. отопляват се няколко стаи и баня.. Трима души живеем.

Иначе от хора които се занимават с видовете отопление знам, че най-евтино е с термопомпа и веднага след това с най-висок клас климатици а .

Само че там инвестицията не си струва и говорим за хиляди левове, които се избиват поне за 5-6 години топлене.

Малко извън темата - за цените на имотите и наемите не знам какво има за чудене, при пооложение, че вече сульо и пульо ИТ-та, застрахователи, брокери и т. н. взимат по 2500-3000 лева заплати.

Нали тия пари се усвояват тот икономиката, влизат в обращение и вдигат цените. Няма как огромно количество хора да взимат по 2-3 бона, а цените да стоят както преди 10 години.

Вече даже и разни даскали знам, че взимат по около 2000 лева!

За какво говорим? Тук по-скоро ще става като на Запад - заплатите и стандарта уж ще растат нагоре, но хората ще задлъжняват все повече и повече и почти никой няма да има собственост.

На Запад към 75% от хоирата са длъжници и повечето нямат собственост - излизат по квартири още след гимназията.

Т. Т.

10.   Номер 9, приятелю, няколко твои коментари съм чел за "сульо, пульо и сървульо" и донякъде съм съгласен, ама не сме 2013-та, че да работим за 450 лева. Нормално е да прогресираме, 2 500 - 3 000 не са нищо, със сегашната инфлация се усещат като 1 500 през 2019-та. Влизаш в магазина, взимаш 3 неща и сметката ти вече е 15 лева.

Отделно, има много за чудене, статии и проучвания от 2021-ва насам показват, че в София има между 150 000 - 400 000 празни жилища. Повтарям - празни. И всеки месец се започва нов проект. Това не става с мизерните 2 000 левчета на някое ИТ, което си е купило сладолед на "Витошка". Става с пране на пари, фалшиви инвестиции и схеми.

2 месеца се оглеждах за ново жилище под наем, с над 60 брокери от различни фирмички съм говорил. И ще ти кажа едно - има балон и изкуствено завишени цени. Да, има и собственици, които са алчни и искат нереални цени, НО разковничето е там, че брокерите и по-точно управителите и собствениците на брокерските агенцийки са се наговорили изкуствено да вдигнат цените, подобно на тези на Била, Кауфланд, Лидъл, Фантастико и т. н.

Как знам? Ами с всеки брокер, с когото съм говорил, ми беше казвано "такъв е пазарът". Все едно са ботове (те са) и са програмирани (те са).

Относно за учители - ами, да? Даже са малко 2 000 за цялото учене, през което преминават, както и всекидневния тормоз на малките изчадия (и ние бяхме така). Знаеш ли кое е тъжното? Че много малък процент от учителите изобщо взимат такива пари. Затова се налага да преподават и на частно, за да си изкарат прехраната.

11.   До 9 ако почти никой няма да има собственост, чия ще е собствеността? Замислляш ли се онези, които имат собственост на запад как са я придобили, аз ще ти кажа не са теглили кредити за глупости, не са си купували най-скъпия модел телефон или кола, и когато съседите им или по точно сдужението на собствениците на жилища в блока им затъне в кредити, те изплащат и придобиват апартаментите.
В България нямаше как да накарат собствениците на апартаменти да си направят сдружения, които юридически да носят отговорност за състоянието на сградата и да могат да теглят кредити, та измислиха това със санирането, сега изчакват да се създадат колкото е възможно повече сдружения и хоп почва се с глобите от общините към сдруженията за състоянието на асансьори, покриви, закачени сателити, плакати и т. н. Сдруженията ще са принудени да теглят кредити за да плащат глоби и ремонти, после просто някой ще изкупи сдружението, заедно с цялата сграда. Преди години на Запад така стана, имам пример от Испания и от Германия.

12.   До 10 и 11, понеже виждам, че сте сериозни хора и се интересувате сериозно и аз ще ви отговоря сериозно, понеже това ми е сферата.

До 10. Да, балон има, Пране на пари има. Здраво при това. Става въпроси за стотици милиони. Това обаче не значи, че цената ще падне за обикновения човек. Дори да има спад ще е 10-15%.

Заплатите са качиха страшно много последните десетина години, а това генерира ДЪЛГ. Няма как цените да са като преди 10 години, при положение, че в строителството всеки иска да лапа яко пари, за под 1500 вече никой не иска да ти работи месечно, един парцел земя в София върви от 200 хил. евра нагоре, а накрая и държавата ти праска 25% ддс за всеки апартамент.

Да, тия на върха ще си изперат парите и ще направят милионите, но обикновения човек пак ще тегли каиша и ще робува, за да изплаща да плати някой свръх-луксозен автомобил и почивките на строителни босове.

Това не е едно време, - панелките - да ги строят строителн войски, които работят както се казва даром, само за едното ядене. Да, тогава апартаментите са били евтини, в смисъл спрямо тогавашния стандарт са се изплащали за 12-15 години. Сега средната ипотека е 25-30 години, ако въобще се изплати.

Забравете за евтини жилища, работниците и те си вдигнаха стандарта и изискванията, никой не иска да ти работи без пари, отделно и че масово протакат и не си дават зор по строежите - понеже пак казвам, че съм в сферата, ето днес например валя в София и масово не се работеше, нищо че е четвъртък. Да казвам ли колко дъждовни дни имаше последните 2 месеца? Да, ама заплатата си тече, работника си гледа неговите интереси и въобще не го интересува ти колко ще платиш

Ми няма лоо да взимат учителите по 2000 леваа, нека взимат и по 5000. Само че тогава и хлябът ще стане 5 лева, а жилищата по 500 хил. Някои хора така и не разбират, че НЯМА КАК заплатите да растат, а това да не вдига цените. Възможно е само, ако цялата държава е супер-промишлена и производителна и БВП-то расте с бясна скорост.

България нищо не произвежда почти, в смисъл нищо, което да вдигне реално стандарта в пъти, не е икономически тигър, така че и по 20 000 евро да ви дават заплати просто ще се обезценят парите. Всички тези неща -> цена на труда -> цена на храната -> цена на облеклото -> цена на жилищата са ВЗАИМОСВЪРЗАНИ и взаимно се влияят. Няма как да 'взимаш' голяма заплата, която реално не си изработил и я няма в икономиката

Такава заплата не е подплатена с нищо

11. 'ако няма никой собственост на кой ще е тогава' - много съм умувал над този въпрос първоначално мисле, че банекерите обират каймака и всичко реално е тяхно, но впоследствие по-скоро мисля, че на никой няма да е собствеността.

Всичко ще е на дъглг. Тоест, може да има много сгради и т. н. и т. н. но нищо няма да е 'чисто' всичко ще виси недоизплатено и с тежести.

То реално на Запад самите държави живеят така. Задлъжнели са до небесата, защото харчат напечатани пари, които не са подсигурени. Те си стимулират икономиките с дългове

печатат пари -> раздават ги на льольовци като големи заплати(които льольовците не заслужават и не са изкарали), льольовците си купуват апартаменти, дрехи, храна и живеят като 'царе', в резултат накрая няма никой никаква сериозна собственост и всички са в дълг

Цялата система е базирана на дълга и го казвам като човек, който знае какво говори.

В България не е било така, тук над 90% от хората са имали собственост допреди 10-20 години, почти е нямало българин без собственост.

Сега тепърва ще става като на Запад и ще задлъжняват хората и ще живеят под наем

Т. Т.