Споделена история от Здраве

Менструални проблеми...
Здравейте. Аз съм на 15 години. Цикълът ми дойде в края на Юни 2022, като го предизвиках със силни хапчета (не си спомням имейл на лекарството), защото кръвта се насъбираше в мен и щеше да стане лошо, ако не бях предизвикала менструацията. Откакто ми дойде цикъла за първи път винаги или ми закъснява, или подранява. Веднъж ми дойде три пъти в месеца. Понякога идва с много болки и силно течение, понякога без болки и много леко течение. Разбирам, че в момента се регулират нещата, обаче това продължава вече една година и от вкъщи без сложена превръзка, не излизам, дори и да няма нищо, просто защото ей така като му скимне идва.
Аз съм много притеснителна, с ОКР, паник атаки и като цяло съм много зле психически. Докторите казват, че менструалните ми проблеми се коренят именно, в това че се притеснявам, че не ям и че на 15г. съм 36кг. *Слаба съм защото това е начин на самораняване, тъй като преживявам много в училище, вкъщи, а и наскоро преживях раздяла, която пък беше върхът на нещата...
Та, мога ли да променя състоянието с менструацията и та да си идва и отива както е редно?

Коментари

1.   Аз съм на 29г. и също имам ОКР и тревожно разстройство, бях 40кг, разболях се в гимназията, много добре те разбирам. Пиех успокоителни, защото бях много зле като бях в университета, получих нервен срив. Не мога да се контролирам и постоянно треперя. Много ми стана мъчно за теб. Дано да се оправиш. За цикъла не знам, каквото ти кажат лекарите.

2.   Ох, страшно е това, ама как 3 пъти месечно-това е лудост! Веднага отивай на лекар! И от каква раздяла се възстановяваш, та ти си дете на 15 години! Не ми казвай, че вече и секс си правила, а за твоята възраст-трябва да си поне 50 кг. Яж мазни неща и ще качиш килограми. Да не би да пиеш някакви лекарства за тия паник-атаки? Съсипваш си живота така... вземи се в ръце, докато имаш тази възможност. Родителите ти защо нищо не правят по въпроса?

3.   Авторке, имаш сериозен проблем! Няма как менструацията да ти е наред след като ти тежиш 36 кг на 15 години. Колкото и да си висока, това тегло не е присъщо, особено на твоята възраст. По написаното от теб, разбирам, че си доста чувствителна и изживяваш нещата прекалено много. Ако имаш проблеми в училището ти, сподели на родителите си и се премести в ново. Давам ти го като пример, защото самата аз се преместих и знам какво е чувството да си в среда, която те натоварва. Гладуването, което правиш освен, че вреди на менструацията ти, вреди и на самия ти корем, а в резултат на глад в него се образува гастрит и язва, които остават за цял живот без лечение.