Споделена история от Здраве

Паник атаки
Здравейте! На 24 години съм, преди 6-7 години ми се появиха паник атаки, две години си бях вкъщи без социален живот, без приятели, без нищо. Бях непълноценна и много ми тежеше. Преди две години си намерих приятел (живеем заедно), всичко беше отшумяло, чувствах се добре, все по-рядко имах паник атаки, но от около две седмици започнаха отново и не знам какво да правя. Постоянно чувство за безпокойство, ръце и крака се потят, сърцето лупа и тупа и се прибрах вкъщи при родителите си, мислейки си, че ще съм по-добре, исках просто да се успокоя и да отшумят, ни за съжаление стават по-зле и не знам какво да правя, помогнете! Не се чувствам пълноценна, не мога да правя нормалните неща, постоянно рева и не ми издържат психиката и нервите на това. Не знам от време ли е, какво е….. има ли хора, сблъсквали се с това? Как се справяте, приете ли нещо? Казаха ми да отида на психолог, но не съм сигурна, че ще ми помогнат там, поръчах си хранителна добавка за тези неща и утре ще пристигне, надявам се да помогнат!

Коментари

1.   Трябва да вземеш спешно в лудница, защото може да навредиш на себе си или на близък като започнеш хептен да откачаш.

2.   Виж, панически атаки не се оправят с консултации в споде-то. Трябва си работа с психолог.

3.   Здравей. Напълно разбирам за какво говориш, тъй като и за мен това е ежедневие треперене и трудност да дишам. Препоръчвам ти медитация, техники за дишане за успокояване и най-вече се опитай да оставяш паник атаките и тревожността да отминат вместо да ги потискаш. Звучи нелогично, но ако се бориш срещу тези чувства само се увеличават. Следващият път като започнеш да усещаш симптомите си кажи добре, в момента съм тревожна/имам паник атака, хайде да видим колко е зле.

4.   Отиди на специалист да ти предпише медикаменти, да не ти пука, случват се такива неща, но всичко ще бъде наред.

5.   На първо време трябва да спреш да пушеш ако пушеш и да спреш секса ако правиш, също така трябва да посъветваш приятеля ти да направи същотото най вече цигарите ако пуши понеже ако сте свързани духовно когато той пуши се отразява пряко и на теб. Цигарите са в основата на тези "атаки" с лекарства няма да стане това е на духовно ниво.

10.   Напиши си на лист какво не трябва да правиш понеже в нова състояние ще ти е трудно да запомняш и си ги препрочитай и добавяй ако се сетиш друго.... прости ми ако съм те разгроил, с нещо не е било умишлено.

11.   Аз минах през този Ад, паник атаките ми съсипаха живота, но няма да ти пиша роман и да се жалвам тука. Ще ти дам просто няколко съвета, надявам се да ти помогне поне малко. Първо - посети психолог, не психиатър. Гледай да не се докараш до там, че да се налага да пиеш антидепресанти. Аз пих две години и без ефект, просто си втълпявах, че ако изпия хапчето няма да ми стане зле, което е глупаво. Както всяко лекарство, антидепресантите помагат за едно, вредят на друго. След спирането им пак могат да се появят симптомите, да не говорим, че някои хора трудно ги отказват, познавам такива, които и до болница стигнаха и то от "лек антидепресант". Може да се справиш и сама, макар че знам колко ужасно може да бъде. Имах ПА в гимназията, после изчезнаха и след известно време се появиха с пълна сила, така че те разбирам. Второ- колкото и да ти е зле, продължавай да правиш същите неща както преди - излизания, пътуване с автобуси, ходене по магазини, работа. Като правиш нещо, по-рядко ще обръщаш внимание на това, че ти е зле. Ако ти става зле в магазин, всеки ден ще влизаш, първо за 5 минути, после постепенно увеличаваш престоя докато видиш, че няма страшно. Същото се отнася и за другите неща. Ако се затвориш у вас, няма да става по-добре.

12.   М30
Здравей,

За начало ще ти кажа, не си сама - всеки 3 на света страда или е страдал от това. Просто е тема, която никой не споделя, за да не го помислят за луд.
Първите 2 години при мен се скитах, като луд понеже дори не знаех, че това което изпитвам се нарича безпокойство и паник атаки. Обиколих всички типове специалисти (буквално), не ми се говори какви пари отидоха за изследвания и медикаменти.

Решението: За да го разбереш, трябва да се съсредоточиш върху информация, която трябва да разбереш и след това с нея да погледнеш себе си. Има едно сайтче, което на мен ми даде старт и ми отвори очите за какво иде реч - strahbg. com
ВАЖНО: всичко вътре не е съвет или насоки, но от там ще научиш, че правилните медикаменти психотерапията са решение за това бих казал дори на първо място спорт и премахване на излишните допаминови буустери. Ако последното изречение те обърква, горе в коментарите забелязах попадения за такива примери - неща, които ти доставят удоволствие на готово: Наркотици, алкохол, цигари, кафе, порно и мастурбация, компютърни игри, енергийни напитки и др. -
Няма как да позная кое е при теб, но съм сигурен, че имаш поне един такъв.

Медикаменти и добавки са за хора, които са с доста лека тревожност - най-разпространеното е мента глог валериан (по известно, като валидол)

Съвета ми е - потърси помощ от психолог или от човек преминал през това. Поне 10на сеанса (най-вероятно първите 2-3 ще са при различен психолог докато намериш своя човек). Образовай се по темата, премахни всичко вредно, спортувай и жиова ти ще стане прекрасен. А докато достигнеш това и ти се струва невъзможно, терапия медикаменти помагат да стигнеш "по-лесно".

Ако мога да ти помогна с друго, сподели!

Успехи!

13.   Зарежи горните съвети. Работи над самочувствието си и всичко ще е наред

14.   Авторката:Паник атаките ми се появяват, когато съм най-спокойна. Идват изведнъж, старая се да ги контролирам, но не се получава изобщо, ляха ми куршум, хвърляха ми брашно и мислех, че поне малко ще отшумят тези гадости, като пия и relaxiterra хранителна добавка, но уви.. явно трябва да потърся психолог! Не пия, пуша цигари, мислейки си, че ме успокояват, но и от тях трябва да се оттърва. Благодаря ви за съветите!

15.   Авторке, при мен паник атаките се появиха от стрес, защото изпълнявах чужда воля и не правех това, което искам. Мачкаха ме. Не вървях по своята пътека и не живеех собствения си живот както аз го искам. Като мина този период и се освободих, добих самочувствие и вече нещата стават както аз кажа. Не бих ги нарекъл даже паник атаки, а по-скоро химически атаки. Имаш чувството, че някой те е дрогирал. Както казваш, в спокойно състояние изведнъж все едно отровата започва да действа. Временното решение, което аз намерих е (колкото и глупаво и парадоксално да звучи), да си задържиш дъха за 1 минута. Случвало ми се е да не се усещам как хипервентилирам. Мислиш си, че дишаш нормално, но не се усещаш. И докато се усетиш, ръцете и краката мравучкат, лицето изтръпва и става много интересно. Ако си запозната с Wim Hoff метода на дишане, същото усещане. Та, със задържането на дъха започнах успешно да пресичам атаките на мига и не съм имал атака от вече 7 години. Не си губи времето с баячки и куршуми и тем подобни бабини глупости, нито давай на някакъв престилкар да те тъпче с успокоителни. Това се лекува отвътре от самия страдащ. Помисли си своята воля ли изпълняваш в живота, или някой ти казва как да живееш, и защо се чувстваш в такава безизходица, че стресът да избива с паник атаки. Пиши, абониран съм за темата, ще следя.

16.   Задължително отиди на психолог. Най вероятно психиката ти е нестабилна от еднаквостта в живота ти. Имаш нужда от нещо ново - и най вече от някаква цел в живота. Човек се вкарва във филми от неангажираност. Намери си хоби, приятели, социална среда, запиши се на спорт и всичко ще се оправи. Ходи с приятеля ти някъде в природата. На планина, море, гора. Гледай да поддържаш добри отношения с хората, преусмисли кой са наистина твоите хора и кои са просто в живота ти по съдба. Във всеки случай, ще имаш нужда от задължителни контакти с позитивни и приятни хора за теб, на които им имаш доверие. Помисли дали си наистина щастлива с приятеля ти или си с него просто за да не си сама. Ако имаш неща за доизглаждане и мълчиш - недей. С мълчане нищо не се решава. Ако има нещо говорете и го изяснете. Общо взето само ти знаеш защо се намираш в това състояние. Какво ти липсва?

Друг съвет, който най вероятно пак ще те нацели добре. Започни някакъв спорт - фитнес, йога, какъвто ти е кеф и го прави редовно. Бъди постоянна, защото с тялото укрепваме и психиката. Започни да се храниш една идея по здравословно. Готви си. Ако неможеш научи се, това ще ти даде допълнително самочувствие и ще се чувстваш по добре от наученото. С Храненето, Тренировките, Позитивните хора, Цел в живота и Предприемането на действията по всичко това няма как да се чувстваш нещастен.