Споделена история от Здраве

Задължително ли е да плащам здравни осигуровки?
Реших да питам хората тук, защото всеки ми казва различни неща и се чудя кое е вярно.
Има ли възможност - да откажа да плащам здравни осигуровки, при положение, че нямам намерение да търся лекарска помощ, предвид факта, че цял живот само са ме мотали т. нар. , , лекари", вземали са ми пари, поставяли са ми винаги грешни диагнози и т. н. Освен това, от доста време съм без работа, броя си стотинките за храна и някои лекарства...
Проблем ли е по своя воля да откажа плащането на осигуровки или ще ме издирят държавните служби и ще ме съдят, ако не плащам?
Важно е да знам-в тази държава подсъдно ли е, ако не плащаш здравни, дори ако си без работа или просто си решил да не търсиш помощ от лекари... вече в краен случай, ако НЕ дай си Боже се наложи-ще дам пари, но за какво да се внасят всеки месец, при положение, че всички изследвания се плащат отделно, здравната каса-нищо не покрива и като капак само пари вземат, дори от безработни, които едва намират пари за храна, и като се наложи да отидеш на лекар и при платени осигуровки-всеки ти поставя грешна диагноза, точи още пари, мотаят те, пренебрегват те, държат се с хората отвратително.
За мен най-важното е да знам, някой би ли ме съдил за това, че за себе си не съм внасял осигуровки?

Коментари

1.   не, не е подсъдно просто нямаш здравни осигуровки и това е.

2.   На този етап е задължително иначе се спират здрави права ако не се плаща 3 месеца. Отделно и при неплатени здрави вноски се трупат лихви.

3.   По принцип по закон е задължително, затова започнеш ли работа работодателя плаща ежемесечно тези осигуровки. Държавния бюджет поема здравните осигуровки на хора които са на социални помощи, или получават целеви помощи за отопление и др.
Иначе никой няма да те съди, но дължимите суми ще висят на твое име и ще се трупат, НАП понякога се раздвижва и с търси сумите от банковите ти сметки, а когато един ден ти се наложи да лежиш в болница или да теглиш кредит за жилище или ти потрябва удостоверение че не дължиш суми на държавата ще трябва да платиш накуп за 5 години назад.

4.   В България по закон трябва да се плащат, дори ако си безработен. Но в случай че не си ги плащал, не е подсъдно. Единствено ти спират здравноосигурителните права. Имаш правото да се преглеждаш на частно. Проблем ще е, ако се наложи болничен престой или интервенция. Тогава няма да те приемат, преди да си си платил всички пропуснати месеци (до 5 г. назад) плюс лихвите. По принцип за безработни осигуровката е 4% от МРЗ. Т. е. след време ако се наложи да влезеш болница, ще трябва да платиш на куп 2, 4 минимални работни заплати (например ако е 800 лв тогава - 1920 лв) плюс лихви (в момента са 13% на годишна база). Т. е. трябва да извадиш на куп 2 и кусур к, отделно имаш и някакво плащане към болницата. Та ше ти дойде ташкън.

Алтернатива е да си направиш някаква частна здравна застраховка, ама не знам колко може да им се доверие.

5.   Не! Не си длъжен да се само/осигуряваш, щом няма и да ползваш мед. услуги!
Не съм виждала лекар отблизо последните почти 20 г! И не, не плащам осигуровки!
Ако ми се наложи за недей боже счупване например, ще си платя на частен, което ще ми излезе долу- горе същата сума, която ще им искат дори с платени осигуровки.
Почти на майтап пращам един емал в НАП със запитване за същото още повече, че живея в чужбина. Първо ми отговориха, че трябва да доказвам, че живея в чужбина :))))))))) тъкмо бях наема и готова да смъкнат емайла на хартиен носител и да го пратя на адвокат и хоп- изчезна, изтрива го заедно с моето запитване.
Та- не, не си длъжен!
Но доколкото разбирам взем лекарства. Ако тези лекарства са с лекарско предписание... кой ще ти ги изписва?
Ти си знаеш.

6.   Аз не съм плащал от над 10 години. Иначе на книга се води "задължително" (разбирай "самозадължително").

Със или без здравни трябва да си плащаш като поп, за да ти обърнат внимание. Тъй че по-добре без, пък ако се стигне до някоя ситуация, за която ти трябват осигуровки, винаги можеш да си възстановиш правата, като платиш неплатените вноски за последните 5 години с някаква лихва

7.   Възможно е, нареждаш се при циганите, и ще ползваш само спешна помощ, там осигуровки не искат. Но ако се наложи да те лукуват в болница, трябва да си заплатиш всичко. Все търсите под вола-теле!?

8.   Здравейте,

Повечето от нас го усещаме като ощетяване, защото не ползваме услуги по здравна каса, а и ходим на прегледи има-няма един път годишно, но има случаи, в които се налага. Да чукаме на дърво да не се стига до там, но сметките в болници на частно могат да надхвърлят десетки хиляди левове. Дори в момента да сте добре (физически и финансово), не знаете утре как ще сте.

Примера ми не е много меродавен, но все пак ще го дам - един познат на мъжа ми (бивш негов служител от ромски произход), му се обади и го умолява да му даде 1000лв на заем, които му трябваха в рамките на деня в брой. Жена му, която е безработна, била бременна, получили се някакви усложнения и ѝ отказали да я приемат в болница и да се грижат за нея и бебето. Сега, без значение произхода ни, всички сме хора. Не пожелавам на никого да изпада в такава ситуация, в която живота и здравето на негов близък зависят от 1000лв, с които не разполага.

Имам и други случаи, които съм чувала - хора, живеещи в чужбина се разболяват и се прибират тук да се лекуват - само, че греда... Оказва се, че дължат хиляди за осигуровки, които нямат...

Та така, мисля че здравните осигуровки са около 200-250лв на година (около 18-20лв на месец), не мисля, че ще ви се отрази сериозно на бюджета и е нещо, от което трябва да се пести.

Иначе за мен - правя си ежегоден гинекологичен преглед и един път годишно си чистя зъбен камък - до това се свеждат моите посещения с лекарски и зъболекарски кабинети. Гинеколога, който съм си харесала не работи със здравна каса - плащам си по 140лв общо за преглед изследвания, но не ми тежат. Услугата, която ползвам при зъболекаря (почистване зъбен камък) не се покрива от здравна каса, та и нея си плащам. В общи линии - и аз като вас, плащам, но за щастие, не ми се налага да прибягвам до осигуровките си.

Не сте длъжни да ме слушате, но все пак ви съветвам - плащайте си ги. Дано да никой не му се налага да ги ползва и да си останат пари хвърлени на вятъра.

Успех!

9.   Не го разбирам масовия българин. Дава по 6 лв на ден за отрова (цигари), но му свиди 1 лв на ден за здраве. Не му се налагало, защото бил на 20, нямало да плаща. Защото цял живот ще е на 20, разбираш ли?

Сега не му се налага, а каква е гаранцията, че утре или след 2 или след 5 г. няма да се наложи. Вие мислите ли, че цял живот ще минете без нито една болест и нито един ден болничен престой?

10.   От автора до н. 8 -цената е 31. 20 лв. за месец, здравните осигуровки и то за безработни... , отделно и двойно, и тройно завишените цени на продуктите в магазините...
До н. 7- ти, ако все търсиш под вола теле-това си е твой проблем, но аз-не го правя:)
До н. 5-лекарствата, които вземам не са по рецепта, затова не ми е нужен лекар да ми изписва рецепти с отровни и пристрастяващи боклуци или да се ядосвам, докато им гледам безизразните, телешки погледи на т. нар. , , лекари"- в тази окаяна и западнала държава.
Благодаря на всички за коментарите.

11.   Ако си жена и не си плащала, ще трябва да си заплатиш раждането към 3000-4000 лв
Ако просто не плащаш, след време, когато започваш работа и работодателят ти те осигурява, ще трябва да заплатиш останалия период.

12.   Проблема със здравните осигуровки ти е най-малкия, защо не роботи, защо нямаш доходи. Какво правиш по цял ден? Намери начин да си ги плащаш, защото утре ако стане нещо, щеш нерешени ще трябва да търсиш да ги платиш на куп. Мои познат и той като теб разсъждава и накрая в болницата по спешност и чакат близките да съберат пари, да платят здравните осигуровки за да го оперират.

13.   От автора до н. 12-Дори и да работя(за себе си) пак мога да откажа да плащам здр. осигуривки. Не е толкова въпрос на пари, а на желание:)

14.   Никой не може да те задължи, обаче преди години мъжът ми и той е като теб кога плащал, кога не, претърпя инцидент и се наложи да му правят операция и да видиш ти как, за да го оперират, спешно ходих да внеса куп пари със задна дата, че иначе нямаше да може да си позволи операцията. Така, че един път ще ти се наложи, ама е важно да имаш осигуряване.

15.   Най-добре си плащай вноските, за да си спокоен, че ако нещо се наложи може да ползваш услугите, които ти се полагат. Имаш право на някакъв минимален пакет за година също, който може да ползваш. Ако се наложи и болница. Имай в предвид, че ако не плащаш 3 месеца системата автоматично ти прекъсва здравно осигурителните права и после, за да се включиш както вече са казали ще трябва да платиш за 5г.. назад плюс лихвите, което никак не е малко.

16.   Ако работиш на трудов договор се заплащат автоматично с или без твое съгласие около 30-ина лева на месец. Ако доходите ти са от друго естество можеш да решаваш да плащаш или не. Ако не си плащал 3 месеца ти се спират здравноосигурителните права. Това не значи че нямаш право на здравни услуги. Значи че ще си плащаш за всичко. Въпреки че сега ти изглежда че пак си плащаш за всичко, това е заблуда. Ще плащаш в пъти повече отколкото ако си здравноосигурено лице. Преглед при специалист 70-100 лв, вместо 0. И то само за първичния преглед. Пломба 100 лв, вместо 35. Престой в болница 100-200 лева на ден, вместо 8-9. Да не говорим да всички останали изследвания и услуги и такси в размер на стотици и хиляди левове.

17.   В допълнение към всичко, да напиша и че един счупен крак може да ти излезе 5000лв, вместо 20лв, ако не си плащал осигуровки.

И изобщо всяка травма или болест (дори без да говорим за тежките болестите), която се случва на обикновените хора, може да излезе солено.

Плюс, да се върнем на крака, ако го счупиш петък след работа - как ще си платиш задълженията? Ще чакаш 2 дена и половина в адски мъки за да си платиш осигуровките или ще си го платиш на частно?

Мисля, че гледаш тъпо и ограничено само от една гледна точка (на млад и здрав човек), а варианти, които не ти пожелавам - хиляди! Ти си мислиш, че като ходиш на частно на очен лекар един път годишно и си цар - ами не си.

Изобщо тъпото ти левче на ден, може да е толкова полезно, спокойно бих нарекла всеки, който го спестява - идиот.