Споделена история от Здраве

Дъщеря ми
Здравейте! Аз съм жена и имам дъщеря на 14 години. Скоро ми сподели, че не вижда надалеч. Заведохме я на очен лекар и се оказа, че трябва да носи очила. Тя не иска и да чуе. Каза ми :
-В училище ще ми се подиграват. Момчетата няма да ме харесват.
Тревожа се, че проблема ще стане по -голям. Обвинявам се, че не мога да и помогна. Когато повдигна тази тема започва да ми крещи и да ме цели с разни неща. Не знам какво да правя. Не иска диоптърът и да се качва, но отказва да носи очила. Нямам представа как да и помогна. Нямам магическа пръчка с която да и оправя зрението, но съм безсилна да я убедя да носи очила. В училище също има проблеми. Все не знае какви са домашните, защото не може да ги види от дъската. Предложих и да говоря с класната за да я премести на първи чин ако може, но дъщеря ми не е съгласна. Не искам детето ми да страда така, но наистина не знам какво да направя. Извинявам се ако има правописни грешки.

Коментари

1.   Очилата днешно време са моден аксесоар и могат да бъдат доста стилни. Доста мацки носят очила(без диоптър) само заради това как изглеждат. Всичко зависи от това как самия човек ще ги представи на другите и с какво самочувствие. За дамите има огромен избор от модели.
По мое време бяха грозни.
Алтернатива са лещите, но аз не бих ги препоръчал. Носих лещи известно време и не бих се върнал към тях. Не са така комфортни, изискват специални грижи и хигиена, очите бързо пресъхват и се дразнят. Да не говорим ако нещо се случи навън и се наложи да се махат/слагат/наместват...
Лично аз се съмнявам диоптъра да се повлияе от неносенето на очила. Мисля че тези проблеми обикновено се появяват точно в тая възраст, когато черепа расте най-бързо. Според разни проучвания най-силно влияние оказва излагането на слънчева светлина, което в тая възраст то трябва да е МИНИМУМ по 1час дневно. Става въпрос за силна дневна светлина, не за привечер и на залез. Има го и генетичния компонент. Като цяло не влагайте твърде много излишни притеснения.
Моя диоптър растеше от 5ти клас до втори курс в университета. От тогава вече 20 години е един и същи.
А пък защо не поведете вие кервана? Вървете и си изберете за вас едни очила, стилни, които да ви отиват. И ги носете. Децата се водят и от примера.
А ако толкова. много се притеснява от носенето на очила, може би проблема не е в самите очила. Възможно е да има далеч по-сериозни (социални) проблеми в училище, за които да не знаете. Голяма част от децата (особено момичетата) са тормозени от връстниците си. Ако го има това, очилата ще са само още едно нещо, заради което да тормозят дъщеря ви. Децата могат да са особено жестоки помежду си. Особено момичетата. Само казвам.

2.   Крещи и те замярва? ! Диоптърът ѝ е най- малкият ти проблем. За нея също. Съжалявам, допуснала си грешки като родител, затова мисля, че ти трябва професионален съвет, съмнявам се, че тук ще го получиш.

3.   А ти за контактни лещи не си ли чувала още? Само не вземайте такива дето се носят цяла седмица - звучи лесно и удобно, но не е добре.

4.   И аз бях като дъщеря ти преди 40 години :)
Диоптъра не ми се увеличи, въпреки, че цял живот работя с компютри. Може и дъщеря ти да е като мен и да не се увеличава.
По мое време нямаше контактни лещи, аз не исках очила и си страдах така.

Моята дъщеря носеше контактни лещи. Когато и се стабилизира зрението - направихме корекция с лазер и вече 10 години е без очила.
Оня ден в един шкаф намерих към 100 чифта контактни лещи от ония времена :)

5.   Трябва да я убедиш, ако ли не... по зле ще стане.

6.   Прозрачни лещи с диоптър

7.   Уж не искаш детето ти да страда а не си го възпитала. Как въобще е възможно дете да крещи на родителя си, да замерва с вещи. На 14 е достатъчно голямо и би трябвало да може да се говори с него, но проблема е във възпитанието.

8.   Нека да прави упражнения за очите.

Прочетете за "Методиката на Уилям Бейтс за подобряване на зрението".
Подобни упражнения има и в йогата.

Аз значително си подобрих зрението, всяка сутрин ги правя.

Дъщеря Ви е права да не иска да носи очила! Успех!

9.   Ще посъветвам да започне за консумира повече магданоз и редовно да прави упражненията от книгата, , Опитът на един глупак, стигнал до прозрението как да се избавим от очилата’’. Дано да има ефект!

10.   Наплаши я, че ще получи бръчки около очите от мижене. Покажи ѝ снимки на известни жени с очила. Заведи я в оптика поне да пробва.

11.   Курс на Норбеков за деца за подобряване на зрението. Майка ми на 50 години си смъкна диоптрите и свали очилата, при мен също изчезна диагностициран диоптър и избегнах очила. С никого не искам да споря и никого нямам интерес да убеждавам. Просто искам да знам, че сте информирана, че има и такава възможност. Оттам нататък всичко си е във ваши ръце. Ако искате проучете, пробвайте и помогнете на детето, ако не искате недейте.

12.   Тия упражнения са временно явление. След като ги спрете, ефекта ще отшуми постепенно. Сигурно не е лошо да се правят, но не са панацея. Във вашия случай обаче, вероятно ще са достатъчни, за да премине дъщеря ви през този критичен етап докато поотрасне и натрупа самочувствие. След това няма да има проблем с носенето на очила.
Много хора отдават прекалено силно значение на носенето на очила. Нито ставаш по-грозен, нито по-глупав, ако не друго, светът наоколо е значително по-ясен и ти дава свобода. Аз също се притеснявах докато не завърших. След това открих че това е само в моята глава и ползите са огромни.
И пак казвам - опитайте се да разберете ЗАЩО дъщеря ви се притеснява. Ако не отстраните причината, тя ще дава отпор, независимо колко е възпитана (по повод на няколко изказвания по-горе за възпитанието).

13.   Достатъчно е голяма за да носи контактни лещи. Никой от съучениците и дори няма да разбере, че има проблем с очите.
Аз така свикнах с контактните лещи, че понякога забравям, че съм с тях.