Споделена история от Други

Колко често се ходи на църква?
Може ли мнението ви по този въпрос? Някои ходят всяка неделя, това според мен е прекалено често, а други ходят веднъж на няколко години, което пък според мен е много рядко. Вие колко често ходите?

Коментари

1.   Кой колкото има нужда. Зависи колко силно вярва човек.

2.   Както го чувстваш. Тук няма правила. Т. е. Според правилата е добре да отделяш неделята за Бога.
Майка ми например ходи всяка неделя и всеки празник. Казва, че иначе не се чувства добре.
Аз, когато мога и когато почувствам нужда.

3.   Аз на църква не ходя отдавна, защото открих истината за християнството, разбрах, че всичко в православната църква е измислица, всички традиции, обичаи всичко абсолютно няма нищо общо с това което пише в Библията! Всичко там е измислено от хора, а не от божието слово. Бих препоръчал на всички да посетят официалния сайт на Свидетели на Йехова, там всичко е обяснено на прост език, но трябва просто някой да прочете и да се замисли, а не с предразсъдъци хората да казват това е измислена секта и какви ли още не глупости.

4.   Аз ходя почти никога.
И като цяло, мисля че е въпрос на вътрешно усещане. Ако имаш нужда - ходи толкова често, колкото те кара да се чувстваш добре. Не е забранено и никой няма да те спре.
И що пък да не ходиш във вторник? Сигурно не е обичайно, но църквата вече няма тия социални функции, които е имала преди 100 години, да събира хората от селото на едно място по едно и също време, да се видят, да се одумат и т. н.
Ако го правиш по правила и по норми, по-добре не го прави. Не ти идва от вътре и си губи смисъла.
Така мисля.

5.   Искам са ходя вкяка неделя, но често пропускам. Гледам поне 1-2 недели в месеца да отида.
През седмицата мина ли покрай църква, влизам. Зареждам се.

6.   Сега, авторе ако говориш за Православната църква ще ти напиша следното:

Значи, за да задаваш този въпрос - ти явно не си въцърковен човек.
ОК, ще ти го обясня на теб, също и заради тези, на които би им било интересно не само от празно любопитство:

Няма точно правило колко често трябва да ходиш на църква, защото в храма се ходи не по задължение, а по собствено желание и убеждение!

Ходи се най-вече по следните основни причини: защото там Божията благодат е най силна, и за да участваш в Богослуженията и Тайнствата на Православната църква!

Сега, има и хора, които ходят на църква "от дъжд на вятър", за да си запалят по една свещ и считат, че това е достатъчно - но за такива няма да говорим!

Ще обясня за хора, които искат да се обърнат към Бога и да се въцърковят!

Ако се обърнеш сериозно към Бога: повярваш от цялата си душа и сърце, и решиш да се въцърковиш - с течение на времето, сам ще видиш, разбереш и почувстваш колко често да бъдеш в храма!

Но имай предвид следното: по принцип неделният ден е денят, който вярващият въцърковен човек трябва да посвети на Бога!

Това означава практически следното: трябва да присъства на утринното Богослужение и на Светата Литургия - която е най важното Богослужение в Православната църква! А след това трябва да прекара остатъка от деня Богоугодно.

Така, че може да кажем, че абсолютния минимум(за въцърковения човек) да бъде в храма е всяка неделя!

Освен това в годината има различни периоди в богослужебния кръг. Има периоди, когато трябва да се ходи по-често в храма - примерно по време на Великия пост, когато има специални прекрасни и покайни вечерни богослужения...

Има и големи църковни празници, в които човек, ако е свободен, също трябва да отиде на Богослужение!

А и като цяло, когато човек обикне Бога и се старае да води православен църковен и духовен живот - той се стреми да ходи на църква максимално често - може да ходи и всеки ден, стига да има практическата възможност!

Това е накратко по този въпрос!

7.   1 път годишно, на Великден или ако примерно сме тръгнали на екскурзия и целта ни е да разгледаме забележителностите и в района има известен манастир. Като цяло обаче, не съм от най-религиозните, а когато имам нужда от духовна подкрепа се моля вкъщи пред иконата, която е останала от прадядо ми.

8.   Не ходя на църква от както видях как в Дряновски манастир преди 15 год поп пръскаше с китка чимшир и "светена вода" под предния капак, буквално върху двигателя на нов джип и нареждаше да не катастрофирал, да му светел зелен светофар, да не се разваляли частите му, да не се пукали гумите му, да бил прав пътя пред него и такива подобни глупости.
Отстрани се бяха събрали група мъже, които разговаряха, след като частите под капака на автомобила са намокрени с водата, защото попа усърдно топеше в кофа и пръскаше, дали въобще ще запали или ще трябва шофьора да чака пред вратата на църквата да изсъхне.

9.   Колкото по рядко, толкова по добре. Научиш ли веднъж истината, не ти трябва да ти я повтарят всеки ден. Защо няма сбирки да ти казват всяка неделя, че 2 2=4? Защото е самата истина. Докато лъжата за Бог трябва да се повтаря всекидневно, иначе ще изчезне.

10.   Колкото се може по-често е по-добре!

11.   До 6 - Още малко ще биеш и КП по празнословие - ДАВАЙ ПО СЪЩЕСТВО, ако не е проблем!

12.   На църква не се ходи изобщо..
Бог е в теб и навсякъде около теб!

13.   На църква се ходи толкова често, колко човек чувства че има потребност! Но относно неделята, следва всеки вярващ християнин да ходи на църква всяка неделя, тъй като това е една от десетте божий заповеди!

14.   Бг не е в Църквата. Аз след ходене до Света Неделя вече сутрин не се будя с ерекция.