Споделена история от Здраве

Как да стана оптимист
Здравейте! До преди 7-клас бях наистина голям оптимист. Вярвах, че хората се променят към по-добро, че готините хора са много повече от гадните, че щастливите моменти са много повече от гадните.. Също така, когато ми се случеше нещо гадно, не му обръщах внимание и си казвах, че не ми пука (и не ми пукаше в действителност). Рядко имах по-ниска оценка от 5, но се радвах и на 4... А ето сега, когато съм в 8-клас, каква съм:вярвам, че живеем в ужасен свят, че хората или не се променят, или се променят към по - лошо, че гадните хора са много повече от готините, че гадните моменти са много повече от добрите, когато се случи нещо гадно, се депресирам с месеци и мисля само за това, когато изкарам оценка, по-ниска от 6 (рядко е, но все пак), имам чувството, че е дошъл краят на света.. Някои може би ще кажат, че е от хормоните, но не е така, навлязох в пубертета още в 4-клас.. Според вас това на ранния ми пубертет ли се дължи, тоест, че вече съм порастнала на психична основа и съм осъзнала какъв е животът, или просто наистина много съм се променила? И другият ми много важен въпрос е :как отново да стана оптимист, защото един живот живея, не искам цял живот да ми е сдухано заради една 5-ца да речем..? Наистина много благодаря!

Коментари

1.   Като се обърнеш към Бога, повярваш в Него от цялата си душа и сърце, и се въцърковиш в Православната църква!

2.   Търси коректни хора за общуване, така със сигурност ще имаш приянен живот.

3.   Здравей!
Похвално е, че на тази възраст си стигнала до такива осъзнавания.
Като по-възрастен от теб и винаги завършващ с отличие, ще ти кажа, че текущите оценки нямат никакво значение за бъдещето ти. Единствените оценки, които влияят заради кандидатстване са крайните. Но и 6, 00 да си, пак не ти се гарантира спокоен, щастлив и безпроблемен живот.
Бих ти казал да не се вкарваш във филми заради 3, 4 или 5, ако не са толкова чести. На всеки се случва, така ще се научиш да не гониш перфекционизма. Защото допуснеш ли го в живота, губиш насладата от малките и простички неща, всичко ти се струва недостатъчно.
Гарантирам ти, че след 10 години няма да ти пука за каквато и да е оценка от училище. Тогава ще имаш съвсем друго ежедневие, проблеми, обкръжение. Може би ще работиш, ще си обвързана, ще си на ново място или каквото и да е, няма въобще да страдаш заради по-ниска оценка.
Ако все пак ти се случи сега, просто се хващаш за работа, четеш, искаш да те изпитат, правиш проект или на следнащото контролно оправяш. Точно в училището е мястот да грешиш, да се проваляш и да научаваш базисните житейски уроци. Може да звучи абсурдно, но греши колкото е възможно повече, осъзнавай грешките си и се променяй за по-добро чрез тях.
А светът - да, има и хубаво в него, има и лошо. Никой не иска лошото, но и то се появява понякога. В някои моменти ни бърка плановете в други ни показва правилния път. И все пак - хубавото е повече от гадното. Направи си един тест - опитай се три дни подред да забележиш всичко хубаво, което ти се случва, всеки малък жест дори. Ще видиш, че на ден ти се случват много хубави неща, доста неутрални и няколко лоши. Но като се фокусираш към лошите ги правиш все по-големи, трудни и плашещи. Следващият път помисли за нещо хубаво и виж как трудностите ще преминат по-леко.
Това е от мен! Пожелавам ти да се заобградиш с весели и приятни хора, с които заедно да се радвате на живота и да израствате!

4.   Вяра в Бог!

5.   Не си станала песимист, а реалист. Няма нужда от розови очила. Това би те направила жертва на тия лошите хора. Просто трябва да преценяваш и подбираш срдата си, доколкото е възможно и да не ти пука от лошите хора.