Споделена история от Здраве

Евтаназия
Какво Ви е мнението за Евтаназията? За и против... Аргументите се... Георги Господинов в романа си "Времеубежище" пише за нея.

Коментари

1.   В Швейцария е разрешена, в България не сме на това ниво. В Германия има отделения за хора, които умират със с ответната грижа, отношение и помощ да се премине през това нещо, в България дори психолози няма на ниво, каката не покрива психологическа помощ.

2.   Твърдо против! Това е убийство!

Аз съм вярващ в Бога, въцърковен православен християнин и смятам, че само Бог има право да се разпорежда с живота на човека!

Не знам какво е писал този писател, а и не ме интересува! Може и от 9 кладенеца вода да вади, но истината е тази, която ти написах!

Такава е и позицията на Православната църква по този въпрос!

3.   Евтаназията трябва да се узакони, защото има тежки депресии, за които лечение няма (поне не и в Бълария). Съгласен съм с коментар 1, че нямаме психолози в България! Единия те праща на ходжа да ти леят куршум, а другия на регресии и ти казва, че имаш родово проклятие.

4.   Подкрепям я, както подкрепям и асистираното самоубийство.
Ако пострадам тежко и не мога да се грижа за себе си, за какво ми е да съществувам. Деменция и алцхаймер не се лекуват, в края е много тежко. Грижата за такива болни е скъпо струваща. За млад човек имащ родители инвалиди в продължение на години, може да означава липса на образование и личен живот, наред с болката. Ако някой е посещавал дом за сираци с увреждания едва ли би останал безразличен. Да, етиката тук се размива, но когато решението е взето самостоятелно и няма намесен финансов стимул, това може да е изхода от агонията на живота с ограничения.
Кой знае, може от другата страна да има ново начало.

6.   От автора: До номер 2. Не съм съгласен. Така както го казвате е много лесно... Ама я да сте до смъртно болен... да видите мъката и болката. Страданията... Ами близките? Те какво да правят? Знаейки, че виждат жив труп, и това да ги изяжда отвътре. При строго аргументирани правила, Евтаназията трябва да се разреши! Аз не бих искал, да съм на нито една от страните.

7.   За. Има хора, за които е по-добре просто да се приключат.

Номер 2... Както ти не се интересуваш от противоположното мнение, така и ние очевидно не се интересуваме от твоето мнение, Православната църква и всякакви подобни простотии. Аз пък смятам, че религиите са една измислица за наивници. Само си задай въпроса защо има толкова много религии, защо всеки твърди че неговата е истинската и това не означава ли, че всички са измислица. :)

8.   От човекът с коментар номер 2

Няма ситуация, която да оправдава евтаназията!

Всички скърби в живота ни се изпращат от Бога за наша душевна полза и спасение!

Само невярващи и безумни хора могат да подкрепят евтаназията, защото не разбират смисълът на живота!

А смисълът на живота ни е (накратко) да спасим душите си! И да живем вечно с Бога в Небесното царство.

Ще копирам тук коментара си от една друга тема, защото логиката е сходна:

ОК ще ти отговоря на теб и на всички останали, и то само със свои думи и на още един твой въпрос:

" Как Бог е любов но няма проблеми да гледа как се избиват деца? "

Бог не е създал злото! Злото идва от дявола!
Относно на това, че умират деца - да, случва се и това! Но, за да разбере защо се случва това, човек трябва да погледне малко по-дълбоко - в същността на нещата!

Човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот! Спрямо вечността - земният живот е един малък, нищожен отрязък от време - капка в океана! Дори и да живееш 100 години на земята, в глобален аспект какво би те ползвало това, ако нямаше вечен живот? - отговорът е ясен - нищо!

А след като има вечен живот, кое е важното? Дали ще живееш 1, 5, 10, 20, 50, 100 години на земята? - това ли е важното?
Колко точно години ще живееш в земния си живот? - това ли е най-важното?
Отговорът и тук е ясен - не, разбира се!

А кое е най важното? И въобще - кое е важното?

Важното(и най-важното) е: къде ще живееш през вечния си живот!

Защото има два варианта - да живееш в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Защото на Страшния съд - всеки човек, който е живял някога на земята) ще бъде съден и ще се определи неговата окончателна участ!

И в зависимост от делата, мислите и постъпките на човека през земния му живот, на Страшния съд ще се реши къде да отиде той: в ада с демоните, или с Бога в Небесното Царство!

Така, че човек трябва да внимава върху себе си и да се старае да живее Богоугодно, защото не знае кога ще дойде смъртния му час и в какво положение ще го завари!

Да, и в тази връзка ще обясня и за децата, които са починали - те като невинни създания, ще отидат в Небесното Царство и ще живеят вечно в радост и веселие с Бога!

Така, че в глобален аспект те не са ощетени не са загубили нищо, от това, че не са проживели някакъв ограничен брой години в земния си живот! Защото са получили даром(така да се каже) най-важното и ценно нещо: вечен живот с Бога в Небесното царство!

Накратко и в най-общи линии е това!

За по-подробна, по-точна и пълна информация - четете Библията(най-вече Новия Завет), и Православните сайтове и книги!

9.   Има хора със сериозни заболявания. За тях животът е ад, поредица от болка, като не им действат и болкоуспокояващите. Имах такава роднина, която почина от рак в ужасни мъки. Не е хуманно да не позволиш на такъв човек да избере да умре.

11.   Евтаназия трябва да има за всяко родено с крайно уродство дете, за което е ясно, че цял живот няма да бъде самостоятелен индивид, а ще съсипе живота на майка си, евентуално баща си, братята и сестрите си, бабите и дядовците си. То е бреме за самото себе си.

13.   11 така ли мислиш наистина и би убил собственото си дете, ако е такова?

В този случай, който описваш, за всички хора, които са близки на такова дете ще бъде от душевна полза да се грижат за него!

А и само Бог има право да се разпорежда с човешкия живот!

Въобще животът е нещо уникално!

Животът е прекрасен и не свършва със смъртта, защото човекът е създаден от Бога с безсмъртна душа и за вечен живот.
Животът има смисъл, който се заключава в това да се изживее Богоугодно, за да може човек да отиде след смъртта в рая, при Бога. Земният живот е подготовка за вечния.

Затова човек никога не трябва да се отчайва и да губи мотивация за живот!

Напротив! - човек трябва да се радва, за това че е получил от Бога този прекрасен дар - живота и да се постарае да го изживее Богоугодно!

Знаеш ли, има хора в много тежко положение, инвалиди без крака, ръце, безпомощни телом, но въпреки всичко това неизпаднали в отчаяние, борещи се за живот и силни духом.

Има един прекрасен, уникален и потресаващ документален православен филм, казва се Форпост, за отец Михаил от Украйна, който е създал приют за бездомни и болни деца(подобно на нашия отец Иван от Нови хан). В момента в този приют има повече от 400 деца.

Няма да давам връзка към него, защото напоследък ги трият.

Затова напиши в you tube Форпост православен филм, каналът е Православна вяра.

Изгледай този филм и ще преосмислиш и разбереш същността на много от нещата в живота!

14.   Напълно за евтаназия. Трябва да е законна и да се практикува. Глупостите на религиозните фанатици хич не ги слушайте. По-скоро трябва да се забранят религиите...

15.   14, лепнах ти 3 звезди, защото хем съм съгласен, хем не съм съгласен с теб, истината в коментара ти е някъде по средата. Съгласен съм с теб за религията, защото ако се вманиачаваш в нея прекалено много (като номер 2), ставаш фанатичен и враждебно настроен към всички хора с различно мнение от твоето, а някои по-психически лабилни дори извършват убийства под въздействието на "божия глас", защото им се причуло, че той така им е казал да направят. В такива случаи религиозният фанатизъм наистина е много вреден, и дори опасен за обществото. От друга страна обаче не одобрявам евтаназията и съм против нейното узаконяване, дори и да е доброволна. Ако всеки тийнейджър с депресия, алкохолик, наркоман, пенсионер с малка пенсия или жена, на която мъжът й кръшка, чиито проблеми са обратими и могат да се решат и без евтаназия, вземат да се самоубиват масово, докъде ще стигне нашето общество? Половината народ ще се самоизбие легално при най-малкия проблем, вместо да работи по отстраняването му, само защото закона му го е позволил, и после всичките тези убийства ще тежат на съвестта на екзекуторите, които са главните и най-големи съучастници в това легализирано умъртвяване на населението. А ако на някой тийнейджър мозъкът му е промит от някой ненормален сектант, който се опитва да го склони към самоубийство, и даже го подучи да излъже в съда, че е доброволно по негово собствено желание, и никой друг не му е повлиял за това негово желание, какво става тогава? ! Един невинен човек, който всъщност изобщо не е искал да умре, умира заради един откачалник, който го е изманипулирал да си мисли, че иска да умре и след това отговорността за това престъпление пада върху цялата държава, защото тя е позволила това да се случи, и то съвсем легално и законно. Според мен евтаназията трябва да е разрешена, но само за хора с неизлечими болести, с които са се родили по рождение, и на които болките и агонията им са толкова физически непоносими и не може да се живее с тях, че наистина единственият изход, за да се избавят от мъките и страданията си, е да умрат. Трябва да има строги правила за кандидатстване, чрез които да се отсяват такива хора от останалите, и на всички други да не им се позволява, вместо това да им се намира работа или някакви терапии/социални дейности, с които да се оправят и да си възвърнат надеждата към живота. Само на тези, на които им е крайно наложително и имат болки, които не търпят отлагане, само те да имат право на такава услуга. Ама всяко второ момиче, дето е в депресия от това, че гаджето й я зарязало да иска да си причинява такова нещо - не, адски престъпно, нехуманно и неприемливо е.

16.   14, не си съвсем прав. За немалко хора религиите вършат работа и им дават сила да продължат наптед. Което не значи, че няма ситуации когато евтаназията е необходима.

17.   Сетих се за филма "Маслото на Лоренцо ", който е по действителен случай. До 5 Тата си година Лоренцо Одоне е нормално, много будно и жизнерадостно момченце. Но малко преди да стане на 6 започва да проявява признаци на хиперактивност, да пропада и да недочува. Диагнозата е страшна левкодистрофия рядко генетично заболяване свързано с нарушаване на обмяната на веществата, при което има свръхпроизводство на мазнини рушащи нервната система. За няколко месеца момчето се превръща в жив труп. Напук на всички, които им казват да го оставят в хоспис и да продължат живота си родителите четат и сами създават лек наречен "Маслото на Лоренцо ", с който той се подобрява минимално. Филмът завършва давайки надежда на други хора, чиито деца страдат от тази болест. Истината обаче е друга лекарството създадено от родителите на Лоренцо има по -голям ефект ако заболяването се хване на време преди децата да започнат да проявяват симтомите или те все още са леки. Гледайки филма от една страна се възхищавам на борбеността на родителите, но от друга си мисля, че само излишно са мъчили и сина си и себе си. Той си отива на 30 г., като цели 24 г. живее във вегетиращо състояние, а майка му се поболява и умира от рак твърде възможно от стресът покрай грижите за него. Ако бях в неговото състояние щях да искам по -бързо да си отида от този свят, за да не съм в тежест на близките си. Ако човек е увреден по -леко ментално, или е засегнат физически, но не и интелектуално може някак да продължи живота си, но за хора като Лоренцо, които вече са във вегетиращо състояние мисля, че това е най -доброто решение, както и за неизлечимо болни хора с нетърпими болки.

18.   Евтаназията НЕ решава проблеми депресии тежки заболявания и физическо болки! Това не е изход! Не сме господари на живота си не сме създадени по собствено желание и нямаме право да отнемаме чуждия или собственият си живот! Тук сме по желание на Бог създаде и от неговата любов с цел и мисия! Когато го осъзнае човек и извърши всичко за което Бог го създал у р допринесъл със собственото си съществуване тогава Бог е Този Който преценя кога да накара сърцето на човек да спре! Убийство самоубийство - най големият грях който може някой да извърши под каквато и да е форма или Начи!

Единственото спасение е такива тежки случаи ( било ментални или физически здравословни или други житейски ) е търсенето на Бог! Искаме на прошка от Него желание за Неговата милост и присъствие в живота! Казвам го от личен опит! Млада жена със здравословен проблем абсолютно сама без близки с трудности в живота и без подкрепа! Но Бог ме благославя всеки ден и сбъдва мечтите и желанията ми! Среща ме със страхотни хора и съм благодарна че съм жива и имам Неговото благоволение и благословение подкрепа закрила!
Всевишен и Единствен! Няма подобен на Него! Слава!
Искаш да търсиш спасение - намираш го! Библията е начин ( един от начините ) да намериш Бог!

Жена на 26

19.   След като понякога спестаняваме болката и страданието на любимците си в последните им часове, защо да не може да става и когато някой наш близък страда и болките са нетърпими или от години е във вегетативно състояние? Защото в конкретния пример, който дадох по -нагоре тези още 24 г., който родителите "подаряват" на сина си за мен не са били живот, защото реално погледнато той се е възстановил до степен да мига с очи, но иначе пак е бил вързан към системите. Много по -добре щеше да е ако бяха прекратили по -рано това страдание на сина си. А лекарството им уви има ефект, ако заболяването се хване или когато е още не са започнали симптомите или е в по -лека фаза, но не може да оправи вече нанесените върху нервната система поражения. Друга тъжна истина е, че и до днес продължават да умират деца от левкодистрофия, къде защото лекарството не е помогнало, къде защото е толкова скъпо, че не всеки родител може да си го позволи 400 долара една бутилка. А какво да кажем за някой онкоболни пациенти, при който накрая и обезболяващите не помагат, те не заслужават ли достоен край, който да ги избави от страданието и болката?