Споделена история от Здраве

Мъдрец - мисля да го вадя
На 20 години съм, и да кажем, че сега часът е 0:54 и естествено не спя заради зъбът, който ми стъжнява живота.. благодаря на Бог, доколкото знам мъдреците са 4 - расте ми само един. Въпросът ми е следният: мъдрецът Е ПРОБИЛ венецът вижда се буквално целият зъб (по-хубаво не мога да го обясня особено в този час) и да целият зъб се вижда усещам го, с просто око се вижда (не е пораснал нали изцяло на дължина, но се вижда абсолютно целият зъб)
Въпросът ми е: ако искам да го извадя ще трябва ли да в оперативно. Четох неща в и обърках се обърках. Пише, че се правят операция на непоникнали мъдреци. Моят си е излезнал напълно. Следователно не би трябвало да ми правят операция и някакви шефове. То е просто вадене на зъб, нали?

Коментари

1.   Вади го!

2.   винаги е оперативно

3.   Доколкото знам, за мъдреците винаги се прави операция, защото това са зъби с много големи корени, захванати много надълбоко и здраво във венеца. Процедурата не е като при обикновените зъби. Аз съм с два мъдреца, много малки (не разбрах в кой момент са се появили) и ми препоръчаха да ги извадя (не са функционални и пречат на останалите зъби). Въпреки малките им размери и факта, че са помикнали напълно, ми казаха че се прави операция.

4.   Зависи дали е горен или долен. На мен ми извадиха и двата горни с местна упойка. Ваденето продължи точно 10 сек, обаче за долни мъдреци трябва операция.

5.   От зъболекар: задължително се прави снимка за да се види дали корените са прави/криви и/или са близко до важен нерв (особено за долните мъдреци може да са близо до алвеоларния нерв). Ако е близо до нерва то потенциална екстракция може да увреди нерва и да доведе до доживотни усложнения - на Запад при такива случаи се изписват два курса с антибиотик първо за да се види дали има подобрение и да се отложи ваденето. Ако отново се възпали - вадене с инцизия, ламбо и шевове. По възможност орален хирург да го направи, а не “супер зъболекар с интерес към хирургията”.
Поздрави,

6.   И да добавя към предишния си коментар: ако зъбът е пробил напълно може да си е обикновена екстракция без инцизия и шиене, но задължително се прави снимка за да се избегнат усложнения.

7.   При мъдреците ваденето е малко по-сложно отколкото при обикновените зъби. Рискът нещо да се обърка е по-голям. Може да се образува тромб, да се отчупи парче от костта, да се инфектира итн. Често се налага и да се цепне отстрани венеца, за да излезе по-лесно. Ако имаш възможност обърни се към лицево-челюстен хирург - цената така или иначе ти е същата, независимо дали ще го извади хирург или зъболекар. Повечето зъболекари за мъдреци препращат сами към хирург, с който работят. Междувременно, за да облекчиш положението с болките, дразненето и възпалението докато се показва, ползвай ударно вода за уста за джабурене - през час или два -виж да е нещо, което според етикета да помага изрично при възпаление на венците. Облекчава доста още от втория ден и може значително да съкрати времето през което тъканта е възпалена.

8.   Глупости на търкалета. Прави се операция, ако расте накриво. 3 мъдреца са ми извадени без никакви грижи за по-малко от минута. Все пак зависи и от доктора де, ако е някой бунак ще те прати да ти правят рентгенова снимка дори зъбът да е съвсем правилно ориентиран и без проблеми. Моите ги извадиха без снимки и както казах за по-малко от минута (засичано от момента когато упойката е хванала вече и започва да пипа с клещите).

9.   Иди на зъболекар, той ще ти направи снимк аи ще ти препоръча каков да правиш. Не се притеснявай от операцията, няма изобщо нищо опасно, слагат ти упойка, вади го и те пуска да си ходиш, цялата галимация е 40 минути, а после се възстановяваш за 3 дни-4 дни. Можеш да ядеш, аз лично нямах никакви болки после, просто вдигнах един ден температура, но за мен това е нормално, като ми махнаха сливиците бях 3 дни с 39 градуса. Не се притеснявай изобщо.

10.   Вади го, оперативно се прави. Ще ти бият упойка и така.
Аз отлагам бая време, но ше трябва

11.   За всеки зъб за вадене се прави снимка, за да се види как стоят корените. Мъдреците са сбутани на тясно място, понякога корените се завират в съседния зъб и за това се преценява как да се вади. Това не са млечни зъби- дръпнеш и хоп-готово.

12.   №3, много логично разсъждаваш, но не разбирам, защо трябва да премахваш нещо от себе си, което природата ти е дала? След като нямаш проблеми, защо трябва да си създаваш? Не само мъдреците, но и кътните зъби се премахват с операция, защото са с яки корени(повече от един) и няма как да се извадят цели. Зъболекарят първо ще иска снимка на зъба, за да види разположението на корените. После след упойка, реже зъба на части и всяка част със съответният корен се вади като обикновен зъб. Няма нищо страшно, добър хирург ще го стори лесно. Авторът го е страх от шевове!? Не знам каква операция си представя, че чак шевове са му в главата. Няма шевове, вади се зъб на части-това е. И защо си мисли, че от мъдреците няма полза? Човека спада към тревопасните и всички зъби са му нужни, не ги махайте ако нямате проблеми!

13.   Обърни се към зъболекар със стажи и име...

14.   Не е задължително зъб да се вади на части.

15.   Явно има голям бизнес с операции за вадене на мъдрец, разнасят се еднотипни истории и ето - обикновените хора са "информирани" и "знаят".

16.   Номер 12, два зъболекаря вече ми препоръча да ги извадя. Това е от гледна точка на хигиената. И двата са леко криви и не са функционални, но пък пречат на почистването на кътниците до тях. Та общо взето е за да се предотврати евентуално развитие на кариес върху кътниците. Не са ми казвали спешно да ги вадя и не е фатално ако ги оставя.

17.   №15, каква информация искаш, от необикновените ли? Та нали повечето са ходили на зъболекар и знаят как става, защото са го изпитали върху себе си, защо да не знаят как става? Дано не ти се налага, но ако ти вадят мъдрец или кътен зъб, ще разбереш как става. А на 14 не пожелавам да му вадят зъб с повече от един корен, и то без операция, после трябва челюста да му събират!?