Споделена история от В чужбина

Какво да правя след университета в чужбина!
Здравейте,

На 29 г ще стана тази година. Живея сам в чужбина, оставил съм няколко приятели в България - всички други орязах, защото не си заслужават, залагам на качеството не на количеството. Чудя се, какво да правя след като завърша, ще стана на 31 с доста добра диплома за висше образование и доста опит. В главата ми има 3 плана, като всеки крие своя риск и позитиви и негативи.

План А) Оставам в Англия, развивам се докато не стигна максималното си ниво, ще натрупам добър капитал и ще се прибера на 50г в България, изцеден емоционално и станал студен като англичаните.

План Б) Отивам в Америка и започвам ново начало там с английска диплома и маниери. Създавам горе-долу добър живот със семейство и деца и се връщам( може би някой ден в България)

План C) Връщам се в България, намирам високо платена работа във някоя чуждестранна компания в страната, да купона ще е на макс, защото ще съм си вкъщи, но няма да бъда щастлив от това, че хората в България са злобни и завистливи. Дори и тук в Англия ги избягвам, защото наистина се вижда простотията и без да говорят.

Някак си от годините тук свикнах с идеята, че жена ми не е нужно да е българка, просто искам да е нормална и да имам спокоен семеен живот. Задавам тези въпроси, защото мисля, че те са в главата на всеки един емигрант. А връщането в България е доста трудно решение, като знаеш колко път си минал, за да стигнеш там където си и все пак си оставаш чужденец каквото и да правиш. Омагьосан кръг ни тук-добре, нито там.

Коментари

1.   Зависи какво работиш, но щом ти е добър английския заминавай за САЩ.

Англия е зле, в България това с чуждестранната фирма го забрави, почти всички топли и хубави местенца са заети.

В САЩ търси нещо да не е с много емигранти може и по-малък град, щом имаш хубава професия и си ок с американския манталитет тръгвай.

2.   План А и Б изобщо не ми се струват правилни- това не са добри държави за живот и семейство. Връщай се у дома и хич да не ти пука какви били българите. Има и свестни хора, ще си намериш среда, пък и ти си българин, никъде няма да ти е съвсем ок, все щя си чуждият. Назад към корена, момче!

3.   Зависи какво работиш, но щом ти е добър английския заминавай за САЩ.

Англия е зле, в България това с чуждестранната фирма го забрави, почти всички топли и хубави местенца са заети.

В САЩ търси нещо да не е с много емигранти може и по-малък град, щом имаш хубава професия и си ок с американския манталитет тръгвай.

4.   Всеки си има съдба. Аз се върнах и не съжалявам - развитието което претърпях у нас като човек си струваше. Има още какво да се желае ест. Но където и да си, ще има неготивни и позитивни страни. Помисли си кое ти е по-важно и - живей го тоя живот, бъркай! Само така ще разбереш, от идеи в главата и нероден Петко най-много да се отчаяш.

5.   Струва ми се най-добре вариант 2. Първият като резерв. Това да се връщаш с надежди за доходна работа, защото си учил в чужбина... малко илюзии. Големия купон... що за смисъл има и неясни очаквания.

6.   А защо не намериш работа в Букурещ и не се остановиш в Русе. Така хем ще имаш достъп до една чужда, но доста близка култура, хем ще си в България. Най-доброто от двата свята.

7.   По-добре си остани в Англия и се развивай там. Аз също уча в Англия тази година завършвам и си намерих работа по специалността. Аз съм била в Америка и лично според мен ще ти е доста трудно да се установиш там, тъй като Америка е много различна държава от Англия. Може да отидеш там ако имаш късмет за работническа виза, но според мен вероятността е доста малка. Все пак пробвай! Аз бях в Ню Йорк и честно казано не ми хареса там. Стандарта е още по-висок от английския и там е доста опасно.

8.   Какво питаш като на всички ни е ясен пътят - завършваш, гърчиш се една година с надежда да се закачиш някъде, отказваш се и се пприбираш. Тука постоянно обясняваш какви са идиоти англичаните и негрите, а после се депресираш, че никой не го ебе за смешната ти дипломка от чужбина, щом не ставаш и за чеп за зеле. Евентуално се закачаш на държавна службица и си политически "активен" в срредите на простокировци.

9.   Четейки те между редовете, смятам, че вече знаеш правилния отговор. По-добре го направи сега, отколкото на 50, когато ще се обърнеш назад и ще видиш, че животът ти вече минал и си загубил най-активните си години в преследване на празни мечти.

10.   Придобий 2 години опит по специалността си и след това се премести в Швейцария или Люксембург... за България, дори не поглеждай! Носталгията не е добър съветник!

11.   Отговор Д) оставаш си в чужбина завинаги и си живееш като бял човек, защо изобщо искаш да се връщаш в Сомалията на Европа???
Ж24, също в чужбина

12.   Чужбината е за чужденците, България е за българите.

13.   Номер 6, личи ти, че не си от Русе и най-вероятно не си бил дори и на екскурзия нито в Русе, нито в Букурещ. Въпреки че двата града се намират на 77 км един от друг, връзка между двата града на практика няма. Всъщност дори и между Русе и Гюргево няма, говоря за градски транспорт. За Букурещ има 3 автобуса от Русе в денонощието, като два от тях са през 2 часа и на практика не можеш да отидеш до Букурещ и да се върнеш в един ден, освен ако нямаш личен автомобил и дори тогава, ако си на работа примерно от 9, трябва най-късно 5:30-6 часа да си тръгнал. Букурещ е много голям град, над 2 пъти по-голям от София с близо 5 млн жители, на София трафикът е като на селце пред този на Букурещ. Другият ти вариант като нямаш кола, е такси, което струва 140-160 лв В ПОСОКА. Ако искаш.
Нерентабилно е да работиш 8 часа, а да прекарваш по 5-6 часа по задръствания и чакания по границата.

14.   13 ами тогава направо бих се преместил във Варна или Букурещ. В София има само бачкаторска работа. София е отвратителен град за живеене. Тук не можеш да се издигнеш без връзки, докато във Варна има обяви за доста по-добри позиции.

15.   План Б. Но не е нужно да е САЩ. Може да отидеш в някоя страна в Европа като Ирландия или някоя друга.

16.   Лондон е космополитен град, има чужденци от цял свят. Не бих го заменила за друг, а за връщане в България не бих си и помислила дори.
Прекрасен град с хиляди възможности за реализация и за прекарване на свободното време.