Споделена история от Здраве

Имам си бебенце, а ужасно се измъчвам
Здравейте, имам сериозен проблем и се чувствам в безизходица, така че всеки съвет би бил от огромна полза. Преди месец станах мама на едно прекрасно мечтано бебенце, но вместо очакваното щастие, започнах да страдам от тежко безсъние, което изцяло превзе мислите и живота ми. Преди бременността също съм имала периоди на паник атаки и безсъние през по-напрегнати периоди, които са отминавали от самосебе си, без да се предприеме нещо специално. Сега обаче всичко това е ежедневие за мен. Имам кротичко бебенце, което си спинка през нощта, но аз загубих съня си. Някои вечери лягам и осъмвам, без минутка сън. Други успявам да поспя повече часове, но само после пак да попадна в същия капан. Напоследък се редуват вечер безсъние и вечер с няколко часа сън. В най-тежките вечери имам паник атаки, задух, сърцебиене, разстройва ми се стомаха, ту ми става горещо, ту студено, изтръпват ми крайниците. В по-леките нямам тези симптоми, но пак съм в превъзбудено състояние. Мисля, че вече започнах да развивам сериозен страх от заспиването, да се стресирам ужасно дали ще заспя и да се "самонаблюдавам", което реално ми пречи да заспя, защото мислите ми препускат и всеки път като се отпускам, получавам като тик, който ме стряска. Ходих на психолози, не се чувствам удовлетворена от подхода им, ходих на психиатър, който ми изписа медикаментозна терапия и каза да спра окончателно кърменето ако реша да я започна. А аз искам да кърмя, бебето ми е всичко за мен, то не харесва адаптирано мляко, всеки път се успокоява като е в ръцете ми, знам че така му изграждам имунитет, имам кърма в изобилие и искам да му дам най-доброто, на което съм способна. Взимам успокоителни чайчета за кърмачета, успокоителни капки на доктор Бах, магнезий за нервната система и мелатонин под формата на спрей всяка вечер преди лягане. Всичко изцяло съобразено с кърменето, но сякаш без резултат. Пуснаха ми кръвна картина, всичко е в норми, само витамин Д ми беше намален и започнах да приемам добавка. Когато не се наспивам, получавам тревожни мисли, много съм неспокойна и едва ли не започвам да се депресирам. Продължавам да давам всичко от себе си бебенцето ми да е добре и имам огромния късмет да разчитам на подкрепата на майка ми и съпруга ми (който работи от вкъщи и си е с нас), но не знам докога ще издържа така. Все се страхувам, че с такъв начин на живот ще се разболея или съкратя живота си, защото всички знаем колко е важен сънят.

Коментари

1.   Ходи на фитнес вечер, няма как да не заспиш после, ако тренираш здраво; тялото ти ще има нужда от почивка.

2.   В твоя случай няма какво много да се направи, защото кърмиш и това ограничава приема на лекарства и добавки. Стресът от бебенце ми се струва нормално нещо. Нощем се появяват страшни и депресивни мисли, които на будна глава изглеждат абсурдни, заради естествения ритъм на тялото и придружаващите химични процеси. Лошото на безсънието е, че се самоподхранва, защото човек се изнервя и съзнанието му се обсебва от проблема. Струва си да опиташ с медитация вечер, но трябва време и практика, за да се напредне. Добрата хигиена на спане също помага. Лягането в леглото на сила, само защото трябва да спиш, прави нещата по-лоши. Четене на развлекателни книги помага също. Гледането на всякакви екрани със сигурност разваля работата.

3.   Мъжът ти къде е в картинката?

4.   Те май всички жени са така в първите няколко месеца след като родят. Ще се оправиш от самосебе си. Важното е мъжа ти да ти помага максимално с бебето, за да може да се почиваш - и физически, но и психически. Ако по цял ден си напрегната покрай бебето, нормално е нощем да ти е трудно да заспиш. Трябва някой да те отменя през деня за няколко часа, през които да се занимаваш с нещо друго.

5.   Запиши си час при ендокринолог

6.   Ако друго не помогне - акупунктура.

7.   Разбирам как се чувстваш, защото страдах от тежко безсъние в продължение на повече от година. И от по-лека форма на безсъзнание в продължение на 5 години. Знам колко е отчайващо, колко зле се отразява на психиката и работоспособността и т. н. И аз като теб пробвах сума ти чайове, билки и хранителни добавки, без особен успех. Безсънието изчезна след като промених стила си на живот и значително намалих стреса.

Съветвам те да разнообразиш ежедневието си. Ако всичко се върти около бебето, няма как да не откачиш в един момент. Значи детето ти е спокойно и здраво, но въпреки това ти си стресирана и превъзбудена. Ако физически си разбита, тренирай нещо леко като йога или пък разходка в парка БЕЗ бебето. Идеята е да имаш 1 час за себе си, да си отдъхнеш и да се откъснеш от ежедневието. Може да опиташ и плуване веднъж или два пъти в седмицата. Медитацията също е чудесен начин за отпускане, но трябва насока ако човек е начинаещ.

Спрямо хранителните добавки, мелатонина мож да се приема до 8 мг дневно. Обикновено дозата която продават е 2 мг, минимална. Пробвай да увеличи дозата, 2 мг нищо не е и нормално да не усещаш ефект. Изчакай месец-два и ако нещата продължават по същия начин, пристъпи към медикаментозна терапия. Пък ако трябва да спреш кърменето, го спираш. Няма да е кой знае какъв проблем. По-важно за детето е да има здрава майка. Ти като не спиш и си нервна, то всичко това се отразява на кърмата и на бебето. Кортизола (хормона на стреса) се отделя в майчиното мляко

8.   Всички майки страдат от безсъние до 3, 5 месеца, защото на всеки 3 часа трябва да се будят, за да хранят бебето. След това то започва да спи по-дълго и се буди към 5, 6 или 7 ч. сутринта.
Чудя се, не сте ли наясно какво ви чака като станете майки?
По-нататък, с тръгването на ясла и детска градина, ви чакат още много безсънни нощи.
Да си майка не е лесно.

9.   Преди малко пуснах коментар и не бях прочела последното.
Спокойно, нито ще се разболееш, нито ще умреш.
През цялата ми бременност някога смях по 3-4 часа, а след като родих 3, 5 бебето се хранеше през определени часове, които са описани в книгите, а и неонатолозите предупредиха за тях, след това започна да спи по-дълго. Много, много безсънни нощи имах по-нататък от 2, 5 до 5 години, когато децата често се заразяват с УНГ инфекции и вдигат температура. Е, и по-нататък имах проблеми, имам и сега
От 15 години ми се пада сън през седмицата по 5-6 часа. Само събота и неделя спя до 8 и нито съм се разболяла, нито съм умряла

Посети ендокринолог - ехография на шитовидна жлеза, ,
TAT, MAT, f3, f4, TSH, тиреоглобулин, нива на магнезий и желязо в кръвта. Възможно е симптомите да са на ниски нива на хормоните - постродилен хипотиреоидизъм или дори Хашимото. Може да не е това, но е добре да провериш. Също и нивста на кръвната захар - достатъчно е да се изследва гликиран хемоглобин в кръвта. За него не е нужно да се пие нищо. Изследва се на гладно сутрин.
Ниските нива на витамин D също могат да доведат до мравучкане.

Посети ендо