Споделена история от Здраве

Едно и също тегло
Тежа едни и същи килограми откакто съм на 16-17 години. Сега съм на 25 (М). Вярно, че за разлика от тогава, съм изчистен, но малко ме притеснява фактът, че трудно качвам маса...

Свалял съм до 64-65, качвал съм до 69, ама накрая все се озовавам около 66-67 кг. Висок съм 1, 80 м. Храня се здравословно и от 2-3 години не ям месо (освен риба).

Дайте идеи как да качвам маса. Напоследък ям всеки ден варени яйца и кисело мляко с овесени ядки. Но ако повървя малко повече или пропусна хранене, пак отслабвам. Нищо, че тренирам редовно и вече почти година ходя на фитнес. Бих казал, че има прогрес, но прекалено лесно свалям килограмите...

Тегава история. Писна ми да съм щекав в ръцете.

Коментари

1.   Недей. По-добре е да си слаб, отколкото дебел. Очевидно организмът ти „не ти позволява“, най-вероятно е генетично. Има хора, които почти нищо не ядат и пак качват – дали заради хормонални проблеми, или друго.

67 кг е добре според мен.

Друг вариант е, ако наистина много искаш да качиш, спри да ходиш на фитнес и ограничи движението. Но знам, че не това е идеята. Накрая това, което си изял, може просто да... излезе от другия край. Казвам го сериозно, организмът не усвоява всичко.

А, и най-накрая, макар сигурно да има основателна причина да го правиш, избягването на месото също донякъде би оказало влияние.

2.   Да качваш чиста маса (почти без мазнини) естествено е много трудно (тези, които го правят професионално, са на тежки химии). Най-лесно е да ядеш по много и после да отслабнеш.
Без месо ще ти е също много трудно.
Съветвам те да изкопираш диетата на културист, ако можеш да си го позволиш финансово. 5-6 яденета на ден (всяко от които да има протеини), избягваш суровите плодове и зеленчуци, защото се смилат трудно (вместо това ги вариш малко), ориз (лесносмилаем е), месо и яйца, овес и мляко (като ръсиш протеин на прах в млякото)...
Препоръчвам ти да консумираш общо на ден 2 грама протеин на килограм, като целта ти е да си поне 80 килограма, а след като ги достигнеш, да намалиш до 1 грам, за да поддържаш мускулите.

3.   Както описваш нещата, твоят телесен тип е ектоморфен.
Тук може да прочетеш малко по темата https://bodytime. bg/ектоморфен-телесен-тип--привилегировани-или-не/

Общо взето хората с такова телосложение с лекота горят калориите и имат трудности при качването на мускулна маса. Не наддаваш защото изяждаш толкова калории колкото после гориш във фитнеса. Освен това, коментираш че не ядеш месо. Месото е източник на протеини. Ако ме си набавяш протеините с месото, трябва да ги набавяш от друга храна. Леща, ядки, млечни продукти... Колкото и усилено да тренираш, ако тялото не разполага със строителен материал (протеини), мускулите няма да станат по-големи.

Седмица или две записвай колко протеини приемаш на ден. Формулата е 1. 5 г протеини × кг телесно тегло. Значи 67×1. 5
В дните в които се движиш повече се опитай да хапваш повече. Например ядките от типа на фъстъците освен че имат много протеини, съдържат и много мазнини.

4.   След като не ядеш месо, трябва да наблягаш на боб, нахут и варено жито или царевица. Киселото мляко е хубаво нещо, но от него не се качва маса!!!

5.   Аз съм 182. Преди да се оженя, тежах 66 кила.
Като се ожених - за 2 години минах 100-те.
В началото жената се прави на домакиня и готви постоянно. Ти като "добър съпруг", няма как да откажеш, правиш се че ти харесва и ядеш. Тя пък си мисли, че наистина ти харесва и готви още пове. Това продължава година-две, докато и писне да готви, но за съжаление много мъже през този период стават прасета.