Споделена история от Здраве

Възможно ли е да съм болна
Здравейте предварително да ви благодаря за вниманието!
Миналата година в Ноември месец докато баща ми ми помагаше със домашното по математика ми се схвана врата и след него следваше дискомфорт в областта на пространството между корема и гърдите вътрешно беше. След това ухото ми заглъхна и започна да ми пищи след това ми притъмня и едвам се държах на краката ми. Не казах нищо на баща ми защото първо че не знаех какво става и второ си мислех че ще отмине но припаднах. Наще много се притесниха и аз ги успокоих като им казах че съм се преуморила и те ми повярваха. Излъгах ги не защото крия нещо ами аз самата не вярвах че ми има нещо и въобще не подозирах. Няколко дни по късно гледах видео за сиптоми за проблем с мозъка не защото подозирам нещо ами от интерес към хирургията. Като разбрах че припадъците са сиптом просто ми стана зле и се разплаках. Баба ми влезе в стаята и ме попита защо плача но аз така и не исках да и казвам. Следващите няколко дни също ми пищеше ухото и ми притъмняваше и само веднъж се стигна до припадък. Вече свикнах с това но ми имах още сиптоми като:
-Остри болки в главния мозък
-Гадене без повръщане
-Притъмняване и пищене в ушите
-Гърчове
-Незнам дали това е симптом но понякога чувствам слабост в краката
-Най добрата ми приятелка ми каза че се държа странно ако това се брои
-Имам навик да правя странни движения с устата и с ръцете ми
-Преди обичах спанак а сега го мразя
-Бях вегетарианец а сега нямам нищо против от това да ям месо
Аз съм на 12 и знам че няма голям шанс да ми има нещо но наистина се притеснявам за себе си и незнам как да кажа на наще. Благодаря!

Коментари

1.   Остеохондроза при подрастващите. Изследвайте се за това

2.   Описанието прилича на синкоп - пристъп при ниско кръвно налягане и близки горна и долна граница.
При нискокалорийна диета се случва. Не стига оросяване до мозъка и крайниците.

3.   Да те заведат на лекар и да ти пуснат пълни изследвания, няма защо да криеш какво ти е, не си унищожавай здравето от срам...

4.   Най-опасно ще е, ако кажем „Нищо ти няма“.

Трябва да отидеш на първо време при личния си лекар, може да не казваш на родителите си, ако това те притеснява.

Приеми го като нещо, което трябва да бъде свършено. Няма да отнеме кой знае колко и ако всичко е наред, след три дена ще си го забравила. Може да ти бъде издадено направление за специалист. Колкото и да е страшно, знай, че си в добри ръце!

5.   Говори с личната да те прати на невролог, по негова преценка с направление ядрено магнитен резонанс или ти да си го платиш отделно. Там изскачат болести на мозъка, после обаче се разчита от лекар, защото не ти казват нищо, а описанието нищо не говори за лице без медицински опит, за разлика от други рутинни изследвания

6.   На първо място, ако имаш съмнение за болест трябва да посетиш лекар, не да очакваш във един форум да ти поставят диагноза.

Сега, както описваш нещата, има две възможности: едната е да си получила синкоп, а другата е да си имала епилептична криза. И в двата случая припадаш, но причините са различни. При синкопа има моментно нарушение в циркулацията на кръвта поради ниско кривно. Мозъка остава без достатъчно приток на кръв и изключва. Има различни видове синкоп, но общо взето всички се дължат на определени ситуации и не се считат за болест. Изключение е кардиогенния синкоп, който се получава ако имаш проблеми със сърцето.

Ако си имала епилептичен припадък, схемата на действие е различна. Мозъка функционира с електричество, токови сигнали, които се предават между мозъчните клетки (неврони). Някои химически елементи в човешкото тяло като калий и натрий са проводници на ток. Когато настъпи нарушение в изпращането или приемането на тези сигнали се получава нещо като късо съединение в мозъка, което се изразява чрез епилептичен припадък. Кризата трае около 3-4 минути, след което мозъка възстановява нормалната си функция.

Една от разликите между синкоп и епилептична криза е факта че след синкопа няма период на амнезия или главобол и обикновено периода на безсъзнание е много по-кратък, от секунди до минута. След епилептичен гърч обикновено има главоболие (в повечето случаи, не винаги) и амнезия която може да продължи до няколко часа.

Каквото и да си имала е много важно да отидеш на лекар. Ако ти поставят някаква диагноза, не се страхувай. За всяко нещо си има лечение. На мен ми диагностицираха епилепсия на 17 години, вече съм на 33 и си водя абсолютно нормален живот. Само трябва да си пия лекарствата и да не прекалявам с алкохола. Иначе си работя, пътувам насам-натам, занимавам се с няколко вида спорт включително спортно катерене и водни спортове... абе общо взето живея много по-интензивно от хора които са здрави и прави, но си прекарват свободното време в хола на дивана (не че е лошо, просто ти давам пример).

В случай че имаш заболяване, колкото по-рано започнеш да се лекуваш, толкова по-добре защото ще предотвратиш евентуални усложнения.

А може и нищо да ти няма и да си получила синкоп от преумора, дегидратация, ниска кръвна захар...
Следващия път ако усетиш същите симптоми, където и да се намираш, ако ще да е в училище или на улицата, веднага сядаш или най-добре да легнеш. Ако са били симптоми на синкоп, веднага ще се почувстваш по-добре.

Аз съм получавала и синкоп и епилептични кризи и симптомите са различни. Но ако ме знаеш, лесно може да се сбърка едното с другото

7.   Aма, моля ви се, как може да се подлъгвате на обявявате диагнози на 12 годишно дете в нета? !
Най -правилното е да сподели с родители те си- от там на ЛЛ и после на изследвания и съответните специалисти.
Всичко друго е престъпление.
Авторке, ти си на 12 и както виждаш, не можеш да преценяваш медицинското си състояние.
Моля те, сподели с родителите си!

8.   Недей да криеш. Нямаш ли доверие на родителите си? Какъв е проблема да отидеш с майка ти на лекар.

Може да е нещо съвсем безобидно - като да кажем да събираш граници на кръвното.
Така като седиш само ти минават в главата лоши варианти.

9.   Моят ЛЛ ми е забранил да се ровя в гугъл и да си поставям диагнози, защото в 99. 9% човек сам се вкарва във филм. Отиди при личния си лекар, опиши му оплакванията си, той ще прецени какви изследвания са нужни. През това време забрави да четеш в нета

10.   Посети специалист.

11.   Ти не си на 12 г. а на доста повече, но защо не си казваш точната възраст, а премълчаваш този въпрос.

12.   Не крий от родителите си!

Те са най-близките ти хора!

Кажи им, и те вече ще преценят какво точно да направите и заедно ще търсите решение!