Споделена история от Здраве

Премахване на чери ангиоми (червени бенки)
Има ли някой, който се е подлагал на процедура по премахване на чери ангиоми? Всички ми казват, че е по-скоро козметичен проблем, но мен безумно ме дразнят. И нямам представа защо се появяват постоянно и навсякъде (даже на челото, съвсем близо до косата ми), по корема, гърдите, ръцете, гърба. Винаги съм имала много чиста кожа, а в последните няколко години е осеяна с тези червени бенки. Четох, че има възможност да се премахнат с лазер. Знаете ли дали подобна процедура се поема от ЗК, или колко би струвало премахването на няколко десетки такива, от порядъка на 1 мм, и по-малки. Остават ли белези, болезнено ли е, след това появяват ли се отново на същото място? И има ли начин да се спре появата им по принцип?

Коментари

1.   На този въпрос ще ти отговори квалифициран дерматолог. Ако няма препоръка за махане, аз лично не бих махала множество малки кожни дефекти.
Аз също имам такива и не им се втелясвам.
По ЗК едва ли може да мине.

2.   Ако знаеш коя е първата "майката" ще е по-лесно, че като махнеш първо нея, после няма да се появят нови.
Иначе има и натурален начин- смесва рициново масло със сода бикарбонат на паста. Слагаш на мястото и отгоре лепенка. Така докато си изсъхнат и паднат, обикновено о месец по-големите, но още първата седмица ще видиш, че започват да се "топят".

3.   И аз имам много, но въобще не ме дразнят и за нищо на света не бих ги махнала. А ти нямаш нужда от лазер, а от психолог. Представа си нямаш какво значи наистина да имаш проблем.

4.   Има видеа в YouTube, в които показват как могат да се премахнат беьболезнено и без белези малки ангиоми, като се загрее върха на карфица със запалка и се допре върху ангиомата. Ако си от смелите, може да го пробваш, но не започвай от лицето.

5.   Правила съм консултация с кожен лекар, изписа ми Рутаскорбин и витамин Ц, от които не видях никаква полза.
Номер 2, не мисля, че сода и рициново масло се препоръчват точно при този проблем.
Номер 3, в случая става дума за мен и моя избор. Твоят не ме интересува и не за това питам. Ако нямаш да кажеш нещо по същество, мнението си може спокойно да задържиш за себе си.
Номер 4, виждала съм, но ми се струва рисковано. Предпочитам да си платя и да го направи специалист.

6.   Консултация с дерматолог, а не сода, нагорещени карфици и други подобни методи, които могат да ти докарат възпаление. Докторът ще реши как да ги премахне. На мен преди време ми махнаха такава червена банка с електрокоагулация в дермотологичен кабинет - не боли, чувства се само моментно затопляне и става за секунди. Моята беше доста голяма и на рамото - остана ми незабележим белег. Не се появи повече на същото място, но имам още няколко малки (засега) и на не толкова видими места. Ако пораснат и започнат са ми дразнят, ще ходя пак при дермотолог.

7.   Въпреки някои мнения тук, не бих препоръчал да правиш каквото и да е сама. Има различни видове кожни израстъци. Ако не си се консултирала с дерматолог и не са ти казали точно какъв вид е и дали е безопасно да се махат, не прави нищо. Отиваш на дерматолог, той/тя ти казва дали може да се махне и ако може - нека пак дерматологът ти ги отстрани. Сама не прави нищо!