Споделена история от Здраве

Себореен дерматит
От много време ме мъчи себореен дерматит и съм опитал всички видове шампоани - вкл. Медицински такива като Низорал и Кетозал. Нищо не помага. Много е упорит. Фризьорът ми предложи така и така ходя с къса коса, да мина на гола глава, щяло да има голям ефект. Някой от вас пробвал ли е да се пребори със себорейния дерматит като си избръсне главата?

Коментари

1.   Аз съм момче на 24. Пробвал съм също много препарати за коса и накрая от мега силния сърбеж реших да махна косата и да се избръсна нула номер. Направо се родих. Сърбежа спря, пърхота намаля, като цяло кожата на скалпа изглежда по-малко възпалена и без люспи.

2.   Това което го наричаш Еди как си, заедно с псориазиса са нелечими. Борба няма, има моменти на приливи и отливи.
Свиквай.

3.   До номер 2 - той авторът не спори дали са лечими, а пита някой дали е пробвал да се избръсне нула номер и дали е помогнало.

4.   2, изобщо не си прав.
Авторе, потърси причините за заболяването, чети и пробвай алтернативна медицина.

5.   Аз си приложих едно успешно самолечение преди години.
През първата седмица си мокрех косата, съответно скалпа обилно със салицилов спирт, два пъти дневно. От втората седмица по веднъж дневно, след всеки душ си обливах главата с пресно сварена и прецедена смрадлика. след един месец спрях и от тогава, вече 6-7 години нямам никакъв пърхот и проблем с кожата.

6.   От автора: Последвах съвета на номер 1 и се избръснах. Сърбежът драстично намаля. Самите частички пърхот също. За момента съм много по-добре.

7.   Здравей,

И мен ме мъчеше подобен проблем и реших да отида на кожен лекар.
Съмненията на лекаря бяха събореен дерматит или псориазис.
Предписаха ми 2 различни вида шампоани:

1) Деркос на Виши - против пърхот (Dercos - Vichy, Anti dandruff) - 200 ml

2) Алгопикс (Algopix) - за проблемен скалп със сухи люспи и плаки - 200 ml

От няколко месеца ги ползвам, като ги редувам и има резултат, но проблема не е отшумял и се обостря сезонно (есен, пролет).

Аз обикновено ползвам само няколко вида шапмоани, като последните няколко години ползвах някакъв с хума, както и Dove и не съм имал много сериозни проблеми.
Получи се да се преместя в нов дом преди година и половина и в суматохата не можах да си открия моите си шампоани и ползвах каквото намерих.
Един път май беше някакъв Head & Shoulders, който ухае хубаво, но създава проблеми, въпреки че е "против пърхот".

Подкрепям съвета на номер 4 - прочети повече информация и се запознай с алтернативната медицина.
На мен лекаря също каза, че е нелечимо.

В книгата на Мария Требен - "Здраве от аптеката на Господ" има информация относно псориазис и как може да се лекува чрез чай от билки и диета за пречистване на кръвта и черния дроб.
Стреса, притесненията и тревожността също са фактори, които влияят доста негативно.

Наскоро ми казаха информация за лековита изворна вода около Долни Чифлик, Варненско, която успешно лекува кожни проблеми.
Имам намерение да пробвам и двата варианта, само дето Варна е доста далеч от мен.

Добре си направил, че си се подстригал.
Забелязъл съм, че проблемът се влошава когато косата е по-дълга.
Към края на есента миналата година (когато посетих лекаря) имах по-дълга коса и заради предписаните шампоани (които след като се нанесат по кожата на главата трябва да престоят някоя и друга минута) реших да се подстрижа по-късо, за да не прахосвам от шампоаните, които хем са по-малки като количество, хем да и по-скъпи.
Може би и заради това, заедно с шампоаните почувствах подобрение. С настъпването на пролетта имаше повече сърбеж, а и косата порасна, но пак се подстригах и има подобрение.
Като има по-малко коса, кожата на главата диша по-добре и не се получават дразнения, които създават пърхот.

Успех на автора и на тези, които ще четат този форум, търсейки начин да се оправят!

Благодаря на номер 5, че сподели своя личен опит, който за негова радост е бил успешен :)

8.   Прави си клизма с кафе всеки ден в продължение на две седмици и няма да имаш това нещо повече