Споделена история от Здраве

От години мечтая да си ускоря функцията на щитовидната жлеза. Моля, посъветвайте ме какво да правя
Цял живот съм със шкембе, дебелея лесно збрутален запек, акне, косата ми също не е в добро състояние. Не пуша, не пия, не ям боклуци, брашно и захар не са влизали вкъщи от години. Днес за енти път си правих изследване на щитовидната, пак е на долната граница, където винаги е била. Да, в "норма" е, но на долната граница не означава, че е добре. Ходила съм по лекари, нищо не изписват за този проблем. Хем признават, че нещата не са ок, хем не предприемат нищо, за да ми помогнат. Вече и цикъл нямам, прогестеронът ми е нисък. Изписаха ми Дуфастон. Изчетох доста за него, притеснявам се да не напълнея и от него.
Много съм притеснена. На 26 съм. Мечтата е показателите от щитовидната да са на средата между горната и долната граница. Все за това мисля, особено след като и менструацията ми спря. Ако оправя този проблем, поне половината ми други проблеми в живота също ще се решат. Отчаяна съм.

Коментари

1.   Не ходиш на правилния лекар. Трябва да се гледа не само нивото, а и съотношението между отделните хормони. Казвам го, защото едно време имахме същия проблем с дъщеря ми. Изведнъж много напълня, според всички доктори, всичко беше в норма. На края отидохме на една ендокриноложка, която много я хвалят, и тя го каза това. После и изписа едни хапчета, спряхме някои храни и всичко се оправи за година. Въпросната докторка е учила в Русия и там ги учат и тези неща. На бг лекарите това не им е познато. Те си знаят едни норми и за тях всичко е ОК, ако си в "нормите".

В случай че някой тръгне да ме обвинява, че съм русофил, бързам да уточня, че съм русофоб, но специално обучението им в областта на медицината съм забелязал, че е по-добро. Съдя и по други лекари, завършили там.

2.   Каква е тая фиксация точно в щитовидната жлеза?
Не мисля, че се храниш здравословно, със сигурност мога да предположа, че не пиеш вода и не се движиш. Намали порциите, не яж пържено, намали или се откажи от месото. Въобще очисти токсините.

3.   Аз съм хашимото и хипо и TSH 8 не пия нищо. Защо се фиксираш в показателите? Важното е как се чувстваш!
Опитай да си оправиш прогестеронът ако е възможно. Ако няма да забременяваш не се впрягай в цифрите на показателите.

4.   1. русофобите сте болни мозъци. Хем не обичаш Руснаците, хем при тях ходиш като видиш зор. Неблагодарно племе е българското.

5.   Ти си в дълбока хипофункция на щитовидната жлеза от там и всички проблеми- запек, коса, лесно пълнеене, объркани полови хормони, сигурно и инсулинова резистентност правиш за да пълнееш основно в корема. Изписват се хормони за щитовидната жлеза, най-често акутирокс, еутирокс, ел тироксин и те се пият по схема, докато хормоните фт3 и фт4 станат в горна третина на референтните стойности и тсх е около 1-1. 5. Номер 1 би било добре да споделиш името на ендокринолога, който е помогнал на дъщеря ти, защото доста лекари изобщо не гледат съотношението на хормоните и за това толкова народ страда от хипофункция и придружаващите я проблеми.

6.   1, русофобия на мозъка? В кой стадий?

13.   Мила, не съм лекар, и стрелям на сляпо от статии и видеа, които съм чела и гледала онлайн от лекари от чисто любопитство и обогатяване на общата култура, но защо не пробваш преглед при гинеколог, да не би да имаш поликистозни яйчници? Поне това, което описваш на това прилича, само специалист след преглед ще ти каже дали наистина е това.

14.   До 13 от авторката:

Благодаря ти, че си отделила от времето си за мен! :)
Вече ходих на гинеколог, гледа ме на ехограф, нямам кисти. Направих си кръвни изследвания, прогестеронът ми е почти нулев. Показателите ми са 1. 26, а долната граница е 38-39, горната около 55. Смятай колко е зле. Изписаха ми Дуфастон, за предизвикване на цикъла, все още очаквам резултат.

15.   Пий келп, щитовидната се забавя от липса на йод. Аз така се оправих :) обикновено йода се набавя трудно от храната

16.   15 а как се забавя, защото не мога да кача мускули. На 183 метра съм само 67 килограма.