Споделена история от Здраве

Прилеп и има ли риск от бяс
Здравейте! През нощта не можах да спя и отидох на терасата, за да се освежа, това беше около един през нощта. Стоя си на стола на терасата и гледам нещо бежаво, светло кафяво с крила лети покрай терасата и после се обръща обратно и пак минава покрай нея. На мен ми заприлича на прилеп. Това е в района около морето, което се чудя дали там е възможно да има прилепи. Не ме е докоснал, мисля. И аз много съм се филмирала с този бяс, може защото много малко хора оцеляват и остават дори с увреждания ако оцелеят. Та да ходя ли да си пия ваксина против бяс като наблизо е имало прилеп. Защото знам че прилепите носят бяс. И най ме е страх от това защото смъртта плюс това е мъчителна от това. Аз не съм сигурна дали беше прилеп, но в един през нощта какво друго ще лети така бързо. И не да кажем в блок, а в комплекс от ниски кооперации.

Коментари

1.   Не е малко хора да оцеляват. НИКОЙ не оцелява с бяс. Говорим след като вече са се проявили симптоми. Проявят ли се, вече си пътник, а преди това няма как да знаеш, че имаш. Така, че не чакай да стане нещо, а удряй инжекцията..

2.   Прилепите са преносители на бяс. Има прилепи навсякъде в България, дори и край морето. Ваксината против бяс не се пие, а се инжектира. Няма нужда да си слагаш ваксина против бяс. Прилепът не те е ухапал, а бяс се предава с ухапване.

3.   Е ако не те е хапал как да имаш бяс? Прилепите бягат от хора, нищо ти няма. При мен също летят покрай терасата ядат комари и други гадини

4.   Мишеловче и било най-вероятно. Така или иначе не си била дори докоснат, не знам каква е тази хипохондрия.
Пред прозореца ми всяка вечер прелит прилепчета да си ловят насекоми, никое-никога дори не е доближило опасно близо, не виждат добре, но чуват и дори се ориентират по най-тихите, недоловими за нас звуци. Дори една хартийка да лепнеш колкото да я движи малко течение, те няма да се доближат. Най-много един път да види някое от "разследващите" прилепчета и това е.

5.   Виж, проато отиди да ти сложат, най-малкото за да ти е мир на главата.

7.   В съвременния свят животното което най-много разпространява бяс е катерицата. Така че по тази логика ако отидеш на разходка в парка също трябва да се ваксинираш защото може да си настъпила катериче ако. Казвам го съвсем сериозно, но иначе ти наистина си се "филмирала". Аз живея във висок блок в София и от години на един от балконите ми си почиват прилепчета. На нито един член от семейството ми не се е случило нищо, тъй като ние не ги закачаме. Може да ти стане нещо само ако те одраска или ухапе, но по мои наблюдения това са напълно безобидни животинки, даже са полезни защото ни помагат в борбата срещу комарите.

8.   5, май не знаеш какво е ваксина за бяс? Да не мислиш, че е като тетанус - бият и готово.

Иначе прилепът наплю ли те или ти кацна на рамото, че предполагаш зараза?

9.   Много нежни станахме, нещо малко да стане и веднага гугълва и отваря бг мама с апокалиптичните прогнози. Едно време баба ти все инжекции против бяс е слагала.

11.   При нас крй морето също има, летят си всяка вечер покрай терасата ни, даже котарака ни преди време беше уловил и разпердушинил един. Нищо ни няма нито на нас, нито на котката.

12.   Имам една колежка, която 9 (девет!!! ) дни пиеше антибиотик профилактично, да не се разболее от болната си дъщеря. Сигурно и още щеше да пие ако не беше го споменала и поне 10 човека ѝ казаха, че е ненормална. Историята ви ми напомни за колежката ми. По въпроса - не, няма