Споделена история от Здраве

Стресът
Преди години заминах за чужбина, защото заплатата която взимах не ми стигаше за нищо. Там буквално от първия ден започнах работа с която изкарвах много пари дори за тамошния стандарт (10-20000лв на месец). Работата беше стресираща и работех много часове (70-80 и повече). Така минаха 4 години, започнаха да се появяват особени симптоми, световъртеж, изтръпване на лицето, слабост в лявата ръка. Отидох при личната тя ме прати на скенер на главата и кръвни тестове, всичко беше топ, нямаше ми нищо. Тя ми даде направление за невролог но аз така и не отидох, обвиних преумората и стреса, аз вече имах системно “burnouts”. Така 4 месеца по-късно състоянието ми беше придобило ново ниво. Мускулната слабост се беше разпространила по цялата лява част на тялото ми от врата до ходилото високо кръвно, висок пулс, треска, тревожност, съзнанието ми беше винаги замъглено, усещах езикът си сякаш е изгорял. Отидох на невролог тя помисли, че съм минал инсулт, но изследванията показваха, че ми няма нищо. Близо година мина по този начин. През два месеца ходех при невроложката с нова теория състоянието ми и диагноза която съм открил в Гугъл тя ми правеше нови изследвания или, ми казваше че вече направените са потвърдили, че нямам такъв проблем. Бях приел, че е въпрос на време да умра. Продължавах да работя с почти същото темпо през цялото време, усещах преумората и психическото натоварване, но не вярвах, че е възможно тези неща да имат такова отражение върху тялото.
Така общо 20 месеца от началните симптоми аз вече едва си стоях на краката не можех повече да работя толкова и напуснах, и се фокусирах върху намирането на проблема ми. Невроложката при която ходех ми каза, че не може да разбере какъв е проблема и ме прати при друг доктор който според нея е по- добър. Новия доктор каза, че имам мигрена, аз му отговорих, че имам всякакви симптоми, но не и главоболие. Той ми каза, че мигрената е много повече от главоболие и има различни видове, а това което усещам се нарича аура, а преумората и стреса са я отключили и я стимулират. Той ми даде някакви материали защото видя, че не му вярвам, изписа ми хапчета за депресия и ми каза след две седмици ако не се подобря да се обадя. След две седмици бях много по- добре, а след няколко месеца нямаше и следа от симптомите.
Мина ми, но не съм вече същия. При по- сериозно натоварване и стрес за няколко седмици старите симптоми започват да напомнят за себе си. Върнах се на работа за близо година, но нещата не бяха същите. Бранша в който работех се движеше стремглаво надолу, парите бяха по-малко, а инфлацията беше намалила стойността на тези пари наполовина и преди няколко месеца се прибрах в България.
Написах историята си за хора които са в сходна ситуация, а знам че има много. Чувстваш, че умираш, а всичко сочи че ти няма нищо и не знаеш какво става.

Коментари

1.   Стресът е в най-голяма степен физиологическата причина за повечето болести!

Постъпил си изключително неразумно като си приел такова темпо на работа, а също и когато след първите симптоми - не си го намалил!

Така, че човек в никакъв случай не трябва да допуска да е подложен на постоянен стрес и натоварване!

2.   20 хил. лева на месец в продължение на години и все още работиш? Пич, стига. А на лекари не вярвай. За нищо.

3.   Спорт, може да е силов, но в никакъв случай фитнес! Трябва да се прави сред природата. Препоръчвам кану-каяк, защото е идеална комбинация за твоите нужди - водата успокоява, хармоничното редуване на ляво и дясно полукълбо заздравяват връзката помежду им, това намалява стреса, това да се научи да гребеш правилно, да се държиш в лодката - е работа на ума и тя засилва връзката ум-тяло, което пак работи антистресово, а самите силови и тренировки за издържливост също са с антистрес елемент, но те, ако го правиш в клуб с треньор, нямат много общо с амебния фитнес. Пробвай и пак ще си говорим, отделно от това - колоездене всяка седмица, дори в студеното време, разходки, дори и да вали - ще си купиш екипировки. Ти на седмица трябва да прекарваш не по-малко от 8 часа в природата и не по-малко от 4, докато правиш спорт, който е сред нея. Така като те слушам, май е време да си купиш един маратонски каяк на старо и да атакуваш някоя купа по маратон, след като някой те подготви. Докато го постигнеш - ще си забравил, че си бил имал някога проблеми... Не питай защо знам...

4.   Проблема на днешното поколение авторе не е самия срес, а реакцията на човека към стреса. Тоест разглезени емоции, или по точно факта че не сме научени да живеем не обръщайки емоционално внимание на стреса, не сме научени да приемаме загуба. Живяли сме прекалено лежерно детство и младост, презадоволено с минимални задължения, след това работата ни се вижда много натоварваща, защото трябва да решаваме проблеми да носим отговорности, за които нашите умове не са тренирани.
Предишните поколенния не са чували какво е “burnouts”, но са имали много по големи проблеми от нашите и въпреки това са се справяли. Със сигурност е много по зле при онази бендост и голямо домочадие да ти умре кравата, или ако си насял нивите си и удари градушка или пожар преди да ожънеш, от колкото натовареността на работно място в днешни дни. Просто нашето поколение, не са му тренирани емоциите като дете, не е научено да приема фактите такива каквито са, ядосва се за дребни неща, търси решения на нерешими въпроси и това напрежение се натрупва.
Ако сам се замислиш ще стигнеш до извода че не е трябвало да се гневиш за много от нещата в живота и работата си, и че натрупването на тези негативни емоции е причината за болестта ти

5.   При мигрена "аура" главоболието е непоносимо силно.

Пий магнезиев цитират и потазий, върни се тук след 2 седмици да ми благодариш.
Магнезиевият цитират може да го пиеш завинаги.
Пробвай няма да ти навреди със сигурност, а бас хващам, че след първите 2 седмици ще усетиш резултатите, а само след месец ще си освен напълно убеден, няма и да имаш повече тези изтръпвания, слабост, световъртеж т. н
Следи си междувременно (особено ДОЛНАТА граница) на кръвното налягане и намали солта.

6.   Намери баланс, освен това годините минават няма как. Аз съм ро същия начин, чети за психосоматиката, защото болестите идват от психиката ти и от там на физическо ниво. Хапчетата няма да ти помогнат.

7.   Н 5 съм, не знам защо ми е изписало "цитират" думата е ЦИТРАТ, магнезиее цитрат.

8.   ... като прочета "потазий" и най-малкото, което ми се иска на тоя свят, е да последвам съвета от човека написал го....

Не съм автора, ама.... сериозно... какво е потазий и къде да го намеря в периодичната таблица? Подозирам, че става дума за калий....

9.   Н 8, прав си, за калий става въпрос.
Извинявам се, излязло ми е на езика на страната, в която живея 20 г. Не, не е извинение, знам, но се е случило.

Авторе, магнезиев цитират и калий- проучи.

10.   Стискам ти палци ще се справиш.. :}

11.   Магнезиев глицинат мисля, че е по-добре.

12.   8, “Потасиум” е Калий. И мен много ме дразни да го срещам в български текстове, както и Содиум вместо Натрий…

13.   Вериятно имаш засегнати нерви в шийните прешлени. Възможно е да имаш засягане и в други зони на гръбнака - лумбална област, както и изкривяване тип сколиоза. При всички тях след натоварване може да се получи изтръпване на лицето, защото нервите по гръбначния стълб са свързани.
Възможно е да стеадаш от тригеминална невралгия, ако изтръпването на лицето се случва след стоене до климатик, отворен прозорец или при рязко захлаждане.

Направи си EMG / еквктромиография/ на гръбначен стълб. Особено за нервите на шийните прешлени и горна част на гърба. Прави се при невролог. В зависимост от резултата после може да се направи ЯНР в определени зони на гръбнсчния стълб