Споделена история от Здраве

Проблем с венците
Здравейте! Имам много странен и за мен страшен проблем с венците защото сякаш те се разпадат/ накъсват. Момиче на 15 години съм и поддържам сравнително добра орална хигиена. Сутрин си мия зъбите по 2 минути макс, не натискам при миене и слагам паста нормално количество. От седмица насам забелязвам, че единият ми преден зъб отдолу се клати и то постоянен. Една вечер когато си стисках силно зъбите защото имам този навик и нямам обяснение как го правя, реших да видя дали има нещо този зъб защото ме болеше сравнително и когато реших спонтанно да го поклатя той наистина се разклати. Стреснах се и се надявах да отмине, защото много рядко ми се е случвало подобно нещо с други зъби. На следващия ден когато дишах с устата си навътре усетих как студеният въздух минава през зъба, и ме реже рязка но не много силна болка. На 16-ти имам час при моят зъболекар за един друг проблем, но явно ще засегнем и това. Тази вечер отидох да си погледна лицето и реших да си видя зъба ей така и то не че се клатеше само, ами когато с език избутвах отвътре навън зъбите си видях, че месото около предния ми зъб се бута навън и е започнало някак си да се разпокъсва с течение на което разбрах че и зъбът ми се клати още повече. Страх ме е дали нямам парадонтоза както майка ми или отръпнати венци. Чета много неща но точно за това няма обяснение, помогнете ми!

Коментари

1.   Ако нямаш никаква кръв при миене на зъбите, едва ли е парадонтоза.

2.   Върви на зъболекар. А междувременно пий и се жабури с чай от лайка. Усещането, че се клати зъб не е толкова екзотично, случва се. Стига да не го напъваш постоянно. Да не си вегетарианка или на някаква диета?

3.   Явно е, че имаш някакъв проблем, но какъв точно само зъболекар може да ти каже.

Парадонтозата е бактериални възпаление на венците, което ако не се третира навреме, води до разрушаване на зъбите и костта.

Това, което може да направиш сега, преди срещата със зъболекаря, е да си жабуриш устата 2 пъти дневно с разтвор за уста (има ги в аптеките специално за възпалени венци). Или вкъщи да си направиш домашен: в една чаша вода разтваряш 1 супена лъжица сол. Солта има антибактериални свойства.

Не се притеснявай, защото каквото и да ти е на венците, денталната медицина е много развита и със сигурност има оправия.

4.   Веднага заминавай на зъболекар, аз миналата година от едни подценяване на леко дразнене от дъвка върху зъба отлагане ходенето при доктора заради многото работа накрая се докарах до пулпит.