Споделена история от Здраве

Глаукома
Искам да попитам възможно ли е човек на 21 години да има повишено вътреочно налягане (глаукома)? Някой ако е запознат с въпроса... Четох много из нета, но навсякъде пише, че засяга само хора след 45-50 годишна възраст, а дори за рисковите групи и фамилно обременените пише да се преглеждат след 35 годишна възраст. Аз не съм от никоя рискова група, никой от роднините ми няма такова нещо, нито съм имала травма на очите. И съм на 21 години. Възможно ли е все пак в такъв случай?

Коментари

1.   И аз съм така и съм на 20 г - жена съм. Абсолютно същото положение като твоето..И аз се чудех дали е възможно, но явно е...още си правя изследвания и не е много ясно, но и при мен не е наследствено..

2.   Авторката:
#1, кое точно не е много ясно, можеш ли малко по-подробно да го обясниш...
Благодаря предварително...

3.   Ами не е много ясно дали имам глаукома или повишеното ми очно налягане е в следствие на хормонален дисбаланс (който пък се дължи на повечкото ми килограми).

4.   От Авторката:
Ясно. То нали всъщност глаукомата е увреждане на зрителния нерв, което може да възникне в следствие на повишено очно налягане, т. е. може да има повишено налягане, но все още да няма увреждане на нерва (според това, което съм чела).
Всъщност аз не съм сигурна дали имам повишено о. налягане, просто описаните симптоми съвпадат с моите, иначе не ми е мерено. Първо живея в друг град (студентка съм), а пък и в родния ми град няма добри специалисти и чак лятото ще мога да отида на преглед (във Варна). Затова искам да разбера има ли вероятност да имам такова нещо (и дали е опасно да се отлага още 4 месеца), защото не искам да тревожа нашите излишно... : (

5.   Здравейте!
Въпроса за глаукомата и нейното навременно откриване вълнува и мен, макар да съм жена около 40-те. Знам, че тя протича безсимптомно т. е. даже и без повишено очно налягане и най-точното и съвременно изследване, което може да я докаже това е оптичната кохерентна томография (ОСТ). Това в нашият град Велико Търново се провежда в очна клиника "Униклиник" от д-р Емил Николов, очен лекар(офталмолог). В София и Варна също изследването се предлага от модерните очни клиники. А, по отношение на това, дали можете да имате повишено очно налягане на 20 години - да, младата възраст не е пречка за наличието му, но дали това е глаукома може да се каже само след ОСТ. Желая Ви успех!