Споделена история от Здраве

Създадох си паническо разтройство
Мисловната ми дейност от страх от болести развих силно паническо разтройство, което ми пречи дори да отида да магазина или да седя сам в къщи. В тези случаи усещам топка в корема, треперене в краката, ускорен пулс, чувство, че ще изгубя контрол над дясната ръка, силно безпокойство. На 22 години съм и съм студент, завърших нормално учебната година, преди получавах панически атаки само с ускоряване на сърдечния ритъм, които овладявах за тази цел си носих шишенце с вода и всичко беше ОК. Но след като завършихме учебната година усетих, че пулса ми в покой е 90-100, от това се ядосвах много чудя се защо е така, защо не спада. Е бях на кардиолог няколко пъти, правено ми е ЕКГ, ЕХОГРАФИЯ, кръвно добре, хормон добре, но този ритъм рядко спадаше под 90, това с времето ме изнерви. И усетих едно напрежение в сърдечната област, което беше силно и се оказа, че са нерви, това в началото ме стресира, но с малко алкохол отмина. От 2 месеца не спя нормално всяка вечер скачам като изплашен и съня и нервната ми система рухнаха. Последно време нервите се изместиха ту в тила, ту в дясната ръка, което е още по гадно. През това време постоянно мисля за тези неща и ден и нощ, проблема е, че нямам приятели, които да ме извадят от дупката. Там е проблема в мисленето и затова ме е страх дори да изляза навън, освен ако не съм изпил 1-2 бири да ме отпусне, а дори в джоба си нося бира така от фобията, която развих. Без алкохол не излизам никъде, нито пък седя сам в къщи. Ще си създам нови проблеми, но какво да правя, при мисълта за болести или за такива новини като инфаркти или гърчове развих силен страх, направо изпадам в ужас. Още повече ме нервира и факта, че трябва да нося алкохол, за да изляза. Направо не знам какво се случи с мен. Ходих сам, къде ли не, а сега все едно съм друг. Бях и на психиатър, който ми каза, че имам паническо разтройство изписа ми силно лекарство, но как да го пия при положение, че се налага да седя сам в къщи, в същото време не бива да пия алкохол, а като чета страничните ефекти лошо ми става. А от тези успокоителни като лексотан абсолютно никаква файда. Обзвет съм от много мисли от това как ще запиша новата учебна година, която наближава, имам изпит за взимане, направо не знам. Поне там има хора, които са ми приятели, а сега тук няма с кого да си отговориш.

Коментари

1.   Здравей, проблема ти е че сам си зациклил върху мислите за болест, и привличаш това, за което мислиш. Наблюдавай се, почни да мислиш за здраве, за хубави неща, че всичко е наред, че всеки ден се чувсташ по добре. Промени перспективата, ти можеш сам да избираш мислите си, когато ти дойде лоша мисъл не се ядосвай, приеми че е за добро пусни я да мине и замине, а ти сам чрез волята си насочи Вниманието си към нещо което ти харесва и те радва.. Ако си религиозен много би помогнало сутрин и вечер да си казваш молитва, да се обърнеш към Бог и светлите сили с молба да те пазят.
Всичко е в твоите ръце, ума ти е като един телевизор, просто смени канала, и ще видиш че нещата ще се наредят.. :)

2.   Нуждаеш се от сериозна почивка, не физическа, а на мозъка.
Доколкото четох в една книга, изразходената психическа енергия не можела да се възстанови, не знам какво ще рече това.

3.   А моят съвет е да потърсиш евангелска църква и да поговориш с пастора. Не ме разбирай криво. Това не са секти, а места, където се събират хора с много различен поглед върху живота. Пасторите обикновено са разумни, спокойни и мъдри хора. Ще видиш, че ще се почувстваш разбран.

5.   Спри да ходиш по лекари и да се фиксираш в проблема. Не мисли, че си болен. Трябва да се научиш да изместваш мислите си. Най-простият начин е с много работа или спорт, но си мързелим и предпочиташ да мислиш вместо да действаш. И не се оправдавай, че не се чувстваш добре- само за 20 дни мошеш да си промениш навиците -научно е доказано-останалото е глезотия... от личен опит

6.   Здравей, вместо да обяснявам надълго и нашироко ще ти дам прост и кратък съвет: намери си и прочети книгата: "Да се справим с тревожността и фобиите" на Едмънт Борн. Издателството е ЛИК. Не съм лекар, а и не съм преживявал лично подобни неща (имам познат с такива проблеми, дори в по-сериозна степен), затова и не очаквай от мен гаранции за излекуването си. Но съм абсолютно сигурен, че имаш ли желание да четеш, да работиш сам върху себе си и да си склонен към промени ще имаш доста голям успех в преодоляването на проблемите си. Коментарите на номер 1 и 5 са точно на място - обърни им сериозно внимание, то и тези неща са описани много по-подробно в книгата, която ти предлагам.

Вярвам, че при добро желание (и действие разбира се) ще промениш коренно живота си, дори и без лекарства. Успех! И ще очаквам да пишеш какво си постигнал.

7.   това са временни неща, паник атаките ще отминат от самосебе си, мислите за тях ще те спохождат докато се уморят, повярвай не си само ти,
всъщност можеш и сам да си помогнеш,
знай, физическите симптоми са тези които връщат мисленето ти към страховата невроза и за да ги нямаш спри цигари, кафе, кофеин и алкохола,
намали храните от животински произход,
наблегни на храни богати на желязо и такива които са добри за нервната система/потърси в гугъл/
не съм доктор, а човек с опит преминал подобни неща,
не ти трябват лекарства за успокояване нито посещения при доктори, нервната ти система е изострена поради липса на даден минерал или да речем пример - витамин В12,
това за пулса - започни да тичаш всекидневно и кардиото ще ти се оправи, вместо алкохол, вечер преди лягане - една лъжичка мед в хладка вода и си готов,
недостатъчен сън = опънати нерви