Споделена история от Здраве

Обсесивно-компулсивно разтройство!
Здравейте!
Аз съм момиче на 17 (скоро на 18) години. Нещата започнаха преди 3 години, когато бях осми клас.Не съм диагностициарана, но според статиите, които съм чела, смятам, че страдам от ОКР. Например, когато излизам проверявам врата 19 пъти, когато изключвам компютъра проверявам 3 пъти. Много често си мия ръцете, непрекъснато си мисля, че са мръсни. Непрекъснато мисля, че извършвам нещо лошо. Страх ме е да пиша по форуми. Прекалено се съсредоточавам върху религиозни идеи. Вещите ми трябва да са симетрични. Суеверна съм.

Не мога да говоря спокойно с хората, защото ме е страх, че ще ми се сърдят и няма да ми говорят, затова им се извинявам непрекъснато. Изпитвам страх, че ще се случи нещо ужасно, ако изхвърля определена вещ. Сигурно ще ви се струва смешно, но не издържам вече. Уморих се. Искам да съм както преди. Искам да се освободя от тези натрапливи мисли и ритуали. Много съм чувствителна. Почти винаги съм тъжна, нямам самочувствие, самоувереност, мотивация. Не общувам почти с никого, не излизам от вкъщи. Когато някой ме обиди си мълча, заради този страх.
Хора, много ви моля, помогнете ми!
Благодаря ви предварително! :)

Коментари

1.   Здравей! Мога да ти дам няколко съвета, които да следваш. Не са трудни за изпълнение. Хората с ОКР не трябва да остават без "задачки". Какво имам предвид... За да не се задълбочава положението им, те трябва да бъдат постоянно в движение и да нямат време да мислят за това, за което мислят обикновено... Трябва да запълват времето си с приятни и важни за тях неща. Хубаво е да започнат да спортуват нещо, което им е приятно, да четат литература, която ги интересува, да намерят свое хоби, ако нямат такова и да му отделят повече време. Тези хора трябва сами да се погрижат за щастието си, за да са в равновесие със средата около тях. Някой някога ми каза и че трябва да вземат душ по 2-3 пъти на ден, защото водата отмаря и пречиства не само тялото, но и душата. Дано съм била полезна поне малко... :)

2.   Ами трябва да се консултираш с психолог, как да ти помогнем.

3.   Психотерапия при психоТЕРАПЕВТ, а не психолог и Коаксил! няма по-добра комбинация.

4.   Няма нищо лошо. Бог ни е създал, първо за да общуваме с Него, и второ да общуваме един с другиго. Не се притеснявай! Хората са дружелюбно и позитивно настроени, когато и ти си към тях.. И се стреми да не мислиш за излишни неща...

5.   В началото може да има терапия с антидепресанти и коректори на настроението, а след това много, много работа. Идеята е че когато извършваш много деиности не можеш или просто забравяш кое как си пипнал и кое как си поставил. И най-важното Спри да мислиш-т. е не му мисли много много. Задължително препоръчвам консулт с психиатър.