Споделена история от Здраве

Без цикъл от няколко месеца
Здравейте!
Момиче на 15 съм. Никога не съм била дебела но реших да отслабна и сега съм с ИТМ около 15. 5 (тоест поднормено тегло) но се храня добре. Месо, риба, млечни продукти, плодове, зеленчуци, сладки неща, яйца... всичко ям, имам си нормален режим, не спортувам и си поддържам теглото. Но от няколко месеца не ми е идвал цикълът. Лекари казаха, че трябва да се храня и така ще дойде. Правя го! И знам че трябва да мине време, но все пак не ми е спокойно. Някой да е минал през нещо подобно? Или някакви хапчета трябва да пия?
*извинявам се ако има такава тема, но исках да споделя...

Коментари

2.   Спирай със спорта и диетите!!! Колко кг. си? Ако си паднала под 45 кг., менструацията автоматично спира. Лошото е, че ако не се вземеш в ръце, можеш да имаш последици до живот. Работих като студентка в едно фитнес студио и там всички треньорки от прекалено трениране си бяха изборили мазнините и не можеха да забременеят. За съжеление колкото и да се пробваха не забременяха, а и вече станаха стари за това. Спирай веднага най-вече със спорта, яж нормално докато качиш БМИ поне 18!!!
Ако не ти дойде менструацията, ще ти дадат хормонални таблетки, но няма как да се оправиш, ако не спреш със спорт и диети. Когато ти дойде менструацията, изчакай няколко месеца и продължи със спорт, но диетите ги забрави. Придържай се към здравословното хранене, но паднеш ли под нормата - тялото почва да се самоунищожава и за съжаление при жените можеш да си докараш и безплодие и то не временно.

3.   Номер 1 не плаши така момичето.. това е нещо нормално, но спирай спорта наистина.. иначе това за безплодието е невъзможно.. само временно може да стане, но на 15 години не е подходящо да раждаш така или иначе :P..

4.   Номер 3 - за безплодието напълно е възможно, защото такива хора рядко спират, за да натрупат нужните 20% тлъстини, а като се сетят станали на 40-50 г. и е късно. По стечение на обстоятелствата познавам доста такива жени - от 10 само 1 забременя, но спря със спорта и изобщо е спряла май. От едната крайност в другата.
За да е всичко нормално при една жена са необходими едни 20% мазнини, едни 45 кг., БМИ над 18-19. Временните проблеми понякога се превръщат в хронични. Изтормози ти тялото си на 15, после се пробвай да се оправиш на 30.

5.   От авторката: над 45 кг съм защото съм висока. И ви казах че НЕ спортувам а вие казвате да спирам спорта. Също така не пазя диети а ям всичко в умерени количества! НЕ ГЛАДУВАМ! Просто си поддържам теглото.

6.   Щом си висока, значи 45 са ти малко, а пишеш, че си решила да отслабваш. Сигурно си загубила значително от теглото си, но с отслабването си загубила мазнините в организма си, а там-в мазнините са хормоните, като естроген идр. Жените имат повече подкожни мазнини от мъжете, точно заради това, а ти си нарушила хормоналния баланс в тялото си като си ги стопила. Сега е въпрос на време, за да се сдобиеш с подкожна мазнина и хормоните да са ти в норма. Не е важно да си много слаба, а здрава. Защото преди да отслабваш, трябваше да се посъветваш със знаещи хора. И всяко драстично отслабване може да доведе до такива хормонални проблеми, които да те съпътстват през годините, и защо-от глупостта да си кльощава.

7.   Вие май не четете. Не спортува и е над 45 кг.

Според мен, телесните мазнини са ти паднали ниско, под 12-11 процента, а при жени това води до проблеми с цикъл.
И аз имах такъв проблем/много отдавна/. Искаха да ме лекуват с хормонални хапчета, но аз, наплашена, че ще почна рязко да качвам кг, започнах да се храня по-разнообразно. И от само себе си ми дойде.
Също да споделя, че стресови моменти, тревожности, нерви, също ми се отразиха на цикъла тогава, така, че нещата са комплексни.

В заключение, ще кажа, че тук не е добре да търсиш подобни съвети, що се касае за здравето. Слушай лекарите.

8.   Номер 6: А като се хранеше разнообразно качи ли кг?

9.   Ами, не, не качих. Спортувах. И разбирай, наистина започнах разнообразно хранене, защото от собствена глупост /ръфайки 2-3 ябълки на ден и някакви млека/, се бях докарала така.

Включих си всичко в менюто, но наблегнах на зеленчуци, овесени ядки /не мюсли, те имат захар/, плодове, разбира се;в по-малки количества картофи, ориз, елда, месо/пилешко, телешко, свинско/, сирене, извара, кашкавал, . От време на време, си позволявах, я, някоя пица, я, любим десерт. Или пък сушени плодове.. ммм... Но просто не се вманиачавах толкова и нещата си дойдоха на мястото..

Просто искаха да ме вземат в болница, хормонални хапчета, лечения. /една позната се изду от такива неща. КАто казвам изду, не като дебела, а като балон. Пълен ужас. Но и тя вече е ок, за щастие/

10.   Номер 9: А колко време след като започна разнообразното хранене ти дойде? Защото аз също се храня с различни неща, но резултат още няма!

11.   Деца, идете на лекар с родител, правят се хормонални изследвания или се дават противозачатъчни. Аман от глупости- двете ми племеннички стигнаха до там от тъпо гладуване, а не диета. Съсдка се оплака, че така е станало и с дъщеря й- ужасТ, Деца, разваляте си здравето защото искате да изглеждане по определен начи и се правите на това, което не ви приляга, а после плачете и за деца. Вразумете се"на една къща основите трябва да са здрави, за да може да се гради върху нея", а сега вие градите тази основа... Вървете на лекар с родителите си, а не се самолекувайте...

12.   Номер 9 съм.
Честно, забравила съм, но много бързо ми дойде.
Виж сега, при мен бе различно-аз освен тъпите диети, имах и много стресови ситуации.

Съвет-яж здравословно, движи се повече, пий много течности, вода, зареди се с положителни емоции. Радвай се на живота и това е. Много мога да пиша, но, както вече казах, за всеки е индивидуално.