Споделена история от Здраве

Баща ми - носител на хепатит С!
Здравейте всички, аз съм едно 16г. момиче и искам да Ви попитам нещо.

Днес баща ми отиде да дарява кръв и като са му написали ЕГН-то в компютъра, е излязла датата, когато за последно е дарявал кръв ( 2008г. ). От изследванията през 2008г. е станало ясно, че е носител на вируса на хепатит С. Четох почти всички статии, които ми излязоха в Google, но за по-сигурно искам да попитам и хората, четящи тук. Трябва ли да се лекува с някакви медикаменти, да си прави профилактични прегледи, да спазва някакви диети и пр.? Колко голяма е вероятността да се зарази с Хепатит С? Ако има някой, който е по- запознат по темата, моля да остави коментар, защото наистина е важно!

Благодаря Ви предварително!

Коментари

1.   Ако е само носител, няма проблем. Той си е здрав. Не бива обаче да дарява кръв, органи, да си прави татута, дупчи дупки за разни окрашения по тялото и да прави... (вече си голям)... ами не трябва да прави анален секс без кондом.
Това е.
Много има носители у нас - заразявали са ги преди точно при кръводаряване с нестерилни игли. Вуйчо ми е носител и си живее съвсем нормално, не е болен, не е заразил никого и си пие Мастичката с кеф! Има много носители, но да си болен е страшното - смъртоносното - не се лекува и е ужас тази болест

2.   Помня когато майка (беше бременна) ми и баща ми тръгнаха за болница за изследяване на лични болести, дали имат проблем с тялото. От София сме. И разбрахме, че майка ми има хепатит Б или Ц, не помня точно. Тогава беше много опасно за бебето в корема. Лекарите търсиха начин за запазване на бременноста и за щастие запазихме бебчето и се роди без проблеми. Лекувала се е лекарстви, пак бебето беше добре! Просто разбрахме за хепатита и започнахме да ходим още поо болниците и накрая се лекува. В понеделник ще ходим пак в болниците, просто за изследвания пак или не знам. Бременноста е било през 2011 г и роди през 2012 март, но продължаваме да ходим в болниците. Спокойно, ще се намери начин да се лекува хепатит е сериозно.

3.   Номер 2 - и двата хепатита не се лекуват напълно. За майка ти не е било опасно - най-вероятно е била само носител, просто лекарите са искали да защитят бебето.
Бащата на автора няма как да забременее - споко

4.   Точно така хепатита никога не се лекува напълно. Да може да заразява, но само по кръвен път. Не е опасно за него щом е бил овладян вируса, а и за толкова много време щом не е станало нищо значи спх :)

5.   Благодаря на всички за коментарите, успяхте да ме успокоите. :)

От Авторката

6.   Абе, Авторке - ако му имаше нещо на баща ти, лекарите нямаше да го оставят да си ходи. Просто да внимава да не зарази някого. Той самият явно е само преносител - до 40% от населението имат Б например като преносители. СПОКО.
Жалко, дава кръв човекът, ама са го заразили...
Ти давай иначе кръв един ден, вече се ползват игли за еднократна употреба.
Той иначе няма как да е заразил и майка ти - не се предава по сексуален път, освен при анален секс без кондом. С две думи - живи и здрави и споко!

7.   Хепатит "ц" е смъртоносен, само когато не се лекува. През 1997г. бях в много тежко състояние, почти ме бяха отписали. Направих 3 курса на терапия с интерферон и от 2003 до сега вирусът не е активен. Правя си изследвания на всеки 6 месеца, родих здраво дете, аз самата не се чувствам болна и смятам така да остана и за в бъдеще.

Колкото до автора на историята:

не е зле баща ти да си направи кръвни изследвания - биохимия PCR, както и видеозон на черния дроб. Само тези изследвания биха дали реална картина за вируса и неговото състояние!

Успех!
И не се плаши :)

8.   7, много лошо за тебе, но при повечето вирусът изобщо не се проявява... Вуйчо ми живее без да знае така от казармата си и е вече на 60. Преносител е човекът и не му дреме - всичко е в нормата.
Иначе - да - нелечимо е.

9.   Имам хепатит С от 10 години. След като се борих безуспешно със системата и правилата/да имаш еди каква си фиброза и еди какъв си АЛАТ, АСАТ и тн. / теглих една дълга вера на всичко и си живея живота както си знам. Детето ми се роди и е здраво-както е известно, хепатит С не се предава при раждане/или поне има много малък риск/. Предпочетох да не я кърмя, за да избегна и малкия риск за пренос на вируса при кърмене. Мъжът ми и дъщеря ми са си направили изследванията-нищо им няма. Дъщеря ми е почти 7-годишна.
Изобщо-животът ми с хепатит С по нищо не се различава от начина на живот на всички останали. Живея, работя, дете родих, с мъжа ми си правим секс от години без предпазни средства, верни сме си един на друг. Единствено ограничавам алкохола-само чаша-две бира или вино.
Ям си всичко, което ми се прище, 55 кг съм, пуша и съм изоставила лекарското съсловие тотално. Защото ми писна от ограничения и несправедлива здравна система. Ще уморя хепатита, преди тя мен. На 43 години съм.
При хепатит В нещата са малко по-различни... той се предава и по полов и кръвен път... не бих родила, ако имах този вид хепатит....

10.   Хубаво, номер 9, но за хепатит В не си права - за него има поне ваксина и е по-лесно лечим...
Не знам, защо се сърдиш иначе на лекарите, че си болна (носител). Ако не са те заразили в някоя болница, не виждам вина при тях, а и това ще са конкретни лица и условията преди години в болниците, не ти е виновно цялото съсловие. И в САЩ да беше - такъв хепатит не се лекува - само 5-50% от хората знаят, че са носители.
За пренасянето на вируса към детето рискът е 10%, но с медикаменти се изключва. Можеше да си кърмиш, ако си нямала рани по зърната.
Можиш да си водиш съвсем нормален живот, но не прави АНАЛЕН (и само за анален важи) секс без кондом, за да не заразиш мъжа си. Не можеш да даряваш кръв и тъкани и трябва да си казваш, ако ти се налага операция и имаш кръвозагуба на обществено място, но други проблеми, защо да имаш? Ти не си болна, а си само носител! Практически си като всеки друг здрав човек.
Ако беше избухнала болестта иначе, нямаше да имаш проблеми с внимание от лекарите - вярвай ми. Хората просто са гледали да се оттърват от теб, защото са видяли, че ти няма нищо и не могат да ти помогнат. Не се гибсирай и спри да ходиш за лекари за глупости и си гледай живота.
Аз съм бременна в момента и единсвеното, което спазвам е да пия фолиева киселина (и преди бременността пих), да се храня здравословно и да се движа... това е. Лекарят ми каза, че съм здрава и не ми трябва да се разкарвам. Ходя на някой и друг контролен преглед и май ще се видим с лекарите чак при раждането, ако не родя в линейката да кажем.
Като бях почнала да чета БГмама се побърках. Мисля, че там е пълно с хипохондрици... не се вкарвай във филми. Преносители на хипатит-много!

11.   Абе вие в ред ли сте? ! Как, ще се зарази като дава кръв? Аз лично съм давала 2- пъти кръв в Пловдив и мога да ви кажа, че всичко е стерилно. Та нали недей Боже, стане нещо както е "настръхнало" обществото, ще ги изядат с парцалите. Няма как да се е заразил там. И не говорете глупости хепатит С е много страшно заболяване. Което не се лекува. Лекува се само хепатит A и дори и лекуван, пак прави черния дроб, бъбреци на мармалад.
Аман от разбирачи!
ж-29г

12.   Бясна съм, номер 10-заразих се при зъболекар! Направих периостит и цял месец се лекувах! Година по-късно открих хепатита-а съм си била здрава цял живот! Тая система умори родилки и бебета, докара ми хепатит и продължава да мори живи хора! Аз поне съм жива и ще поживея, ако е рекъл господ, още 15-20 години-ами тези, дето ги няма??
За кърменето има също минимален риск-2-3-4 процента, ако не греша, а бебето много яко сучеше и предпочетох да не чакам да ми разрани зърната и да я заразя. На годинка направих тест в РИОКОЗ, даже и на големия ми син/роден далеч преди хепатита/-нищо им няма, никакъв хепатит.
Дъщеря ми се роди нормално, без цезарово, и има само редки настинки, вируси и тн. Расте ми здраво детето :) А синът е голям и също здрав млад мъж :)
А, забравих най-важното-не съм само носител, за жалост, фиброза 2... Имах си и биопсия, и други тестове и изследвания, ама вече хич не ги и помня, та да ти ги цитирам-както казах, изоставих всичко преди години... едно време четях като щура, та бях станала половин хепатолог... ама ми писна..
С мъжа ми сме си верни, а и не си падаме по анален секс. Само дето рано ще вляза в критическата, та мензисът ми е станал супер оскъден...
Най-важна е жизненият стимул, да си волеви, борбен и смел човек. Това може да победи всяка болест. Поне така мисля... и добрата храна също... имах период на мизерие и отпадналост и мислех, че е от хепатита, е, не беше.. щом си повиших леко стандарта на живот и почнах да си похапвам всичко, което душа ми поиска, умората изчезна яко дим :)

13.   До 11, ж 29 - ние стеб сме много млади да ги помним тези времена, но преди 89-та масово са се заразявали хората точно при кръводаряване, защото са се ползвали консумативи за многократна употреба и я ги дезинфекцират, я не. За кратко през 90-те (97-98 някъде) нямаше пак консумативи и се бяха върнали към тази система.
Колкото до системата, не знам да има в днешно време такива случаи, но пак казвам - и на Запад щом има, та у нас ли няма да има. Точно при стоматолог няма начин да се използват уреди за еднократна употреба...

И аз съм се убедила, че колкото повече чете човек и ходи по лекари, толкова по-страда. Умът е много важен, ако човек вярва, че е болен, ще се разболее.
Всеки си има някакви болежки. Кой знае - може би това, че сега внимаваш какво ядеш заради хепатита, в крайна сметка да ти увеличи живота, не обратното.
... аз се лекувах от Пулпит 6 м. при зъболекар. Консултирах се и в чужбина - онези искаха да ми изкарат зъба и да ми продадат имплант за 3 хил. евро. Човек навсякъде трябва много да внимава и за съжаление гаранции нямаш за нищо! Питаш 10 пъти и тогава решаваш. Нашата система е хронично недофинансирана - и така ще е когато 2 мил. работещи издържат 7,2 мил. души държава!

14.   До номер 13.
Аз съм номер 11. Аз съм от семейство на здравни работници, и може би за това по-остро се изразявам ( не с лоша умисъл) Съжалявам искрено за това, което ти се е случило. Права си за това, че човек не бива да се "вторачва" толкова в себе си. А, относно системата ни, има един лаф " Кое на кучето му е наред та м***** да са му отпред? " Неможе нищо да не върви, а да искаме здравето да ни е наред. Всичко добро.

15.   Номер 10, от 14 години съм със съпруга си и правим И анален секс БЕЗ кондом. Съвършено здрав е! ХЕПАТИТ Ц СЕ ПРЕДАВА ЕДИНСТВЕНО И САМО ПО КРЪВЕН ПЪТ! Останалото е дезинформация.

Номер 11, мен ме заразиха именно при кръводаряване. Това е доказано, тъй като не съм единичен случай.

16.   Номер 15.
Аз съм 11.
Съжалявам, че си се заразила изобщо, но извинявай не ти вярвам, че това е станало в близкото минало и при кръводаряване.

17.   хепатит с се лекува с интерферон по пътека от здравната каса, а от скоро има и хапчета във военна болница и е успешно лекуването.... поинтересувайте се 358

18.   хепатит с се лекува с интерферон по пътека от здравната каса, а от скоро има и хапчета във военна болница и е успешно лекуването.... поинтересувайте се 358

19.   Мой близък роднина се зарази с хепатит С при кръводаряване, беше преди около 30 години. И до сега си е жив и здрав, живее си нормално и няма никакви проблеми, единствено му е забранено да дарява кръв, защото ще е носител на вируса до живот. Така, че ако баща ти е само носител на вируса няма нищо страшно, ако обаче се разболее тогава трябва лечение и то сериозно.