Споделена история от Здраве

Хашимото
Искам да попитам кой от вас има хашимото? При каква стойност на ТАТ и на МАТ може да се говори за хашимото? Лечимо ли е? Моето ТАТ е с 10 над нормата, а МАТ си ми е изцяло в нормата! Изплашена съм. Ще съм ви благодарна, ако споделите нещо.

Коментари

1.   При положение, че ТАТ е извън нормата има наличие на Хашимото, дори и МАТ да е в нормата. Не разбрах 10 пъти над нормата ли са тези антитела? Ами в общи линии трябва да се опиташ да ги свалиш до някакво по-поносими граници. Лечение няма, не си пълни главата с глупости. Останалите хормони на щитовидната как са? При мен беше същата картинка-завишени ТАТ и МАТ. Започнах да се занимавам с йога и посещавах лекар-хомеопат. Нещата се нормализираха, но не се знае докога. В последните 3 години не съм правила изследвания, защото не мога да стигна точно до тях, но се чувствам в пъти по-добре от онзи гаден период. Разговаряй с ендокринолога си и посети читав хомеопат. Ти избираш как да се лекуваш.

2.   От авторката: Всички други хормони са ми в норма. 10 единици над нормата ми е ТАТ. Ами ако го нормализирам и си влезе в норма? Тогава не изчезва ли хашимотото? Нее се чувствам изобщо добре от мисълта, че имам такова нещо, имам чувството, че не съм пълноценна. Не мога да живея с такава мисъл. Действа ми много отрицателно. Постоянно ми се плаче.

3.   Ее, стига. Това че ти се плаче се дължи най-вероятно на хормоналните нарушения-щитовидната жлеза, ако не е в час и ти не си в час. Тези антитела няма как да изчезнат, но могат спаднат. В случая мисля, че алтернативна медицина би дала по-добри резултати, защото класическата надали би си справила. Но това е мое мнение. Провери си ТСХ и другите два хормона и тогава решавай. Трябва да си наясно, че колкото по-неспокойна си психически, толкова по-зле ще са ти резултатите. Тези истории се отключват основно от стресови ситуации и е твоя работа да се научиш да ги овладяваш.

4.   От авторката: Правила съм си ТСХ, в норма ми е. Всичко ми е в норма само ТАТ ми е с 10 единици над нормата.. Но хората, които се водят, че имат хашимото имат с 900 над нормата, не мисля, че аз имам... Иначе се старая всячески да се овладявам, правя всичко по силите си, успокоявам се.. Просто търся мнение! Благодаря ви..

5.   ТАТ и МАТ се нормализират след няколко месеца прием на РИБЕНО МАСЛО /3000 мг на ден/ и СЕЛЕН 100 микрограма. Рибеното масло трябва да бъде с добавка на витамин Е, защото намалява усвояването му.
Мисля, че е писано достатъчно много по темата в интернет, потърси.
Аз самата имам Хашимото и за 1 година си намалих стойностите на ТАТ и МАТ и TSH, като пиех по 1000-2000 мг рибено масло. Едва наскоро добавих и Селен и увеличих Рибеното масло на 3000.
Следващите седмици ще си правя изследване и ще опиша резултатите си - преди и сега. Силно се надявам да има подобрение.

И не се плаши, наистина антителата са ти малко и не може да става дума чак за автоимунно заболяване. Но дори да беше - твърди се, че Хашимото е единственото лечимо автоимунно заболяване, трябва да се пребори с всички средства колкото може по-рано.

6.   От авторката: А защо си преминала на по-голям прием на Рибеното масло, като е имало полза? Ще се радвам да споделиш и дано резултатите да са добри!!!!

7.   Аз имам Хашимото от 2 години, а съм на 28г! Не ми се рови сега за иследвания, но Хашимото не се лекува. Пиеш еутирокс или други подобни цял живот. Не се шашкай. Не искай съвети по сайтове за здравето си. Ендокринолога, ще ти определи точното лекарство и доза. Пий ги редовно и всичко, ще е наред.

8.   Здравейте! Направих поредната мамография и там ми откриха с Ехографа Хашим Ото. Отидох при личният си лекар, а той ме изпрати на изследвания. Изследвах три хормона: ТАТ - 618.00IU/ml, MAT 64,28IU/ml r TSH 2,870mlu/l. След тези резултати личният ми лекар ме изпрати да се запиша за в метаболитната клиника на Исул за лечение, изследване и диагностика. От там имаха наглостта да ми кажат, че съм здрава и нямам нужда да лежа в болница за това. Аз се чувствам ужасно изморена и не мога да съм полезна и на себе си. Как се постъпва в този случай? Че имам хашимото е очевадно, но как да се лекувам?

9.   Моля, бихте ли ми казали при стойност на антитела МАТ- 689, на ТАТ-20, хормон TST- 10, 5, а T4-14, с възел на щитовидната жлеза, какво трябва да направя? Лекаря ми споменава за биопсия и операция. Някой изпадал ли е в подобно положение и има ли надежда да приложа други средства на лечение? Очаквам вашите мнения.

10.   може ли да ми кажете при стойност на мат- 289 и тсх- 2,2 да се притеснявам ли

11.   Как не ви е срам да препоръчвате хомеопати? Никой хомеопат не ми помогна та няколко години ходих по мъките вместо да си пия Еутирокса.

12.   Селенът регулита дейността на щитовидната жлеза. Ако целта е с натурални средства да се търси здравословно решение то правилния продукт е зелен ечемик(стръкове)-той съдържа селен. Напоследък стана популярен още един натурален продкт Вирумин с три зърнени храни.

13.   Здравейте, сигурно съм от малкото мъже с Хшимото, но е факт, че имам :)
При мен проблемът е високата стойност на МАТ с около 10 пъти над нормата.
В последните 1 - 1, 5 г. започнах да се чувствам недобре - чувствам се, че не ми е наред здравето, едно замаяно, едно на моменти ми минават някакви вълни и импулси през тялото и по-точно през слънчевия сплит. Това усещане е може би моментно рязко неразположение, замаяност, имам чувството, че на моменти ще колабирам, че не съм добре здравословно и че главата ми е постоянно под напрежение, не ме боли, но ми е неестествено.
Факт е, че през последните 2 г. не вземах редовно добваките и Л-тирокса, последно ходих на преглед преди месец и от тогава ги пия редосвно - омега 3, селен, панангин, Л-тирокс и гледам да се съобразявам, какво ям - без глутен, без млечни шоколади, плодовете и зеленчуците и т. н.

Някой от вас имали подобните на моите симптоми и усещания и дали са нормални за Хашимото?

Мерси предварително!

14.   Н 13, виж бенефициите от ЦИНК-a, но го потърси кaто нaтурaлнa добaвкa.
Хaшимото е просто "удобнa" болест зa доживотно влaгaне нa средствa.

15.   здравейте, от 25 години съм с хашимото и хипофункция
мога да се похваля, че съм в пъти добре след като спрях
глутеновата храна, избягвам кремове за лице и ръце с глутен, храни като купен кетчуп и в него слагат глутен, спрях млечните храни, соята, избягвам силните почистващи препарати и белината, къпя, готвя и пера с вода без хлор.Към добавките от омега 3 мазнините, вит Е, А задължително прибавете и вит. Д и селен

16.   Вчера си направих изследвания и се оказа, че ТСХ ми е 8. 33 /при норма до 4/, а МАТ повече от 1000. Нямам никакви симптоми. От 6 месеца пия л-тироксин 0. 25, явно трябва поне по 50 мг да пия

17.   TAT ми е 300 някъде, а МАТ над 1000. Интересното е, че TSH ми е в нормите дори без да вземам еутирокс. Проблемът е, че ме боли, а лекарите не вярват и ми казват, че си внушавам. Почнах да чета в интернет и се оказа, че има нещо наречено "подостър тиреоидит" (subacute thyroiditis), който боли и донякъде се проявява като Хашимото (има повишени антитела и структурни промени, които се виждат на ехограф). Лекува се с противовъзпалителни. Започнах да пия по повечко аспирин (3 грама на ден някъде, гледам и почивки да правя) и болката взе бързо да спада, но още я има. Ще мина на кортикостероиди ако не се оправи скоро.

18.   TSH 3. 46
FT4 0. 96
TAT/ANTI-tg/ 20. 55
MAT/ANTI-tpo/ 463. 19
Има ли място за притеснение с тези резултатиБ
Благодаря