Споделена история от Здраве

Постоянно с кариеси
Историята ми е следната. Момиче съм, на 20.
Преди 2 години започнаха да ми се развалят зъбите. Но не по един, два, а по 4 и дори 5 зъба на месец. Ходя редовно на зъболекар, и постоянно ми прави пломби. Най-лошото е, че ми се развалят и вече пломбирани зъби. Относно хигиената, ползвам четка, конец и вода за уста. Храня се с всякаква храна, но не обичам сладко. Не съм пушила никога, а пия основно вода. Писна ми всеки месец да давам по 300 лева за пломби, аз само за едните зъби работя. Попитах зъболекарката ми, дали, ако на пломбиран от нея зъб, се появи нов кариес, трябва да плащам. Съвсем спокойно ми заяви, че се плаща за всяка нова дупка. Не знам какво да правя, объркана съм, дайте съвет.

Коментари

1.   Съветът ми е просто си сложи Силант на зъбите. Това е най-евтината процедура, свързана с фотополимерни материали. Инвестицията е много разумна. Лечението на кариес и евентуални усложнения е много по-скъпо. А добре поставеният Силант гаранитра 4-5 години без кариес.
Все още стоматолозите по света са на различни мнения, защо се появяват кариеси на хората, независимо, че имат добра устна хигиена. Но са измислили силанта.

2.   Носила ли си някога брекети или шини? На мен от брекетите, които носих като малка много ми се развалиха зъбите.. По съвет на зъболекарката ми трябва да има свръх хигиена- след всяко ядене си ги мия, сутрин и вечер, през деня понякога пак. Ако при теб не е от това, в такъв случай попитай самата зъболекарка- тя би ти отговрила най-точно. Но не е нормално толкова много зъби да ти се развалят. Може би имаш отслабнала имунна система и недостиг на някой вещества. Има добри таблетки- имунностимуланти- вземи си. Също така и някакви комбинирани витамини и/или Калмацин и направи един курс от месец- два. Купи си качествена паста и четка за зъби. Знам ли какво друго... Не пии много студено и много топло- това също уврежда зъбите.

3.   Смени зъболекарката

4.   Смени зъболекаря. Аз така редовно имах кариеси, докато не смених зъболекаря. Откак го смених някак спряха да ми се развалят. (разбирай го като "подозирам, че има недобросъвестни зъболекари, които правят пломби на поразия, за да си изкарат някой лев")

5.   Трябва да има работа и за нас стоматолозите, няма гладни да стоим :)

6.   В съседната тема се говори за бял равнец.
Поинтересувах се и четох в интернет.
НАЙ-изненадващо открих в една статия следното - италиански учени доказали, че белият равнец има силно анти кариесно действие. Така че нищо не ти пречи да опиташ - пий всеки ден чай от бял равнец и се жабури.

7.   Аз ще ти кажа чисто сърдечно защо на мен положението ми е подобно на твоето. Заради НЕРВИТЕ! При теб как са?

8.   Ами кажи на зъболекаря да ти извади зъбите с кариеси с упойка! Толкова ли е трудно да се сетиш сам? ! Аз имах само един кариес и отидох на зъболекар да ми го вадят с упойка, нито ме боля, но кръв имаше. Ееееееее, много е просто да се сетиш сам!!!

9.   Правилно №8 много добър съвет, да приложиш ампутация на всяко болно зъбче, а като ти избие пъпка на носа главата си ли ще ампотираш?

10.   Бях ходил при един зъболекар мошеник, и той така, кариеси ми намираше. Успя само един зъб да ми пломбира. Нещо се усъмних, ходих при други и от 10 години, нямам нито един нов..

11.   Към №8
Колко необразовани хора има като теб, мъка, мъка.... За един кариес да ти вадят зъб, хахаххаххаах!