Споделена история от Здраве

Рак на гърдата
Моля ви отговорете ми. Майка ми е със съмнения за рак на гърдата и скоро ще ходи на мамография. Ако се окаже, че има нещо това значи ли, че и аз след време ще получа рак. Много съм изплашена, направо сам в нервна криза моля знам, че не сте лекари, но имах нужда да споделя.

Коментари

1.   Е-е-е, НЕ, не знaчи!!!!
И не си ти нa дневен ред, a мaйкa ти!!!
Опитaй се дa бъдеш до нея, дa я подкрепиш в този момент!
В моментa ТЯ имa нуждa от внимaние и любов, тaкa че остaви... чaк незнaм кaк дa го нaрекa... себе си нaстрaни a БЪДИ ДО НЕЯ!!!

2.   Как може да се притесняваш за себе си, майка ти не те ли интересува.

3.   вместо да мислиш за маика си как е какво ще и кажат да и дадеш кураж ти мислиш за себе си дали може да се предаде.. да те успокоя НЕ НЕ НЕ МОЖЕ рака никои не е открил от какво се получава на никои не го желая страшна болест.. по принцип казват че от стрес..

4.   Не! Не значи!
но ходи всяка година на преглед!

5.   Спокойно, ракът не е наследствена болест. Дано съмненията за майка ти се окажат неоснователни и всичко да е наред

6.   Естествено, че може да имаш. Ракът е с висока наследственост, но при редовни профилактични прегледи няма да имаш проблем

8.   Болестта не се предава по наследство

9.   Ракът не е наследствена болест, но е установено, че този на гърдата се предава. За тива, аки майка ти или баба ти са го развили, може и теб да те споходи. Но не е задължително. Редовни профилактични прегледи - ехограф и мамограф!!!

10.   Ракът на гърдата е наследствен, ако е причинен от мутация на http://en.wikipedia.org/wiki/BRCA1.

11.   Мила, спокойно! До дори за майка ти още не е сигурно, пък за теб съвсем. Да знаеш, за щастие, не всяка бучка е рак. И аз преди време се бях паникьосала, ама се оказа нещо съвсем безобидно и сега си пия Примойл, а това дори не е лекарство. Така че дишай дълбоко и се успокой! А и дори и майка ти да е болна, надявам се че не е, това изобщо не значи, че и ти ще се разболееш.

12.   Здравей! На колко е години майка ти? А на колко години си ти?
Значи при рака на гърдата има известна наследственост в 20-30 процента от случаите, като причината е мутации на няколко гена след които водещи са Брца 1 и Брца 2 но в последно време се откриват и нови гени в тази насока. Но голям процент от жените при които се открива рака на гърда, нямат наследственост. Просто жени с наследственост е нужно по-често да провеждат профилактични прегледи. Ако имаш въпроси питай, ще им отговоря. Какво стана с майка ти?
Може да си оставиш мейл или аз да оставя моя! Поздрави!