Споделена история от Здраве

Кучешка тения (Ехинококоза)
Здравейте! Аз съм момиче на 14 години и имам страхотно куче. Обичам да го прегръщам, целувам, галя и то също. Но напоследък испитвам не остра, а тъпа болка в областта на корема и имам малки храчки, но храчките не се съпровождат със секрет от носа или температура. Имам още понякога анален сърбеж. Не мога да кажа на мама и татко, защото тя моментално ще изхвърли кучето. Моля за съвет. Благодаря предварително! Надявам се редакторите да публикуват историята ми.

Коментари

1.   Не си играй с огъня. Потърси в гугъла за кучешката тения. Мий си ръцете след като го пипаш и къпете го редовно нали ( след всяко излизане )?

2.   Само компетентните могат да кажат, не сме лекари.
Никога не целувай животни - има много бактерии, които не могат да се видят и се предават прекалено лесно.
Казва ти го човек, които е гледал много предавания относно това
(америка)
Не забравяй - ръцете трябва да се мият винаги, не трябва да се пипаш по устата.

3.   Обезпаразитявате ли го? Външно и вътрешно? Ако да и редовно, не би трябвало да имаш проблем. Спазвай хигиена, както са ти препоръчали 1 и 2 и ако симпромите не изчезнат, отиди на лекар. Дори и на рентгенова снимка ще се види.

4.   Здравей. Значи, аналния сърбеж може да се дължи на много неща, някои от тях са хемороиди, гъбички по ануса или острици (това са едни много мънички глисти и обикновенно това е най- честия симптом). Помисли, дали наскоро не си имала контакт с малко дете, което ходи на детска градина и, ако е така, можеш да се обърнеш към паразитолог или личния си лекар. За ехинокока, можеш спокойно да си направиш изследване на периферна кръв, прави се във всяка една лаборатория, ще отидеш и ще кажеш, че искаш изледване за ехинококоза и ще ти го направят. Различните лаборатории имат различни цени, но надали ще ти струва повече от 20 лв. Ако кучето ти е вакаинирано, не би трябвало да има някакъв проблем и да носи тения. Но, ако случайно се окаже, че е това, имай предвид, че кучешката тения е много опасно състояние, което изисква адекватно и навременно лечение, няма да обяснявам защо, предполагам си чела в интернет достатъчно неща. Но, ако случайно се окаже това (което е малко вероятно) задължително трябва да кажеш на родителите си, без да се притесняваш за кучето имте също трябва са се изследват. Пожелавам ти успех и те съветвам за аналния сърбеж да се обърнеш към личния си лекар.

5.   От авторката:
Номер1- всъщност го къпим много рядко, защото живее на двора. Но сега ще се местим в голям град и ще живее в къщи. Тогава сигурно ще го къпим често. Пък и аз го разхождам по 3 пъти на ден - не мога да го къпя толкова често. Но инъче го къпим около 4 пъти в годината.
Номер2- благодаря.
Номер3- кучето е ваксинирано само 3пъти като малко.
Номер4- надявам се аналния сърбеж да не е свъзан с тенията.
В момента сме в трудно финансово положение (зная, че е за здраве) и затова мисля да спестя това на родителите си поне още малко. Може пък симтомите да изчезнат. Много благодаря, че се отзовахте!

6.   Ако кучето е ваксинирано редовно, т. е. има първите три ваксини и от там по една на всяка година, давате му хапченца за вътрешно обезпаразитяване, което е задължително, няма как да има тения! Въпросът е дали вие сте се погрижили за вашето и това на животното здраве адекватно. Не разбирам как може човек да си вземе куче и да не се грижи за него адекватно? Най-малкото ако има тения кучето умира. Безотговорно е за мен да поемеш отговорност за една животинка и да не спазваш необходимите мерки за неговото здраве. Баща ми е опериран от кучешка тения, когато е бил на 3 год. Кучето е било селско улично и е починало. При баща ми е имало повторно появяване на болестта вече на 30 год и е опериран и рязах буквално като прасе - от единия до другия край. До днес има много неща, които не може да консумира, не може да плува в морето и тнт. Аз имам куче и редовно го ваксинирам, обезпаразитявам, има чип и всичко както си му е реда.

8.   Момиче, чуй съвет от човек, който е 3 пъти по-дърт от теб и вероятно знае 9 пъти повече. С куче може да имаш само проблеми: малки, средни и големи. И да създаваш проблеми на всички наоколо. А това, което описваш може и да е вече голям здравословен проблем. Само прочети в нета как България е на първо място в ЕС по кучешка тения. Това е най-вече заради уличните, но не само.