Споделена история от Здраве

Прекъснати здравноосигурителни права
Здравейте. Налага ми се да посетя зъболекар за направа на една пломба. Тъй като отдавна не съм ходила, някои неща не са ми ясни. Понеже съм студентка и сега завършвам, университетът ме е осигурявал до декември ( включително ). Тъй като са минали повече от 3 месеца, аз съм с прекъснати права. Първият ми въпрос е, ако си платя сега като самоосигуряващо се лице, от кога ми се възстановяват правата? Веднага ли става това и ще трябва ли да платя и глоба?
Другото, което ме интересува е, дали е необходимо да нося здравна книжка. Не съм посещавала лекар или зъболекар от много години и нямам никаква представа къде ми е здравната книжка. Налага ли се да си вадя нова или може просто да се провери в системата, че съм здравно осигурена.
Последният ми въпрос е, след като си запазя час за зъболекар, необходимо ли ми е направление от личния лекар, или може и без него?
Най - общо, ако отида в НОИ, платя си, възстановят ми правата, отида при зъболекаря, той цъкне в системата и ми направи пломбата, това може ли да се осъществи по толкова прост начин, или трябва да се занимавам с бумащина?

Коментари

1.   Ходи се в НАП, не в НОИ. За да ти се възстановят правата, трябва да си платиш всичко за последните 36 мес. В твоя случай доколкото разбрах, не са ти плащани само от януари вкл до сега. т. е. Ще си платиш за 5 мес. по 16, 80лв и си готова. Глоба няма да има, но може да има някакви стотинки лихва и банкова такса за плащане 3 лв. Като ги платиш, веднага се възстановяват правата, но може и да отнеме 2-3 дни, докато системата го отрази, затова за по-сигурно си носи платежния документ на зъболекаря и обясни, ако е необходимо, макар че едва ли ще се стигне до там.

След това записваш час и отиваш със здравната си книжка на зъболекар, като трябва да доплатиш някаква малка сума за пломба. Може би 7-8 лв. Не ти трябва направление.

Щом си си загубила книжката, е редно да си изкараш нова при личния лекар, става за 5 мин., но ако питаш мен, по-добре като си записваш час по телефона, питай дали ще ти трябва, защото някои не я изискват. Но по принцип е хубаво да си изкараш, защото и друг път може да ти се наложи.

2.   Моята стоматоложка държи да записва първите две пломби за годината в здравната книжка.
Питай, когато се запишеш, дали ще ти е нужна.
Иначе №1 точно е описал, какво трябва да направиш.
Успех!

3.   Здравей,
Може да отидеш на зъболекар без да си възстановяваш правата. Ще платиш малко повече. Сега по каса имаме право на две безплатни пломби, но става въпрос за амалгамени и за да ти направят фотополимер ти приспадат към зената. Мисля че 17-18 лв е намалението на пломба ако е по каса, т. е за една съвсем малка фотополимерна пломба ако си по каса ще дадеш пак поне 15 лв иначе 32 лв.
Но по принцип мисля че е по-добре да си възстановиш правата за всеки случай, дано не ти се налага де да ползваш и други здравни услуги.