Споделена история от Здраве

Бълхи
Здравейте преди около три седмици ходих на гости при баба и явно си довела " гости " вкъщи. Случвало ми се е и друг път отивайки на гости в друга къща преди няколко години. Беше страшно по цяла онщ усещах лазене и хапане, но започнах да тупам да чистя често да си пера всеки път дрехите, пръсках в леглото и ъглите на един два пъти и проблемът изчезна от само себе си. Оттогава три години и половина вече не ми се е случвало нещо да ме яде. Наскоро обаче познатото усещане взе да се появява пак нявах нахапано, но усещах движения в леглото поитзупах, оставих дюшека на слънце и напръсках цялата стая с Килтокс включително и дрехите. Имаше ефект обаче мирише много гадно и човек може да се натрови от него. Снощи взех един препарат Ароксол за всякакви насекоми да го пробвам напръсках си дори и дрехите, защото имам усещане обуя ли панталони. Ако не проработи ще пробвам с вода и оцет или ще взема нещо от ветеринарна аптека. Вчера изпирайки чаршафите намерих труп от бълха. Искам да се отърва от тази напаст. Преди години баба и дядо гледаха кози, но дядо ги развъди безконтролно и така тази напаст се появи в къщата им. След като той почина тя махна козите и уж изчисти, но пак ги има. В кухнята има едно легло, на което легнеш ли буквално те налазват за секунди, интересното е че нея не я ядат само мен. Майка и татко, като ходиха преди 7 години на погребението на дядо им се наложи да спят на въпросния креват и бяха целите после жестоко изядени от тези гадини. Миналата година дойде на гости една по - възрастна женица и баба я покани да си полегне на въпросното легло, но бабата отказа. После останахме замалко насаме с нея и тя ми обясни защо не е искала да легне. Каза - Разправям на баба ти, че на това легло има бълхи тя не вярва. Явно сега направих грешка, изпирайки само дрехите, които съм носила, а тези което не бях просто изтупах и ето го резултата сега. Проблемът в къщата на баба до голяма степен е в хигиената. Отивайки и на гости последният път направо ми призля, по масата натрупани неизмити чинии от поне три дни, по печката тенджери немити от седмица, украсата на масата плодове и зеленчуци тръгващи вече да се развалят около тях винарки. Правих и забележка била си ги пазила за семена. Хубаво, но нека не ги държи на масата. Под леглото в един леген намерих два чифта мръсни гаши, дрехите рахвърляни навсякъде по креватите, по столовете абе ужас. Има пералня, но все не намира време и човек, който да и я монтира, а дрехите ги пере по следния начин натопи ги в легена и после ги изкара просто и те дефакто пак са мръсни. Миналата година си купи прахосмукачка стои си все още неразопакована. Единствено, в горните стаи на къщата няма бълхи, но там се влиза много рядко. Иначе у нас, дойде ли много обича да ми се налага, и да ми прави забележка ако забравя да подредя не ми ли прави впечатление, че е грозно, но своята къща не може да погледне. Иначе на външен вид се докарва, поддържа се, гримира се , като излиза да близкия град слага обувки на платформи, няма човек да и даде 72 години. Обичам и уважавам баба, но не знам вече да и ходя ли на гости при това положение, цената която плащам е да ме налазват и ядат гадинки сега - Давайте съвети, с какво да пръскам, моля ви искам гадовете да изчезнат! Ж. 22

Коментари

1.   Трябва там да се напръска! Глупаво е заради бълхите да не посещаваш баба си! Лошо миришел Килтокса, ама вземете напръскайте целия ви дом на село (сложи маска) и за няколко часа не влизайте в къщата, а останете на двора или вие както си прецените. У нас се отървахме от бълхите и комарите точно с него, нищо, че гадно миришеше. Знам какво е, голяма напаст са!

2.   Така в агро аптеките има препарати за цялостно напръскване на двора и къщата отвътре. Разрежда се в 10 или 12 литра вода /пише на опаковката/ и се пръска с пръскачката с която дядо ти е пръскал лозето, като задължително се пръска бившият козарник и двора.
Причината за наличието на бълхи не е, нито не изтупаното легло, нито това че баба ти пере на ръка, нито това че си слага дрехите на купчинки. Бълхата не яде мръсни дрехи, нито мръсно пране. Това че не хапят баба ти не е вярно, просто тя толкова е свикнала с хапането, не само че не й прави впечатление и дори вече тялото й не прави алергични реакции-пъпки. Но ако ти искаш да си ходиш при баба си, въпреки че си момиче можеш да се справиш с пръскането, после мисля че е нужно баба ти да не спи в напръсканата къща, нека иде на гости у съседка за една вечер.

3.   И да ги изтровите гадинките, няма да се постигне резултат за дълго.
Трябва да се намери развъдника. Понякога бълхите се пренасят от котки, кучета или гризачи.
Проверете за плъхове, те са най-големите развъдници на бълхи.
Катериците също са пълни с тези гадинки.

4.   При баба ти проблема е много голям. Най- доброто решение за тотално изчистване, е да извикате фирма за дезинфекция, която да напръска помещенията, а баба ти да въведе ред и да не допуска такъв ужас. Иначе има безвреден и не миришещ препарат, казва се Биокил.

5.   Отивай в ветиринарна аптека и кажи че искаш препарат за бълхи да напръскаш в двора те ще ти дадът после го разреждаш и почваш всички стай и дрехи и легла пръскаш хубяво да става мокро навсякъде и пода и шкафове и дрехи и където свариш направи повече разтвор и остави им в някой шише за пръскане предупредиги през седмица да пръскат така навсякъде и в двора и в къщи преди при мойте бабини беше същото щото комшиите имаха кози и носеха много бълхи и кърлежи и татко така правеше чак и нас с баба пръскаше и всичко прави мокро в къщи и измират и в двора и през седмица профилактично пръскаше а после дрехите може да ги изпереш да нямат препарат но на другия ден примерно за да може да им мирише да ги изтрепе нз как се казва но са в едни стъклени шишенца и ги има навсякъде нз дали ги дават за вкъщи но татко с тях пръска вътре ей оттарваха се само така с тоя разтвор иначе друго не помогна. Успех.

6.   Хора в града се появиха у нас след последното ходене при баба ми и сега пръскам у нас. Аз съм от София! Авторката

7.   При баба също така има и мишки и плъхове под дъските!

8.   При баба си можеш да напръскаш, но ефектът ще е временен, а при теб си прекалил/а.
Първо знай, че бълхите не идват от козите, а са човешки бълхи - затова и толкова успешно за завладели дома на баба ти. Човешките бълхи са си въпрос на хигиена (на липсата ѝ).
Ти да знаеш - не само при ходене при роднини, но и след пътуване и спане в хотел ТРЯБВА да изпереш после целия куфар, не само носеното. Аз по работа съм често по хотелите и там е пълно с такива гадинки - говоря и за скъпи хотели. В Радисон ми се е случвало често, точно в скъпите, защото имат скъпи матраци и не ги сменят, а евтините имат евтини матраци, които хлътват и се сменят или имат покривки над матрака, които перат.
При теб бълхи няма как да има повече, но мерките ти са били излишни - трябва просто да изпереш дрехите си, да изчистиш жилището и да изпереш леглото - матрака ако има праща се калъвка да изпереш също.
Това е достатачно.
Не можеш обаче да определяш на баба си как ще живее...тя така винаги си е живяла и така ще си живее..типично за хората на село - хигиената не им е приоритет
Ако обаче бълхите бяха животински, те не могат да се разпространяват върху човека - просто ще изчезнат като махнеш животните...а пък козите нямат бълхи на тяхната четина...
Баба ти не я хапят бълхите, защото е свикнала с това - за нея не е проблем...хапят я иначе - нали от нея живеят и тя е техният гостоприемник.

9.   Привет аз съм авторката. Днес говорих с баба по телефона обясних и положението в стаята ми и и казах да вземе мерки по въпроса. Категорично и заявих, че не го ли направи ще спра да и ходя на гости, разказах и за това, което ми каза съседката миналата година. Тя естествено започна да " прехвърля топката " на други места винаги го прави, когато не иска да си признае, че вината е нейна. " Ами тя баба ти И. кой знае къде е ходила и от къде ги е довлякла ". Заяви, че къщата и била чиста аз последния път видях " колко е чиста ". После ме посъветва разбира си да си напръскам у нас аз това го правя вече две седмици подред и пак намирам някоя жива. Онзи ден излезнах с колелото и имаше една на суичъра ми. Вчера пък намерих мъртва една в чаршафите. От вчера пак пръскам, като луда искам това да свърши вече мисля да взема нещо от ветеринарна аптека в краен случай. Малко рязко говорих с нея, но смятам, че съм в правото си , защото сега страдам от това посещение при нея. Ако искайте ми казвайте, че съм егоист, но мисля че съм напълно в правото си за това, че я уведомих и и поставих улиматум да вземе мерки. Тя очевидно няма да го направи!

10.   Не си призна, че има бълхи и това е не бил у нея проблемът!

11.   Година по - късно у баба положението е все същото. Баща ми и гостува миналата седмица и онзи ден се върна жестоко изяден по краката кръста и малко по ръцете хем носеше в себе си Килтокс. Показал и бълхите тя почнала да се прави на луда, че няма и че това не било бълха. Изпрах му абсолютно всички дрехи заедно със сака на възможно най- високата температура. Днес ми се обади и и поставих отново ултиматум казах и :Или ще вземеш мерки ще започнеш да чистиш переш и извикаш фирма да ти напръска бъхлясалата къща или повече няма да ти идвам на гости! Първоначално пак се направи на луда, но после уж обеща, че ще изчисти ама се съмнявам.

12.   Съмненията ми се потвърждават. Обеща и уж каза че говорила с две фирми да дойдат да напръскат у тях. Като повдигна въпроса обаче се измъква бърза да затвори или да сменя темата. Уж на 7 щеше да дойде при нея ДДД фирма, а когато я попитах пак отклони въпроса и каза :Е стига ми обижда къщичката тя свети от чистота. Недопустимо е бивша медицинска сестра да допуска този ужас в дома си бълхите откакто дядо е починал не са излизали от къщата и тя много добре си го знае, но пред другите се прави на луда. Какво да правя кажете нямам друг избор освен да спра да и ходя на гости при това положение тя не предприема нищо по въпроса да оправи нещата.

13.   Положението при баба си е все същото. Не взе мерки да викне фирма, къщата и е все така мръсна и пак отрича фактите. Миналата година си носих Килтокс като и бях на гости и нонстоп пръсках стаята, в която спах. Когато намерих една умряла до мивката и и я занесох тя пак тръгна да се ослушва и да прехвърля другаде топката другаде. Когато отидохме да слага инжекции на друга жена там ми направи впечатление, че къщата и въпреки, че имаха козичка е чиста, подържана, прахосмукачката стои в антрето в бойна готовност и също така редовно вземаха мерки срещу гадовете съдейки по флаконите с пудра. Когато си тръгнахме и казах да си вземе поука виждайки къщата на жената и да засрами от себе си не може да си пенсионирано мед. лице и в дома ти да е такъв ужас! Пак започна оправданията, че къщата на хората била по -нова, а нейната на близо 100 г. Казах и, че това, че къщата и е стара не е извинение да не я поддържа. Опитах да намеря прахосмукачката под трупаните с десетилетия боклуци не успях, когато я помолих за съдействие отказа да ми помогне не искала да и бръмчи на главата. Защо я е купила, както и пералнята щом 3 г. и стоят като паметници? Пералнята 100 пъти можеше, ако иска да намери кой да и я върже. Предложих и мой приятел да го направи, отказа щяла да викне нз. си кой той да и я върже. Да ама не го прави 3 г. , вече си намира оправдания! Не може да се излезе на глава с тая жена по тая тема и това си е!