Споделена история от Здраве

Хранене на бебе на 6 месеца
Здравейте! Моля за мнения, тъй като в момента не мога да се консултирам с педиатър, а и има опасност да забравя до тогава и никъде не намерих такава информация... та "проблемът" е следния: бебе на почти 6 месеца се храни по 5 пъти на ден, но те са в часовете: 10, 13, 16, 20 и 23-24 часа. От 24 бебчо спи още от 1 навършен месец, та до 10 сутринта и не го будя по-рано, понеже не иска да яде в 6 или 8, или дори в 9. По-рано от 10 часа не желае. Но се чудя дали е толкова полезно да яде АМ в 23 или 24 часа? Или мога ли да премина към 4-кратен режим на хранене и последното му хранене да е например в 20и30, понеже дори и така да стане, пак се буди чак в 10 часа сутринта? 4 пъти се храни с АМ-150 до 180мл. и от скоро - 1 път със зеленчуково пюре, 8 кг тежи. Та полезно ли е да има хранене в 24 часа или не?

Коментари

1.   Ако е гладно само ще покаже, не са ли много 8 кг или аз съм в грешка.. Мисле не е нужно и в 23 и 24 да е..

2.   Моето бебе също навърши 6 месеца наскоро. Яде в 9, 13, 17. 30 и в 21-21. 30 ч. Първото и последното хранене са АМ, на обяд пюре(зеленчуково или месно), след обяд-каша. Не е проблем това, че яде в 24 ч., тъй като си прави пауза, в която стомахчето му да почива. Проблемът е, ме ви буди, и си мисля, че ще е по-добре да си се храни към 21-22 ч. и да си ляга. А като се събуди по-рано сутринта няколко пъти подред, най-вероятно ще започне са яде по-рано. Какви количества яде? Моето е на 180 гр вода 6 л. АМ, яде по 160-190 гр. пюре или каша.

3.   Не е вредно със сигурност. Давай си млякото и си спи, ти си луда да променяш нещо. Ти какво, будиш ли го в 23-24 ч. или то само иска? Ако не се буди само, не го буди. Първо правило на майката: бебето спи и ти спиш. Второ правило: бебе не се буди.

Бебе, което да спи като твоето е 1 на милиард! Това мляко може и до 18-36 месеца да си остане, много деца заспиват с топло мляко. А и някои възрастни :)

4.   Жена ти фб нямаш ли? иа най различни сайтове, какво питаш аз моя син е на 1, 2 год. и го храня както искам и с квото' искам хич не гледам кой как дава това е човек не е прибор или куче да го учиш на номера, детето си показва какво кога иска.

5.   Не е полезно, моя педиатър ми го е казвал, както и ние не се храним през нощта, така и то нетрябва. Всъщност имам предвид след 22. 00 и смятам, че му даваш правилно, с един час след това немисля, че е фатално. Моето бебе е на 5 месеца и ми казаха, като се буди през нощта след десет, само вода да давам. Според мен не трябва да го будиш сутрин, няма смисъл да го тъпчеш, то ако е гладно няма да спи толкова, апък и наддава добре, моето е 6кг и 68см.

6.   По принцип дете на 6 месеца не би трябвало да го будиш за хранене, но количествата храна, които описваш са малки за 6 месечно дете. Дете на 6 месеца на ден е желателно да изпива АМ по 800мл-950мл, плюс 6-8 лъжици пюре, плюс 100мл плодов или зеленчуков сок.
Някак си и не ми се струва нормално бебе на 6 месеца да спи от 20, 30ч до 10ч, това са 13, 5 часа.
За да изключиш ядене трябва да раздалечиш във времето останалите хранения, как така бебе на 6 месеца през деня ще се храни на всеки 3 часа, направи 4 хранения на по3, 5- 4, 5 часа, така че последното да ти се пада в 22ч и увеличи порциите.

7.   Първо-да ти е жива и здрава рожабата!
Един съвет от личен опит ще ти дам. Бебето само си показва кога е гладно. Стига с тия тъпи схеми. Ако огладнее-ще се събуди само. Независимо в колко часа е това. На 6 месеца е нормално да спи по цяла нощ. Щом спи-значи не е гладно. Малката ми дъщеря е на 3 месеца. Последното ѝ хранене за деня е м/у 24-24:30часа. Спи непробудно до 7, когато и я храня отново. Храни се по 5 пъти на ден с по 180мл АМ. НО само защото САМА си показва, че ѝ се яде по толкова пъти. Остави бебчето само да си покаже кога е гладно.

8.   Авторката:Не е до схеми. Това е режим, който сам си изгради и не съм го насилвала за нищо. Яде до 180мл. АМ. 8кг. за момче не е много. През деня не спи, само дреме за по 10-20мин. Просто се замислих, както номер 5 каза- щом ние не се храним през нощта, може би и бебето не трябва, а все пак вече е на 6 месеца и може би трябва да се замисля да го приобщя. Но както и да е. Вече разбрах, че всичко е правилно, щом детето е добре!

9.   Здравей отново, авторке. Не, не тежи много, даже напротив. Моята е на 3, а тежи 6, 5кг. Глупаво е да се сравнияват възрастни с бебета. Нищо не ни е същото. Тяхната (на бебетата) храносмилателна система се усъвършенства до 2 годишна възраст, като постепенно се добавят нови вкусове и съставки. Това не важи при възрастните, нали? А и храната на 6 месечно бебе е доста еднообразна. Тепърва ще започват "вредните"* съставки. Не се притенявай относно часа. Щом е гладен, го храни. Но само ако сам поиска. В никакъв случай не го буди. Приобщаването става от самосебе си в малко по-късна възраст. Мен ме притеснява, че сънят му е малко. Да, на 6 месеца определено спят по-малко през деня, но по обяд си дръпват по един здрав сън (час и половина-два). Предполагам, че му никнат зъбки и затова е под напрежение. И последно-да, всичко е правилно, щом детето е добре.
* поставих вредните в кавички, защото личното ми мнение е, че всичко що е с мярка, не е вредно. Визирам естествените хранители съставки като глутен и т. н., полезния холестерол и т. н.

от н. 7