Споделена история от Семейство

Ще мога ли да се изнеса от нас?
Здравейте. Момиче на 17 години съм, 11 клас. За момента знам, че не е удачно, но догодина, точно на 1 януари навършвам 18 и въпреки че няма да съм завършила още 12 клас, ще имам ли реално правото да се изнеса от вкъщи и контролът на родителите ми да спре? Не, няма тормоз у нас, просто сме 3 деца, всички са с коренно различни характери, родителите ни се опитват да ни командват прекалено много, голям хаос е, всеки винаги е зает и ако не съм аз по свое желание, няма кой да изчисти. Но да не се залавяме с подробности - казвам, че искам да се изнеса веднага щом навърша 18, въпреки че съм учаща в гимназията, мога да го направя, нали? И мога ли да си намеря работа паралелно с това (не лятна, а целогодишна)? Моля ви, без негативизъм, дайте ми информация и съвети.

Коментари

1.   Може разбира се, само трябва да измислиш кой ще плаща сметките.

2.   Дa, можеш дa се изнесеш веднaгa щом нaвършиш пълнолетие. Добре е обaче от сегa дa си потърсиш рaботa щом имaш подобни нaмерения зa дa спестиш някой лев дотогaвa зa квaртирa.
Можеш дa си потърсиш целогодишнa рaботa в зaведение, супер мaркет, или нещо свързaно с кaквото (ще) учиш.

3.   Защо да не можеш миличка още това лято замини да работиш на морето и ще можеш да изкараш пари. През останалото време ако си в училище може да намериш нещо почасово и готово имаше едно момиче година по - малка от нас беше дистрибутор на Ейвън докато беше ученичка. Имах приятел който 12 клас ходеше и на училище и на рaбoта, беше му малко трудно отначало но се справяше, друг мой съученик в извън учебно време например разнасяше пици, а имаше един който работеше на рикшите в Южния парк. В един от съседните класове пък имаше едно момиче, което живеeше само на квартира 12 клас денем идваше на училище, а нощем беше танцьорка в някакъв клуб. Въпреки, че и беше трудно накрая завърши с добър успех около 5 и замина да учи в Англия, така че и ти може да се справиш сега ще спечелиш парички на морето, а в учебно време ще намериш нещо почасово и готово без танцьорка по нощните клубове разбира се! :D

4.   По принцип да, но нещо не си представям как ще ходиш на училище и паралелно с това ще работиш и то работа, която ще ти осигурява достатъчно пари, че да се изнесеш, да плащаш наем, сметки, че и да имаш за храна и транспорт. Така, че по-добре потърпи още няколко месеца и се изнеси след завършването.

5.   Имаш право да се изнесеш. Първо намираш работа. Пработваш месец-два-три, за да видиш как е. В смисъл, коректни ли са с теб и ще можеш ли да разчиташ на тази работа. После преценяваш дали се справяш финансово с тази работа, като включиш наем, транспорт, храна, прах за пране, паста за зъби, веро, лекарства и т. н. После ако си ок, взимаш квартира, като си заделяш и пари за местенето, иначе ще си всеки втори ден при вашите да си търсиш нещата. Обикновено за квартирата искат и депозит. Някакви готови пари ще ти трябват при всички случаи.

Като цяло подготовката може да отнеме няколко месеца. А ти през май завършваш. Така че може би е по-добре да изчакаш до май и после да си търсиш работа. Ще имаш по-голям шанс да намериш, защото ще си свободна от други ангажименти и ще можеш да приемеш всякакво работно време например. Съответно ще работиш и за повече пари.

6.   А мога ли да се изнеса на 17

7.   Можеш стига да имаш достатъчно пари да си плащаш квартирата и с сметките.

8.   Ще трябва да плащаш и квартирата.