Споделена история от Семейство

Колко харчите на месец за храна ? Моля споделете, защото съм притеснен
На 30 г. съм със съпруга и две деца на 2 и 4 години. Живеем в София. И двамата работим общо за 1700 лв. Живеем в жилище на родителите и не плащаме наем.
ПОД 30 лева НА ДЕН не падаме за храна. За един месец харчим за четири човека 900 лв. само за храна. Гледаме основно да са задоволени децата. Е, не можем да се оправим с парите. Това е повече от 50 % от доходите ни.
Прахокници ли сме или това е нормално?

Коментари

1-50 от 58

1.   Напълно нормално с две деца. Но може да намалите малко наистина, иначе обикновено доходите за две деца стигат ок около 2, 5 на месец, ама знаете...

2.   О. к Аз живея с приятеля ми и когато купуваме каквото си искаме и не се лишаваме е около 10/15лева на ден, като няколко пъти в месеца пазарувм в голям магазин за около 60 лева, но не мога да кажа колко точно от тях са храна. Ако, излезем на заведение дневните растат, защото ходим поне два пъти седмично. Имаме котка чиято храна е 70/80 лева всеки месец, той е част от семейството, така че и него го броя. Ние сме вегетарианци, без котаракът

3.   Aко взимахте минимална - 420 лв. буто, едва ли щяхте да се разпускате да харчите по толкова много... Ами ако и под наем живеехте, както живее под наем по-голямата част от младежите...

4.   Това е прахостничество.
Консултирай се с някой пенсионер, ако той може с 170-300 лв, като дава сигурно една четвърт или една трета от това за храна,
другото е за такси и лекарства, защо ти да не можеш?

5.   Ами зависи, ако изхвърляте храна например трябва да купувате по-малко. Все пак сте 4 човека, но те децата не ядат много. Мисля, че е нормално.

6.   Ние за трима харчим около 400, но малката е на градина и се храни повечето там. Но сме от провинцията, където може би е малко по-евтино и малко си помагаме със зарзават, който си го отглеждат на село, понеже ми е хоби.

7.   200 до 400 лева и това е, когато си готвя сам.
Не сте параноици, просто храната е скъпа. Това е и една от причините, хляба да се консумира толкова - просто е най-евтиния вариант за засищане.

8.   Със сигурност можете да минавате и с по-малко пари, не че харчите много в момента, но ако жена ти е по-практична би могла да сготви нещо хубаво за доста по-малко пари, отделно плодове и зеленчуци и така както сте 4 човека, да минета с по 20 лв на ден. Но запомни от мен старата максима, че формулата на благоденствието не е в това да ограничиш разходите си, а да увеличиш приходите си.
М, 38

9.   Да прахосници сте, презадоволявате децата си може би с деликатесни стоки, които не са им нужни, или пък преяждате редовно и това ви престараване един ден ще се отрази на здравето на цялото семейство.
Има ежемесечни изчисления за нужните продукти на семейство и тяхната цена. Като се има в предвид че София е един от най евтините градове в страната в посока храна.
Като те чета, че даваш 900 лева на месец само за храна си представям родители по над 120-150 килограма и дебели деца, които постоянно се тъпчат с пакетирани стоки.
Кога последно хапнахте за закуска попара от хляб със сирене? Не е отровно вярвай ми! Кога хапнахте макарони? Колко месо купувате месечно? Кога последно за вечеря хапнахте яйца по панагюрски? А спагети със домашен сос?
А може би просто става въпрос за често купуване на сьомги, пресни домати и диня през януари и други такива глезотии редовно. Не казвам че човек не трябва да кусва никога сьомга или пък пресни домати през януари, но трябва да се съобразява с бюджета си и със сезона на зеленчуците. Но днес например какво ви пречи да хапнете домашно сготвено постно прясно зеле с домати, ако толкова държите на месо, накъсайте едно сварено пилешко бутче в ястието и ето ти манджа за 3 лева. ако искаш ще ти разбия цената зеле 1, 5-2кг- 80ст-1 лев, домати 500гр-80 ст, пилешко бутче ще ти излезе около 1-1, 5 лева, вземи и един хляб и ето ти вечеря за 4 човека за общо 4 лева, че и ще ти остане порция за утре за обяд.
За да се храни здравословно 4 членно българско семейство трябва да влиза в цифрата 280 лева за месец юни 2016 година и то ако има големи деца над 12 годишна възраст. А за хранене само с био продукти и деликатеси ще са ти нужни 500 лева.
С килограм месо, буркан домати, главичка лук, малко картофки може да се сготви ястие за няколко дни, а за десерт няма по-хубаво от кофичка кисело мляко с лъжица домашен конфитюр, вместо да купиш готовите рекламирани "плодови кисели млека" за децата оцветени с степче и с красива опаковка.
Но като се замисля проблема ви е по скоро в пазаренето и чак тогава в готвенето.
Опитай се да направиш така: пазарувай веднъж седмично в голям хипер маркет, като се ограничиш в сума от 100 лева примерно, напиши си продуктите които ти трябват за 7 дни за храна.
Първо почни от това, изчисли 7 закуски, 7 обяда и 7 вечери, после се съобрази, че трябва да се храните два пъти седмично с месо и веднъж с риба, остават ти 4 постни дни, от които веднъж кашкавал пане, веднъж боб или леща, веднъж зеленчуци /чушки, грах, зелен боб или друго според сезона/ и веднъж яйца. Имай предвид че това е примерно меню, но сухият боб и рибата веднъж седмично са задължителни за здравословното израстване на децата ти. Като имай предвид възрастта на децата ти на тях са им нужни по 100 грама месо два пъти седмично и по 100гр риба веднъж седмично. Или рибата която трябва да купиш за седмицата за цялото семейство трябва да е не повече от 700 грама чистена или 1 кг ако си я чистиш сам.
Не мога да се начудя на логиката на някои хора, които виждам в магазина. Това, което не мога да си обясня по никакъв начин, е изборът на основни храни. Да купуваш по често кренвирши за 6 лв. /кг, наденица за 7 и шпек за 10, при условие, че 1 кг пилешки бутчета са 3, 40 лв., а свинското месо - 7, ми се вижда доста малоумна идея. Едно, че колбасите се правят от какво ли не, и второ и по-важно - те са по-скъпи!
Да изхранваш децата си с вафли и шоколад, също е по-скъпо от картофите, яйцата и зеленчуците. Само че яйца и мляко повечето хора купуват само ако ще правят торта или кекс -разбирам това, защо купуват по 3-4 яйца, по блатовете за торта в кошницата и по разговорите им с касиерката и помежду им, които успявам да подочуя, докато чакам на опашката.
Ако решиш да купуваш за месец за четиричленно семейство
35 хляба и около 9 килограма месо, 45 яйца, 5л олио на месец, които са неотменна част от месечното ни меню. Към тях можем да добавим 4кг колбаси, 4 килограма сирене, 700гр кашкавал, 25 кофички кисело мляко и 6л прясно мляко, 15 кг плодове и 15 кг зеленчуци, както и 2 г зрял фасул, кило леща, 2кг ориз, 12 кг картофи и 3кг захар.

Разпределено по дни, се получава малко над килограм храна на човек. Звучи невероятно, но по средни цени това количество храна ще ти излезе около 270 лева и ще ти осигури по 2100 калории дневно за 4 човека. Но засега не купувай по 2000 калории на дете защото няма как 2 годишното ти дете да яде колкото теб, то трябва да яде по 1000 калории дневно, а по голямото, което е на 4 годинки трябва да се храни средно с 1300 калории докато тръгнат на училище, после калориите им се увеличават на по 1600 и т. н.
Честно чудя се, да даваш 300 лева на месец за истинска храна, а къде по дяволите харчиш другите 600 лева, до твоята сметка от 900 лева? Да купуваш, кафе, алкохол, дори цигари пак няма да похарчиш толкова. Сметни цигари по една кутия-5лв дневно са 150 лева месечно, сметни бира или вино за 30 лева, купи кафе за 10 лв или храната с цигарите, бирата и кафето да ти излезе общо 460 лева!
Моля те издай ми тайната къде харчиш другата половина от парите си за храна? И кой изяжда толкова храна у вас?

10.   Ами... 30 лв на ден само за храна е доста. Правете си домашна храна - по-евтино и по-полезно е. когато сготвите нещо, на следващия ден ще имате храна и за вкъщи и за обяд в работата.

11.   Всичко вече е доста скъпо и е трудно да се каже дали тези пари са много или не. Зависи какво точно купувате.
Ако ги давате за вафли, пици и други безмислици с които задоволявате капризите на децата си, като същевременно им вредите - тогава да, редно е да се замислите.

Но дори и да не ги харчите неразумно при всеки случай, ако тази цифра е прекалено висока спрямо общия ви доход и не ви остават пари за други важни неща, то редно е да се постараете леко да се ограничите.
Наистина трудно е, но просто гледайте по-внимателно цените, избирайте в кои магазини да пазарувате и кои точно стоки можете да си позволите. Не купувайте от първата срещната будка със 100% надценка или само "маркови" продукти, които в същност рядко са по-добри от обикновените.

12.   От края на май започнах да събирам касовите бележки, че и на мен ми беше станало интересно колко и за какво харча на месец. Набързо сметнах до сега, за 43 дни сумата е 160. 11 лева, като между нещата има и нехранителни стоки (салфетки, домакинска хартия, хартия за печене, прах, сапун, паста за зъби и др. ), но не ми се занимава в момента да преглеждам и изваждам от всяка бележка. На ден ми излиза 3. 72 лева, като не мога да кажа, че съм гладувал или лишавал, даже съм качил поне 1 кило, като си гледам шкембето. Но реално нямам голям енергоразход в момента, дори да съм мъж. Наблягам на основни храни - яйца (най-пълноценната храна за мен), мляко (предимно кисело сега, че прясното бързо се разваля, а не си падам много по изварата), месо (предимно свинско на кайма, но и агнешко около празниците, скумрия рядко в жегата, иначе около 1 на седмица, много рядко пилешко, че вкусът му е отвратителен - нищо общо с домашно отгледано, ориз, картофи, лук, чесън, магданоз, чушки, моркови, зеле, копър, тиквички, домати, краставици, брашно, олио, масло, мед, захар, чай, подправки, ябълки, банани, праскови, кайсии, дини, слънчоглед, тиквени семки, рядко нещо сладко - започнах да си правя сам, сигурно затова ми е токова малко сметката. Ето, оня ден направих сладкиш с ябълки - 3 ябълки, 200 гр. брашно, 200 гр. захар, 3 яйца, 50 мл. олио, 1 ванилия, малко канела, малко масло за натъркване на тавата, и това нещо като го смятам ми излезе 2 лева с тока за една тавичка 21/31 см. Щеше да ми стигне за един ден, ако само него ядях. Обаче се старая да подбирам продуктите, например, взимам месо за готвене от 6 и нещо, вместо вратни и шол за над 8 - реултатът в стомаха ще е идентичен щом е от едно и също животно. Луканка рядко и малко, колкото за вкусово разнообразие. Има прясно мляко за под лев в найлонов пакет, но има и за 2 в кутия или бутилка- за какво ми е да плащам двойно за опаковката? Има яйца за 25 ст. но има и за над 35. При киселото също има подходящи марки на сносна цена, ако не ми се занимава да си подквасвам. Около мен има много големи и малки магазини, и имам голям избор - научил съм къде какво е изгодно и от там взимам определен продукт, това е голямо предимство. За алкохол нямам разходи. И най-важното - гледам да не тъпча повече храна, отколкото ми е нужно, че големите разходи за храна могат да докарат и разходи за нов гардероб. :D Мога да изям кило банани с кеф, но какъв е смисълът, като един на ден ми е достатъчен? За мен малко и редовно е по-добре отколкото много наведнъж, защото голямото количество не се усвоява добре - повече затормозяване на организма и повече отпадни продукти, пари на вятъра. Нещата със сметката за храна са деликатни, защото няколко пъти в месеца човек да вземе някаква по-префърцунена скъпа храна, и общата сметка може да скочи значително. Като заключение ще кажа, че 5 лева на ден за храна са достатъчни за нормално хранене на средностатически мъж в моя район, но само ако храната се приготвя в домашни условия. За хранене навън няма да стигнат.

13.   Зависи с каква храна се храните - ако купувате мляко и млечни продукти на ферми и дребни производители, био плодове и зеленчуци, киноа, елда, овесени и сурови ядки, риба и само прясно месо, и т. н. - ок. В противен случай само се "глезите" с вредна храна, което вреди не само на финансите (с подобна храна може да минете с далеч по-малко пари), но и на здравето ви.
Мислете преди всичко за качеството!
Ж28

14.   Не е много, пада се средно по 7. 50 на човек на ден.
Като се замислиш, това включва и кафетата ви (на теб и на жена ви), захар, сол, олио, с две думи неща, които си вървят, но не се забелязват, защото не ги ядеш като самостоятелен продукт.
Ние сме двойка куче, за храна харчим средно по 20тина лева на ден.

15.   Миналата година Септември от парното ме пришпориха със съд. При зъболекаря един кариес се оказа за умъртвяване и айде корона за 460лв. 1400лв до Декември успях да ги изчистя за да си гледам спокойно празниците. Беше супер неприятно затягане на коланите и скука три месеца...
За храната: 200-250гр извара на ден, 6-12 яйца на седмица(до 5-6 жълтъка обаче), кисело мляко, евтини зеленчуци и плодове. На работа готвено от вкъщи: леща, зелен фасул, ориз. Когато не съм успявал да сготвя: по-стабилна закуска и една рибна консерва от евтините - скумрия, цаца - с хляб ме е оправяла за обяд.

Така разбрах с най-евтините продукти(но не боклуци все пак) какъв ми е минимумът за храна - 40-50лв седмично или 200лв на месец. На 185см и 75кг под тези пари ако падна вече ще е гладуване. Една жена 50кг ще мине със значително по-малко. Скоро не съм правил прецизни сметки - 400 и нещо лева сигурно, но си угаждам умерено: морски дарове, маслини, зехтинче:). Ресторанти няколко пъти в месеца.

Авторе, ако си прегледате касовите бележки можете да намалите по-скъпите храни. Навън ако ядете всеки ден е ясно, нали? Със сигурност има много накъде да смъкнете. Въпросът е до каква степен ви е комфортно.

16.   Ми нормално е. За трима човека харчим около 1500 лв за всичко без наеми.

17.   Преди известно време един цял месец си записвах всички харчове за хранителни продукти. Сметката излезе 480 лв. - за семейство с две деца на 4 и на 9. Не сме се ограничавали, но и не сме купували глупости. Разбито по категории най-големи като стойност се оказаха разходите за месо - все пак то е най-скъпо. В предвид на това, че не сме големи месари, може би семейство с други хранителни навици би похарчило и по-голяма сума. Ние може да се каже, че се храним здравословно - не пестим от плодове, зеленчуци, варива, хляб, млечни продукти, месо и колбаси в умерени количества, най-често и на обяд и на вечеря си хапваме вкъщи готвена храна. Около веднъж седмично или по-рядко купуваме готова храна и то не от вида хамбургери, дюнери и т.н. Такива fast food купуваме по-рядко от венъж месечно, възпитали сме и децата че не са здравословни. Много рядко купуваме безалкохолни и подсладени сокове, все пак най-доброто си е чистата вода и плодовете, консумирани в цялост.
Купуваме винаги сезонни плодове и зеленчуци, не само от икономическа гладна точка, а и защото те са най-богати на полезни вещества. Гледаме по-голяма част от тях да закупуваме от производители на пазара - хубав такъв навремето, когато живеехме в София имаше в Младост 1.
Но сега в малкия град е много по-лесно - няма транспортни разходи, а и можем без проблем да се връщаме от работата у дома за всеки обяд.
Така че за София в някаква степен е нормално разходите да са по-големи, но ако искате да прецените дали не харчите за глупости си правете подробен списък на нещата, които купувате за месеца. Ако се окаже, че junk food съставляват значителна част от разходите, има на къде да икономисвате, хем ще ви се отрази добре и на здравето.

18.   И ние харчим толкова, около 1000 лв на месец. С 2 деца сме.

19.   Прахосници сте, но при подобни доходи не мисля, че трябва да се ограничавате чак толкова... със сина ми/на 16/ караме със най-много 10 лева на ден.

20.   пробвайте да следите намаления. примено в неделя хващаш жена си и децата си и отивате в няоя верига там се разбирате че ще вземете всичко нужно за тази седмица (плодове зеленчуци, месо, сладки неща и тн ) такива оитоняма да им стане нищо ако поседят някой друг ден преди да ги апнете. така със сигурност вссе нещо ще е намалено и ще може да спестите някой лев.

21.   Не сте прахосници. Ние сме 3 възрастни и 2 деца и харчим месечно за храна около 1 200 лв. Нормално е. Всичко е много скъпо - плодове, зеленчуци /качествените/, другите продукти също. Има и евтини неща със съмнително качество - предполагам, че не купувате такива.

22.   За 4 човека 30лева за храна не са много. Няма и по 8лв на човек. Като добавим, че 8лв Ви е закуска, обяд и вечеря не мисля, че сте прахосници. Ако искате да пестите пари от това е най-добре да започнете да си приготвяте храната в къщи. Избягвате скъпите колбаси, а и евтините. Купувайте си по-добре месо, от колкото колбаси. Например може да ядете неща като боб, мусака, огретен, пълнени чушки и т. н., но трябва да има кой да ги сготви

23.   Аз съм мъж, специално от храна никога, ама никога не се лишавам, защото се занимавам със спорт, та за мен тя е много важна, и въпреки това пряко сили за храна давам 50-ина лева на седмица. Подчертавам - това е само за храна, а тези твои 30 лева на ден вероятно включват и други покупки, защото надали някой влиза в магазин само, за да си купи храна.

Та с други думи около 200 лева максимум на месец давам за храна, и определено не виждам вие как харчите по 900 лева, при положение, че жена ти би следвало да яде по-малко от мен, а децата ти вероятно са малки и сигурно също не ядат чак толкова много.

Е, аз винаги пазарувам в Кауфланд, където правят много добри промоции (не знам как е в Лидъл, но съм чувал и него да го хвалят), и освен това си готвя в нас, така че яденето ми излиза наистина много евтино.

Тези пари (ако са само за храна, разбира се) вероятно могат да се изхарчат, ако всичко се купува готово, както и ако е на някаква много скъпа марка. Например 500 мл. сладолед с марката Häagen-Dazs струва 20-ина лева, а за 4 човека това ще е горе-долу по една малка купичка, така че... Но така да се купуват нещата от нормални марки (да не са и най-евтините, разбира се), да се готви в къщи и да не се купуват излишни глезотии (тип някакви биопродукти, или пък нещо наистина екзотично, защото това са адски скъпи неща) - ами, наистина ми се струва трудно да се харчат от 4 човека по 30 лева на ден САМО за храна. Но то човек знае 2 и 200, така че...

24.   Ами... ние сме само двама, аз и мъжа ми, не си позволяваме много, месечно от магазина с препарати и други, храна, харчим по около 380 лева...

25.   Съвсем нормално е. Ние също сме 4-ма и харчим дори повече, а не е да речеш само да плюскаме и да сме някакви прасета. Децата са ни момичета, по-големи от вашите, фини като фиданки.
Купуваме просто по-качествени неща и от проверени източници, доколкото това е възможно.
Не че е нормално над 50% от дохпдите да отиват за храна... А дрехи, а училище, а някаква електроника или някаква екскурзия? Отвреме-навреме ремонт на жилището или спестяване за ново такова?
И ние не се справяме твърде добре. Надяваме се долу-горе да пораснат и да се изучат децата, а ние ако можем да си запазим доходите, което едва ли ще стане, разбира се. Тя социалната система така е измислена, че да те мачка... Ако искаш да си надвиеш над масрафа трябва да си супер-инициативен, идеен, делови и т. н. човек. Иначе за обикновените хора няма шанс.

26.   А ние сме 3-ма и разполагаме със 700лв, плащаме квартира, заеми, разходи по колата и всичко останало...??? Определено не си правите сметката!

27.   Около 200 лева за двама души. Не се притеснявай. Нормално е. Очаквай сега да започнат да те хулят и обиждат.

29.   За двама харчим около 400-500 лв на месец за храна, така че за 4 души звучи нормално, това което си посочил като разход, авторе.

30.   Мисля, че е нормално.
450 лв. за 3 - ма Габрово.
Не се ограничавам.
Сигурно има вариант да мина и с по - малко.
Преди изкарвахме с 300 лв.
Но вдигнах стандарта си на живот.
Сега изкарвам повече.

31.   Не сте прахосници, храната в България, продукти за лична хигиена, санитарни истории са безумно скъпи! Не може храната в Германия да е на същата цена като тук или пък например веригата DM, която е за хора с доход под средния в Германия, да предлага цени, които са два пъти по-високи от там. Доходите ни не съответстват на цените - това е.

32.   200-400 лева, но повечето неща си ги приготвям сам. Имам си цяла градина от малки саксии по прозорците. Сам си суша месо и си приготвям сладолед (основно глюкоза, мляко и сварени ягоди, капини, мандарини и други подобни).

Хора, храната е скъпа. Това, че трябва да ядем боклуци, защото средния доход в страната е под морското равнище, не прави хората прехосници, ако са решили да хапват хубави неща.
И какво да направим, когато повечето неща са по-скъпи от страни като Германия и скандинавието?
Стрък босилек, мащерка или розмарине 2 лева. Сушен пачи крак е по 5 лева за сто грама. Тоест - билки и гъби отпадат от диетата.
250 грама масло е 4-5 лева - все още масово се ползва маргарин, който е ужасно вреден. Телешко, повечето хора, не са и няма да вкусят. А за риба, да не говорим. Пъстърва и шаран, един два пъти годишно.
Колонади и салами- излизат много скъпо. За евтините, не ми се коментира. Няма как, килограм сушени месо, да е 6 лева. Това значи, преди това, суровия продукт е минал през кланицата, да е бил обработен, след което да е бил поставен във хладилни отделение за период от няколко месеца.
Каймата, не смея, дори и да я коментирам. В евтината кайма, има поне 40 % маз. Но винаги се случва, да има и повече.
А сиренете, дори не ми се и коментира. Или е отвратително, или е по 16-7 лева килограма.

Все пак, добре че има и евтини продукти, чието качество, за съжаление се влошава със всеки изминал ден.

А и един експеримент - опитайте, да ядете без тестени продукти. Без хляб и паста. Хляба засища, при това евтино, но и затова половината нация е с наднормено тегло.
Признавам си, че ако започна да ям хляб, сигурно ще намаля раходите си с 30-40%, но просто съм в благодатна финансова ситуация.

ПП - Какви сантвя коментари, от рода на "Жената не трябва да яде, колкото мъжа". И с колко по-малко си мислите, че яде една жена? Наполовина? На една трета? А и на децата, сигурно им стига филийка хляб и чашка мляко на ден?

33.   Не се лъжете да ходите да пазарувате във веригите на промоция - доказано е че в такива случаи човек прави най-много безсмислени покупки - купува ненужни количества, които после хвърля и просто заради промоцията взема неща, които иначе не би купил. Все пак магазините гледат да си повишават оборота, а не ги е еня за здравословното хранене на потребителите.
Най-доброто качество плодове и зеленчуци могат да бъдат закупени от пазар на производители, а най-доброто месо от месарница със собствена кланица. Поинтересувайте се какво е локавор, аз наскоро разбрах, че съм точно такъв - консумирам най-вече продукти местно производство.

34.   Който се е научил да харчи такива суми за храна, със сигурност я хвърля, а това е разхищение.
Човек който си планува колко ще даде за продукти, за да ги сготви, той няма сметка да ги хвърли и си ги яде, без да влиза в преразход.

35.   Авторът е трябвало да уточни за какво качество храна става въпрос. За добро качество сумата от 900 за четири човека е нормална.

36.   Престанете с тези глупости.... храната в държавицата ни е хем боклук... хем и скъпа... Какво... да храня детето си с кренвирши от 3 лв кг ли? Или някакви салами дето има в тях всичко друго но не и месо? Ми благодаря... предпочитам да давам повече пари за храна... защото след време това ще си каже тежката дума. Моите разходи са над 30 лв на ден само за храна.... и за храна не жаля пари. ДА съм жив и здрав да ги изкарвам!!!

37.   От номер 8. Чета тук коментари колко много и едва ли не невъзможно било да се похарчат 30 лв на ден за храна... Ами това е просто вашият начин на живот! Сега ще ви кажа днес дотук какво съм изял и колко съм похарчил и пак си помислете дали 30 лв са много пари.
Закуска - 1 активия и купа череши - 2-2. 50 лв, обяд - пица с айран и сос - 11 лв /в малка пицария/, следобяд - сладолед - 2 лв, купил съм квас за 3. 40 лв, пил съм вода за 2 лева. И колко стана? Дотук 21 лева без вечерята! Само аз, ама след малко ще тръгна от офиса и ще напазарувам храна за вкъщи, където ме чакат жена и дете. Т. е. за нас тримата храната днес ще излезе повече от 30 лв без въобще да се напъваме да преяждаме. Сега ако ще ми правите проблем за "разхитителния обяд" мога да отбележа, че понякога минавам и с обяд за 5-6 лева, зависи къде обядвам и с какво време разполагам.
И авторе пак ще повторя - не се стреми да намалиш разходите, а да увеличиш приходите. Пожелавам ти всеки ден да ядеш само качествена и хубава храна и да не се замисляш за стойността й.
М, 38

38.   Не мога да реша дали е нормално, но аз съм сам и давам 400 500 на месец на 26 г съм... ям предимно пилешко филе и сьомга, храня се поне 5 на ден, това са много пари за мен, но не вярвам децата ти да ядът колкото мен

39.   Номер 26. На 19 г. съм и мога да кажа без да имам достатъчен житейски опит, че това е невъзможно за София. Явно живеете в провинцията и квартирата ви е максимум 150 лв. на месец. Не създавайте комплекси у автора.
Авторе, аз живея с мама и тате и се храня в къщи, а за навън, ако обядвам в тропс къща ми отиват между 5 -7 лева. Не съм дебел, но се храня. Малкият ми брат, който е в пубертета на 13 г. се храни стабилно и едно печено пиле може сам да изяде. Татко яде само вечер, но си хапва. Май само мама по малко яде. Сигурно са нормални тези 900 лв. на месец за храна.
Накараме да се замисля, как ни гледат в къщи и колко добре се храним и какви страхотни родители имам!

40.   В никакъв случай не сте прахосници. Храната е безкрайно скъпа. Защо да не задоволявате децата си с глезотии, за да пестите пари и за какво? Всеки ден със сестра ми пръсламе около 20 лв общо за храна и това е минимума, а купуваме основно плодове и зеленчуци, много рядко сирене или кашкавал, изобщо месо и деликатеси, спрели сме да купуваме шоколади, чипс или други десерти. Около 600 лв. са само разходите ни за храна

41.   До толкова сме станали бедни, че си мислим, че прахосваме. Все пак поздравления, че изкарвате толкова. Това се води в България висок доход, но това са жълти стотинки в сравнение с европейския доход и разход. Чудя се до кога ще търпим това мизерно положение. Докога ще броим жълтите стотинки и ще ни трепери ръката когато плащаме...

42.   Баси досадната тема.
Дръжте си битовизмите за семейното ложе!
Оставете интернет пространството на спокойствие. Тука е място за духовна храна, сега, къде първо качество, къде джънк...

И кво ся, тука сбирщина на комплексари се формира - бивши и настояши бедняци...
Кога ще сте израсте веднъж за винаги тази мания на повечето българи все да се сравняват едни с други, особено за битовизми, пълен резил просто...

43.   900 лв за храна за 4 души не е толкова много. ние харчим горе-долу толкова (пак за 4 души, но децата са на 12 и 6), само че вътре влизат и други разходи - козметика, перилни препарати, лекарства, кино и др.
ако искаш да редуцираш разходите, трябва жена ти повече да готви вкъщи, горе са ти дали добри съвети.
мен ме провокира номер 9 със следното: "За да се храни здравословно 4 членно българско семейство трябва да влиза в цифрата 280 лева за месец юни 2016 година и то ако има големи деца над 12 годишна възраст. "? !? !
как, по дяволите ще изхраниш 4 души за 280 лв на месец??? това е по около 2 лв на ден на човек! че и здравословно щяло да бъде! разчетите му не са особено коректни, защото не можеш да храниш семейството си само с боб, ориз, леща и картофи. посочените зеленчуци са крайно недостатъчни, а има още маса продукти, които авторът удобно е пропуснал. ако пък наистина само с това се хранят, мога само да ги съжалявам.
Ж44

44.   Аз съм номер 17, споменавам го само в интерес на обективността на размишленията. Най-добре е всеки да посочва какво точно консумира, както е написал номер 37. Така става ясно всичко. Ще си позволя да коментирам менюто му, за да го сравня с моето виждане:
"Закуска - 1 активия и купа череши - 2-2. 50 лв, обяд - пица с айран и сос - 11 лв /в малка пицария/, следобяд - сладолед - 2 лв, купил съм квас за 3. 40 лв, пил съм вода за 2 лева. И колко стана? Дотук 21 лева без вечерята! "

Храната ти е скъпа и съмнителна като състав, щом се храниш с фабрикати. А защо не кисело мляко, за грамажа на активията ще е около 0. 70, 100 грама череши или друг плод до 0. 35, лъжица мед за 0. 20 - общо 1. 25 лв.?
Вместо пица с айрян и сос за 11 - задушен за нула време в тиган с капак паланчинков омлет от 5 яйца, 50 грама сирене, 50 грама кашкавал, 50 грама кайма, 1 тиквичка, малка глава лук, магданоз, сол и малко брашно за нужната консистенция и малко мазнина за дъното ще ти излезе 3. 50 и то с качествено сирене, кашкавал и кайма. (Различните дни можеш да правиш вариации в продуктите и съотношенията, за разнообразие) Плюс еднин литър айрян от 1 кофичка кисело мляко за 1 лев и салата от краставица и домат за 1 лев - общо 5. 50 лева. Много по-пълноценно меню, с не по-малък грамаж и два пъти по-етино. Сладоледа, какво да го коментирам - скъпо удоволствие със съмнителни качества за ежедневно ползване. Става за празник, но такива калории за редовна употреба предразполага към напълняване. Резен диня за 35 стотинки (при 70 ст. килото) или друг сезонен плод е по-добър вариант. Купешка вода за редовна конусмация също има алернативи, ако човек не му тежи да си носи. Даже да не е от чешмата, голяма туба вода излиза пъти по-евтино от малките разфасовки, а пък ти си я пресипвай в по-малка. За кефира също има алтернативи, включително сам да си забъркаш, ако държиш точно на този продукт. Нищо лично - ти си преценяваш какво да ядеш, пиеш и харчиш, просто едно сравнение, за да се помогне на хората, на които им дотежават сметките.

На предишното ми мнение забравих да отбележа около 2 хляба на седмица, боб, леща, зелен фасул и подобни между другите неща. И в ябълковия сладкиш половин бакпулвер за 5 ст. :D

45.   ХА ха №37 А пресметна ли че само до обяд, без кваса, си погълнал около 3000 калории? И 60% от тях въглехидрати!
Ако се храниш така и вечеряш, всеки ден, за има няма година ще си около 200 килограма, ако не спортуваш поне 4 часа на ден активно.
Плюс това ако автора говореше за ходене по пицарии и сметка по над 40 лева за един обяд за четиримата, въобще няма смисъл да го коментираме. Нормално е да изведе семейството си на обяд и да плати 4 пици и 4 айрана с 44 лева.
То ако се замислим и една вечеря може да ти излезе над 900 лева, за един човек, зависи къде я поръчваш нали?

46.   Хора, като ви чета установявам, че сте големи късметлии, откъм хранене. Купувам си основни продукти, готвя всичко сама, дори и сладките неща и ако харча само по 200 лева за храна ще гладувам, изобщо не ми стигат, а не съм дебела - 54 кг, 165 см. До скоро се чудех къде отиват тези пари, но като си направих сметката - не купувам нищо излишно, готвя си и евтини манджи като боб и леща например, месо 2-3 пъти в седмицата ми е минимума, за да не гладувам. Явно си е до човек, зависи кой колко яде, не е само до пазаруване.

47.   Номер 9, звучиш като 90 годишния ми дядо.
Пресните домати през януари са някакъв страшен лукс според теб. Освен цяла зима да караме на зеле и картофи? И попара от време на време. Супер.

48.   Оооо не №47 просто показах, дадох пример, на автора че има хора които оживяват с 270 лева на месец за храна за четиричленно семейство и въпреки това живеят здравословно и не се лишават от плодове и зеленчуци. А на автора казах да си пазари веднъж седмично с около 100 лева или да влезе в сума двойна на 270 лева, сума описана за оцеляване.
А 90 годишният ти дядо е стигнал до такава преклонна възраст, точно защото се е хранил здравословно с зеле, картофи и попара понякога. Ако дядо ти беше ял редовно шоколад, вафли и пица в ресторант, нямаше да доживее тази възраст. За ваше сведение шоколадът е деликатес, той е за почерпка, да си почерпиш тялото, а не да се наядеш с шоколад. А пресни домати през януари не съм казал да не кусвате, а да намалите количеството им до минимум, защото доматите отгледани през януари под оранжерия, вярвайте не могат да се нарекат здравословни. Освен това предложените от мен 12 килограма картофи на месец за четиричленно семейство, съвсем не са хранене с картофи, та сметнато по дни се падат по 100 грама картофи на човек дневно, ако това е хранене с картофи!? !? Ако сам сметнеш за себе си ти също изяждаш около 700 грама картофи средно на седмица веднъж 300 грама на салата варени картофи, два пъти пържени картофки по 200гр, ето ти 700гр картофи за седмица.

49.   Напълно съм съгласен с 44, много по-качествено меню предлага, но следва да уточня, че мога да избегна полуфабрикатите сутрин и вечер, на обяд обядвам в заведения, угаждам си и със сладоледи в тази жега, както и различни безалкохолни напитки.
И 45 също е прав, но все пак не всеки ден ям пица, тогава точно ми се е яло пица, но повечето дни хапвам пилешко месо със салата, понякога риба.
По-скоро искам да акцентирам на това, че хората имат различен начин на живот и не точно стремеж към икономия, та така че авторът не бива да се сомоукорява, че е твърде разхитителен с храната, явно това е техният стил на хранене, иначе ако говорим за по-евтино и пълноценно хранене мисля, че съветите на 44 са отлични.
М, 38

50.   47, има хора, за които доматите и краставиците през зимата са наистина лукс. Отделен е въпросът какъв е смисъла да ядеш оцветени с химикал домати на цена 4 лв. кг. Витамините в тях са колкото в чийзбургер от Макдоналдс...

51.   Цитат №47:

"Пресните домати през януари са някакъв страшен лукс според теб. "
----
Пресните домати през януари са абсолютен найлон, а дали е лукс да ядеш найлон си решаваш сам.
---
Дядо ти 90 годишния е ял само истински домати през лятото и есента, другото е бизнес.
Бизнеса си е бизнес, ама българите не ядехме доматите с колците, а вие новите българи ги ядете барабар с найлоните.

1-50 от 58