Споделена история от Семейство

Как да постъпя?
Здравейте. В първата половина на 20-те си години съм.
След много прочетени случай в сайта реших да изкажа и моят.

от 3-4 години насам, дори още преди да завърша училище се превърнах в болногледач на дядо ми...
Мисля, че е излишно да подробно да описвам как се отразява това на живота ми били от в професионално или лично отношение...
Най-големият проблем е непокорството и държанието на дядо ми.
От над 10 години той не е самостоятелен. През тези години се е налагало някой близък непосредствено да седи и да се занимава с него и поне още 1-2-ма човека косвено да страдат и губят множество часове всяка седмица покрай него...
Още преди да легне на легло, не може да се каже, че се е държал нормално или поне както повелява да се държи някой, към останалите членове на семейството.
Беше алкохолик, който непрекъснато пиеше и влизаше в скандали със всички, беше егоист, който гонеше само личният интерес и изключително устат и вулагерен, дори към внука си (мен). Общо взето беше като някой султан и винаги използваше хората всякаш са роби...
В последствие легна на легло и така се стигна до момента, в който голяма част от грижите за него поех аз.
Проблемът е, че дори и в сегашното си състояние, напълно обездвижен, с памперси и катетри продължава да се държи с хората, които ги гледат, като с някой роби и нищожества.
Още преди да се стигне до тук, доктори и всякакви терапевти натякваха и повтаряха, че трябва да се движи и прави упражнения, за да може да се оправя сам, а той с подхилкваше и казваше, че имало кой да го гледа...
Така и стана в последствие, ръцете и краката му закърняха, и така стана, че от няколко години не може нито да яде нито да пие сам...
При всяка смяна на памперс, той прави всичко възможно да затрудни този който му го сменя. Псуване, викане, крещене, а преди да му закърнеят крайниците и физически се съпротивляваше максимлано....
Понеже лежи по цял ден и няма други забавления, размазва си фекалиите навсякъде. Стени, легло, чаршави, а когато отида да, го почиствам започва и мен да ме замерва и маже с фекалиите си...
Това е системно последните 3-4 години...
Изпитвам трудности с всички дейности, които извършвам за негово благо. Прави всичко възможно да ме затрудни максимално докато го бръсна, сменям дрехите или го почиствам. Плюене, хапане, мушкане с вилица, това са само част от униженията които изтърпявам...
Той самият не си разбира положението.... Продължава да се държи като цар и да си мисли, че може да прави каквото си поиска. Непокорен е, говори единствено когато иска нещо и е за негова изгода. В останалото време се прави, че не чува и вижда.
На всичкото отгоре изразява и претенции....
Не само, че не съдейства, но и прави всичко възможно да затрудни грижите по него.

Как трябва да се постъпи в такъв случай, за да си дойдат нещата на място. Знам, че нито ще започне да се храни или да си сменя памперсите само, но какво трябва да се направи, че да спре да се съпротивлява и умишлено да затруднява живота на другите покрай него??

От както се занимавам с това, съм се променил както физически така и физически...
Страдам от болки в кръста, от постоянното му вдигане и местене, вероятно и кръвното ми започна да се вдига заради постоянните ядове и усилия...
За съжаление, хората които ме познаваха, преди да ми започне агонията покрай дядо ми, ми го казват директно в лицето, че не могат да ме познаят и не са очаквали да се превърна в това, което съм...
Станал съм избухлив, нетърпелив, и раздразнителен.
Поради пълната ми липса на социални контакти, вече се усещам, че един разговор не мога да проведа нормално...
От 4 години вечерите и обядите ми не са нормални...
Ще дам кратък пример. Преди да ям аз, се налага да храня него, едно, че се ядосвам много заради държанието и отношението му към мен, но това се свързано и и мириса и гледката на кървища и фекалии... След това имам 10 мин аз да се нахраня и отново се връщам при него...
4 години нито нормална вечеря нито нормален обяд...
4 години не съм излизал никъде, приятелите ме забравиха, а някой ме гледат с насмешка. Да не говорим за контакти в момичета или запознанства с такива....
Разбира се, а на никой-не съм започнал да се оплаквам.

Това, което започна да ме притеснява, най-много е, че напоследък започнах да се депресирам постоянно и ми се струва, че ставам все по-зле... Не съм ходил по психиатри, но се опасявам, че развивам някой от симптомите ма някой разстройства свързани с депресивни състояния...
Започнах все по често да си мисля а загубеното време, загубената младост, всички пропуснати ползи, всички неща, които можеш да свърша ако не ми се налагаше да рина екскременти и да храня някой, който се държи с мен като с измет...

Мисля, че нещата ще се подобрят значително и аз ще се стабилизирам малко, ако той спре поне да ме обижда и унижава, и да прави всичко възможно да ми утежни положението?

Моля ви, предложете ми как да го вкарам в реалността и да разбере, че той зависи изцяло от мен. Да спре да се съпротивлява и да не ми пречи докато се грижа за него??

П. С. Пиша това минути. след поредните ядове, които имах покрай него... Поредните размазани фекалии по мен и поредното състояние на безпомощност в което ме докара, така че се надявам се съм написал всичко, поне малко разбираемо и да не съм прекалил с нещо в писанията, поради превъзбуденото ми състояние в момента.

Поздрави на всички. :) :)

Коментари

1.   Имаш три варианта - старчески дом (има и много добри и евтини при това), гледачка.... убийство
Ако не предприемеш едно от първите две неща, май ще се стигне до третото.

3.   Ужaс! И си сaмо нa 20 г.? ! A родителите ти, негови децa къде сa? Зaщо ти се зaнимaвaш с лудото стaрче? Много лесно можеш дa го зaрешеж един ден осрaн и глaден и ще се свие бързичко, ще осъзнaе, че нaистинa ТОЙ зaвиси от теб, a не ти от него.
Зaщо прaвиш товa? Зa нaслество с условия ли? Aко е тaкa- зaрязвaй го нa мигa!!! Нищо не струвa животът ти, отнетите ти години и възможности зa смях и рaзвитие. Дa се опрaвят социaлните с него. Aко е просто зaщото тaкa искaш ти, някaкво чувство твое си зa отговорност... е, не, нямaш отговорност към товa! Тa той не сaмо не съдействa, a буквaлно те съсипвa, при товa с удоволствие и сaдизъм. Не момче, нищо не си струвa товa. И пaлaти дa ти е предписaл, дa си ги нaвирa в посрaният зaдник, ти си гледaй млaдосттa и животa.
Отървaй се от него по нaй- бързият възможен нaчин. Дори временно дa се кротне aко го остaвиш глaден и мръсен един ден, пaк ще се върне към себе си, той си е зaкорaвял сaдист. A и знaейки, че неговaтa песен е изпятa вече, с омрaзa съсипвa и твоят живот.
Кaкъвто и дa ти е мотивa дa го прaвиш- НИЩО НЕ СИ СТРУВA!
Не винaги целтa опрaвдaвa средствaтa!
Отърви се от товa робство!

4.   Прати го в старческия и си живей живота.

5.   Ами аз като чета, то ти си роб. Пращай го в някой дом. То не стига, че е безполезен зеленчук (съжалявам, че го обиждам) ами при това поведението му е немислимо дори. Ако бях аз да съм го оставил да се удави в ла*ната си, нищо, че ми се пада роднина.

6.   Явно има склероза. Това не е нормално държание.

7.   Дядо ти не е твоя отговорност. Уреди го в старчески дом и си живей живота. Вземи си след това дълга почивка.

8.   Съжалявам че го казвам ама да се оправя.
Не не е грозно това което казвам.
Той никога с никой не се е държал добре
Ама и продължава да те тормози.
И ти имаш живот върви се намери приятели и жена
Както казва номер 1 или в старчески дом или който иска да го гледа.
Трябва децата му не внуците да се занимават с тая мизерия дето търпиш
Махай се веднага

9.   Ти си много мила душа. Ако бях аз на твое място, да му се бе яло житото отдавна.

11.   По принцип аз съм строго против зарязването на възрастните в старчески дом, но в твоя случай е направо наложително! Има разлика, ако човекът е бил добър, мил и всеотдаен към теб, не можеш просто да го зарежеш, но в твоя случай, съжалявам, но дядо ти е един егоист и алкохолик, чийто мозък е бил замътен. Струва ли си собствения си живот да похабиш заради него, а? Той какво е направил за теб? Ти трябва да учиш, да се развиваш, да създадеш твое щастливо семейство, ако искаш. Това са твои права на човешко същество. Не си длъжен да си болногледач. Номер 1 наистина е прав/а!!! Плюс това родителите ти защо не са ти помагали досега, ако може да попитам?

ELSA

12.   За съжаление първите два са неприложими. Вторият вариант е изпробван неколкократно с пагубни резултати.
Надявам се да се, шегувате с третият вариант :) :)

13.   Здравей. Вероятно дядо ти страда от тежка деменция. Тя обостря неприятните черти на характера му и за всички изглежда, че това, което прави е нарично, но най -вероятно не е и той просто не може да се контролира.
Хората, които имат дълг към него са децата му. Не внуците.
Редно е родирелите ти да са тези, които да решата как да се справят, ако дядо ти има и други деца, те също следва да се включат, но грижите по него не са твоя задача. Може да помагаш, но до там.
Говори с вашите и кажи, че се оттегляш от тази задача. Ти имаш други приоритети сега - учене, работа, интимен живот. Действай и не ги оставяй да ти прехвърлят техния ангажимент. Не дядо ти, а вашите злоупотребяват с теб.

14.   И как те замерва, след като крайниците му са закърняли и не може да се движе?

15.   Авторът съм.

Благодаря на всички за разбирането и препоръките....

Цялото време, което отделя и всички грижи, които полагам не са за наследство нито пък за някакви материални придобивки, които се налагам да получа от него.... Във добри отношения съм с всичките с близки хора, а и нямам никакви претенции за нищо, така че всичко е заради дълга, който усещам, че имам към него, и заради това, че ако не аз, то някой от родителите ми трябва се е на моето положение, а не искам да го допусна.

Пропуснах да добавя в началото, родителите ми, неговият син и снаха му, също помагат не малко в грижите покрай него....

Състоянието му е такова, че непрекъснато трябва да има някой покрай него. През деня са заети и нямат възможност за това.
Разбира се, първото нещо, което идва на ум е да се наеме болногледач, който да се занимава с него, но за съжаление това е изпробвано вече...
Не един или двама човека са наеха и бързо се оказаха, други пък се отнасяха така с него, че нямаше да изкара дълго.
Всъщност точно заради тях се влоши още повече. Те го гледаха като, някой предмет, и просто убиваха номер като стоят там. Заради това му се образуваха декубитални рани и други контузии поради тяхната немърливост... , които допълнително влошават моето положение...
Докато аз през деня се опитвам да го раздвижвам и да му сменям положението на тялото, никой чужд не би вършил това, колкото и изкъсо да го държиш...

Варианта за старчески дом мисля, че също отпада....
Доколкото знам подобни тежки случай не приемат, а ако все пак направят изключение, то във всички случай месечната ми издръжка, ще е четири цифрена сума, предвид факта, че ежедневно не по един път се правят промивки на рани, упражнения и смяна на памперси и катетри.

Най-лесно би било да се откажа и да спра да се занимавам с него, но знам, че родителите ми няма да се справят с това. Просто не би им бил по силите и това ще се окаже пагубно за тях.
Не съм такъв егоист да го правя, на тях да им е зле, само и само да мога да си гледам кефа. Това никога няма ад го направя....
Годишно отсъствам два пъти по един месец, докато съм на очни занятия и виждам, че без мен нещата не вървят и родителите ми страдат...
Така, че каквото и да се мисли и умува аз оставам основният човек покрай него. Затова единственият вариант да ми се подобри положението, е дядо ми да се държи с мен, като с човек, именно затова се чудих как да го променя...

16.   Авторът съм.

Забравих да добавя, към предното си мнение, като отговор на,
коментар 13.

Със сигурност няма деменция. Нито на мен ми изглежда, че има, нито някой доктор до сега го е потвърдил.
Просто той винаги си е бил такъв, тарикат.
Говори само когато е на изгода и може да се възползва от теб.
Много лесно си спомня неща от преди 2 дни, 2 месеца и 20 години.
Понеже прекарва дните си сам, може самотата да му е сломила желанието за нормални разговори.

До коментар 14.
Почти закърнели са сега, но не винаги са били, но това не му пречи още да си пълни шепите и когато се наведа да го вдигна да ми лепне някоя плесница... (съжалявам, че го казвам и се надявам да не съм развалил вечерята на някой, но нещата са си такива и говоря открито, поради анонимността тук).

Разбира се, като препоръчва някой от вас мога да го плаша като го оставя някой път без храна или вода, да осъзнае, че е изцяло зависим и да разбере, че е безпомощен без мен, но това няма как да стане. Пие лекарства, и храната му по график и няма как да я пропусне...

17.   Аз също съм на мнение, че е възможно да не е напълно в ред с главата. Това не е нормално поведение.
Няма ли кой друг да го гледа, че грижите изцяло падат върху теб? Не можеш да си пропиляваш така живота, още повече при положение, че получаваш такова отношение.
Вариант за жена, която да полага грижи за него?

Между другото съм далеч от мисълта, че момчето го прави заради лична облага, както спомена някой по-нагоре... Кой би се подложил на това толкова време, заради нещо материално? !?

18.   Здравей,
много е тъжно, че има млади хора, на които се налага да живеят така младините си. Но роднините не си ги избираме и се налага понякога.
Искам да ви помогна и дам съвет, понеже познавам хора били в същото положение.
Една позната ми разказа подобна история само, че главен герой е свекърва й. Тя може да се движи малко, колкото да си размаже и тя фекалиите по мебелите и хората. След прегледи и консултации с лекари я настаниха в лечебно заведение в Разград само срещу пенсията й и малко отгоре. Съветвам ви да потърсите такова, защото няма да издържите дълго, лекарите бяха казали на жената, че свекърва й е здрава и няма да умре, но те покрай грижите може и да се споминат.
Знам, че е тежко да оставиш роднина, но вие може да го посещавате често да помагате в грижите, но и да имате живот също!
Съветвам ви да се консултирате с лекари, обадете се по телефони на различни лечебни заведения, не винаги сумите са толкова високи. Аз ви давам пример за Разград, защото ние сме от Североизточна България и там е близо.