Споделена история от Семейство

Сестра ми е неблагодарна
Със сестра ми имаме 10 години разлика, от скоро живея в града в който е омъжена. Тя има две момиченца, които обичам от цялото си сърце.
Сестра ми в последните години имаше малко проблеми със здравето, и в тези моменти единствено аз истински я разбирах и бях да нея постоянно. Като влезна в болница, за да роди втората ми племенница, се наложи цял месец да живея у тях, а докато тя беше в болница аз се грижих за апартамента-готвих, чистих и се грижих за детето. Бях в сесия беше ми много трудно, но въпреки това бях неотлъчно до нея. И на мъжа и на нея никога не съм отказала когато се нуждаят от моята помощ.
Когато аз и поискам съвет тя е много осъдителна, понякога коментира външния ми вид без никакво основание. Пред мен говори за родители ни, че понякога не ми влизат в положение, а пред тях говори за мен, че съм мързелива и имам мечти, които няма да се осъществят.
Наскоро се бяхме събрали близки хора и тя много грозно ме изкоментира, че харесвам момчетата само по външността... без изобщо да бъде тема на разговор.
Същия ден постоянно с мъжа и ме третираха като слуга- "донеси това" " нахрани детето" "пусни пералня"... и
т. н. На вечерта се качих при сестра ми да я питам едни неща, и тя както ми говори спокойно се ядоса стана и ме удари през лицето. Каза, че съм глупачка, че изобщо не и помагам, и може и без мен да се справя.
Много ме заболя, защото и тя ми е помагала. Обичам я много, но вече не мога да търпя такова неуважително държание.
Кажете ми как да подходя, какво да правя?
Да продължавам ли да и бъда опора, или....?
Наистина имам нужда от адекватни съвети.

Коментари

1.   Според мен сестра ти не е неблагодарна, а чисто и просто ти завижда за свободата, мечтите, образованието и е разочарована от своя си живот.
В подобна ситуация съм. Аз съм с много години по-малката. Просто може би по-младите имахме повече възможности за развитие, но и по-свободомислещи сме и имаме по-големи мечти и планове. Знам ли.
Разграничавай обаче правилното и неправилното, не изхвърляй бебето с мръсната вода!
БИЛО Е ПРАВИЛНО и важно, че си помогнала на семейството на сестра си, докато тя е била в болница. Никой не ти държи благодарност обаче - сторила си го, защото си добър човек, защото обичаш племенниците си и сестра си, но не чакай благодарност за делата си. Да, лош знак е като няма, но като се раздаваш, научи се да получаваш удоволетворение от самото си дело.
НО не е правилно да те унижава сестра ти и да те третира като слуга.
Не пишеш дали живееш с нейното семейство, но ако е така - задължително напусни.
И още, поне на мен ми помогна... дистанцирай се от сестра си. Поддържай добри отношения, но разбери, че тя не ти е приятелка, че има известна злоба, ревност у една такава сестра.
Ти си млада, може би по-хубава от нея, целият живот е пред теб.
Аз така направих. Дистанцирах се от сестра ми, живея си своя живот и колкото и да боли е много по-добрият вариант от това някой да те обсъжда, да те тормози и унижава. Моето беше подобно - само, защото съм по-малката, не само не виждаше успехте ми, но и ги принизяваше, започна да измисля слухове за мен и семейството ми, да прави мръсотии, просто защото живея по-добър живот от нея, а тя се провали - безработна е, самотна майка и живее при родителите ни.

2.   Не, спри да я подкрепяш и да й помагаш! Започни да я "отбичваш", за да схване в какво егоистично и безполезно същество се е превърнала. Намери си добри приятели и поддържай контакт с тях, остави я тази усойница. Понякога кръвта не става на вода, а на помия направо за жалост... И аз съм в такива отношения с брат ми, абосолютно същият като сестра ти. Сега обаче като го пооставих, много бързо смени отношението от критики и студенина към мазнене и търсене...

21Ж

3.   Ако моята сестра се държи така, просто ще си тръгна. Да, винаги ще я обичам, но няма да търпя такова отношение и ако иска помощта ми ще трябва да ми се извини. Иначе-да се оправя сама. В крайна сметка ти си го направила от добро сърце, а не защото си и длъжна с нещо и ако тя не го разбира-ами толкова по-лошо за нея. Като не знае как да се отнася с теб човешки-ами оставяш я да се оправя сама. Съжалявам, но това, че ти е сестра не и дава право нито да те злепоставя пред други хора, нито пък да те удря! Това последното е абсолютно немислимо. На твое място щях просто да си събера нещата и да се изнеса. Пък следващия път ако и потрябвам да дойде да ми се извини и тогава никога няма да и откажа помощта си.

4.   Щом се държи с теб по този начин и ти и тегли една майна и прекъсни свякакви връзки с нея! Да си гледа сама пиклите ти не си длъжна да и ги гледаш!

5.   Сестра ти е неблагодарна и трябва да се отдръпнеш от нея. Така ще изгуби помощта която не е оценявала и която е смятала за даденост и ще съжали.

Между другото недей да харесваш момчета само по външен вид а гледай да не са морални уроди, неверни и т. н. Също така имай добър външен вид.

6.   Отдръпни се и се дръж на положение, никой няма право да те унижава така каквото и да направиш. Особено пък да те удари.

8.   От Авторката: Благодаря на всички за съветите, ще ви послушам. Не живея при нея, просто живеем в един град.
Номер 5- изобщо не харесвам момчетата по външния вид, просто всичките ми обожатели са доста симпатични. Много е повърхностно да гледам само външността, винаги съм гледала дали притежава добро сърце и да бъде амбициозен. Сестра ми много добре знае това, но просто понякога иска да ме злепостави, поне с такова впечатление оставам. Наистина смятам за правилно да се дистанцирам от нея.