Споделена история от Семейство

Мисля, че нашите не са израснали много
Объркана съм. Момиче на 17 години съм. Семейството ни е многочленно. Майка ми има няколко брака и сме доста деца. Чудя се как ни е изгледала. Българи сме, да не си помислите нещо, просто не искам да изпадам в подробности. Изгледани сме доста мизерно - с филия хляб и лютеница, спане по диваните без детска стая, парични заеми, външна тоалетна от цимент и душ над тоалетната, къпане със сапун /домашен/ и накъсани вестници вместо тоалетна хартия. Дрехи купувани само преди началото на учебната година и с по два - три чифта, без почивки, без особен родителски контрол, понеже сме много деца, на улицата до късно с мръсни дрехи и ожулени колена. Най - криво ми е само от едно, че заради изборите на родителите си, ние не сме отгледани както трябва. Никой не ме е учил да се справям сама - да пазарувам, да мисля логично и разумно, да казвам добро утро или благодаря, да ме водят на вън и да ме учат кое е лайка, кокиче, кое е синигер или че трябва у дома да помагам и да се уча да готвя. Майка ми не ме е учила на етикет, колко се стои на гости, как се приема подарък, как се прави подарък, как се ходи на църква и какъв е етикета в църквата. Вече пораснах и научих тези неща от улицата, сама и след много болезнени и срамни ситуации, а майка си виждам, че не ги може и разбирам защо и аз не съм можела - не е имало кой да ме научи. Замислих се, защо хората създават деца след като не могат да им осигурят разнообразна храна, възпитание. Израснах комплексирана, смачкана, никога нямах хубави дрехи, износвах и доста стари неща. Беше ме срам да поканя приятели, защото домовете им бяха хубави, а ако им се доходи до тоалента у дома ще видят каква е нашата. Никога не съм празнувала рождени дни. Не съм ходила никъде. Помня всичките си играчки от детството - били са много малко, броят се вероятно на пръстите на едната ръка. За едни летни сандали помня, че чакаш доста време, когато ги получих им се радвах и продавачката ме изгледа странно, че се радвам на такива простотии, но като си гол и бос и нямаш нищо е така - радваш се. Майка и татко са вечно изнервени, постоянно се караха, викаха, у дома няма кротък тон - псува се, блъска се, обвинява се, през нощта се става да се ходи до тоалетна шумно и съня ми е неспокоен от стрес и бълнувам, будя се, изнервям се. Когато ходихме преди с майка да ми купи дрехи или обувки, нищо нормално нямаше по магазините и аз не знаех какво да избера и много не ги харесвах и тя ми крещеше и всяка разходка беше скандал и тя ми крещеше, че и писнало, нямало ли вече нещо да харесам да купуваме та да си ходим. Обвинява ми, че не готвя, а тя никога не отделя време да ме научи. Понякога правя салата и нареждам салфетки, мия чинии. Никога не е изисквала от мен да чистя и подреждам, не ми е създала никакви навици. Сега опитвам да правя тези неща сама. Бяхме на гости преди три дни на познати и тя не се усети, че е време да си тръгваме, аз сама казах да ставаме и усетих, че хората искат да си ходим вече, а тя не се усеща. Не знае да каже благодаря за почерпката, желаем приятен ден, до скоро. Няма тежест, няма характер, няма особен интелект. Не знам защо виждам това и пиша за него, просто го мисля... объркана съм. Мисля, че нашите не са много умни.

Коментари

1.   За жалост все още живеем във време, в което всеки може свободно и безконтролно да се размножава.

2.   Никой не си избира родителите. Ти като вече си видяла какво е редно и добре го прави. И да и се сърдиш, че не те е научила няма смисъл.
Интересувай се за нещата, които смяташ, че е редно да знаеш и можеш. Сега има много информация-научи как се сервира, как се готви. Даже изкарай един готварски курс (аз така направих). Развий усет към красивото и доброто, към естетичното. Научи се на етикет и добри обноски. Образовай се и развий комуникативни умения.
Ако можеш се отдели от тая среда.
И не повтаряй модела на майка ти в живота.

3.   Знаеш ли чета и не мога да повярвам, описала си моето детство. Макар че бяхме само две деца, майка ми беше от многодетно семейство с 5 деца и разбиранията й за семейство и живот бяха такива, макар тя да беше с висше образование и престижна работа, баща ми пък беше мъж под чехъл и наклонности към алкохолизъм и се опитваше да слуша, макар че винаги му намираше кусури и причини да се карат и псуват бият. Условията в които живеех като дете бяха като твоите, у дома се переше на ръка докато не се омъжих, не й трябваше пералня докато имаше мен да им пера дрехите и тоалетната беше като вашата и излизания нямаше и гости нямаше, ще питате какво е правила със заплатата си на висшист има купи си поляна край едно село и построиха подслон колкото да не живеем на поляната, изкопаха дупка за тоалетна, сложиха дъски отгоре отстрани увиха черен найлон и така. Къпането и прането ставаше в средата на стаята в корито. Родителите на баща ми им бяха дарили отделен апартамент в града, който стоеше заключен, а ние живеехме на поляната, защото иначе свекървата на мама /баба/ щеше да ни е съседка в дясно врата до врата и може би тя нямаше да позволи така да тъпчат сина й, и нямаше да имаме био чушки и кокошки собствено производство.
След като се омъжих прекъснах всякакви отношения с тях, но все още не съм се научила на онези неща, които описваш, нямам усета за култура и изразяване на живо пред хора, нямам усета колко се седи на гости, не зная и да пазарувам качествени стоки. Може би тези неща се заучават в детството. Добре че имам мъж който се занимава с по големите покупки у дома, аз купувам само за храна и посуда, той избира телевизори, техника, мебели, плочки и ламинати, пердета и чаршафи дори, аз дори мнение нямам, всички перални машини ми се виждат еднакви и се радвам, че той умее.

4.   Абе да сте живи и здрави! Вече си голяма скоро ставаш пълнолетна... Гледай себе си и това е!

5.   за съжаление човек не си избира родителите и не може да избере семейство, в което да се роди. вече знаеш каква не искаш да бъдеш. работи над себе си, учи, образовай се, за да не станеш като майка си.

6.   Мило момиче, съчувствам ти. За съжаление се е наложило да научиш нещата по трудния начин. Важното и хубавото е, че сама виждаш грешката на родителите си и разбираш какъв родител ти НЕ искаш да си! Почти си пълнолетна вече- избутай още една-две години докато завършиш и после се изнасяй. Това е моят съвет. За проблемите и нещата, които ти тежат е хубаво да поговориш с някой близък човек- нямаш ли някоя леля, чичо, баба, дядо?

7.   Никой не може да избере семейството в което да се роди.
Но можем да изберем какви хора да станем и как да отгледаме нашите деца.
Много мило и тъжно ми стана докато чета. Моето детство наподобява твоето по скромния стандарт на живот и липсата на много вещи, което ме направи човек който цени малкото. Все пак 90-те години в България бяха трудни за всички
Имам познати купуват подаръци за по 500 лв на децата си за Коледа-лаптопи и такива щуротии а те са на по 10, 15 години. За какво ще мечтаят като порастнат?

8.   Абе избираме си ги родителите (или по-точно ни ги избират), ама това е една друга и много голяма тема.

На авторката ще кажа: "Всяко зло за добро!". Съдейки по написаното от теб виждам, че си изключително грамотно и самоосъзнато момиче. Освен това си свикнала да живееш без самозаблуди в живота, което също е много полезно. Имаш потенциала, имаш осъзнатостта, отсега нататък ще вървиш само напред и ще стигнеш много по-далече от своите връстници, които са израсли в по-комфортна среда, но затова пък са мързеливи и неамбициоани...

9.   Поздрави за добрия правопис. Авторката обаче само мрънка и обвинява майка си. Моме, никой в този живот не ти е длъжен. Дори родителите ти. Не те била научила, не ти била създала навици... Знаеш ли на колко чудесни и свестни родители децата им са пълни лайненца? Никой не спори, че е по-хубаво да си красив, здрав и богат, отколкото грозен, беден и тъп. Такива карти са ти се паднали, не им се цупи, че няма да има друго раздаване. Просто гледай да не повтаряш нещата, които не понасяш в родителите си. Аз например така намразих цигарите, заради родители страстни пушачи.

10.   Пишеш грамотно, осъзнала си нещата, не ги вини. Чети и се развивай, живей отделно и ги приеми такива каквито са.

11.   Аз пък не разбирам, по - точно не желая да разбирам израза 'не ги вини', защото считам, че не е редно и не е ЗАСЛУЖЕНО!
Не може така някои хора да се измъкват оневинявани.

Също така логиката на някои коментари ми звучи доста глупаво. Например на номер8. По неговата логика излиза, че хората, които са кофти, съзадават качетвени хора, а качетсвените хора създават кофти хора.

12.   11, тя може да ги вини колкото иска и съвсем основателно. проблемът е обаче че това с нищо няма да й помогне. "не ги вини" за мен означава да прехвърли енергията си върху нещо градивно, например учене, развиване на полезни умения, което ще й помогне дългосрочно, отколкото върху обвинения на родителите

13.   Може да не си случила на семейство, но пък си получила за компенсация нещо друго, което липства при страшно много хора - природна интелигентност и осъзнатост, които са ти позволили да видиш всички неща, които си описала по-горе. Самият факт, че знаеш какво не ти е достигнало във възпитанието, означава, че можеш да го коригираш, било то и по метода "проба - грешка". Бих те посъветвала да не прахосваш ума си, а да го култивираш. Започни да четеш книги - всякакви, от най-различни жанрове, чети ненаситно, чети психология (! ), учи нови неща, изучи се за някоя добра професия и когато започнеш да получаваш заплата, отдели се от тази среда и започни живота си начисто.
Колкото до пропуските във възпитанието, може да търсиш информация чрез Гугъл. Сигурна съм, че има статии за етикет, поведение при различни ситуации, как се готви и т. н. Просто чети.
А на въпроса ти защо хората създават деца, след като не могат да ги отгледат качествено, отговорът е, че интелектът им не стига, за да се сетят за "ами после как ще ги гледаме? ". При огромна част от хората липсва причинно-следствената връзка "ако - то", т. е. "ако направя това, то какви ще са последствията". Повечето мислят само за момента и дотам. За толкова им стига акълът. Или иначе казано - прости хора са, неуки, невъзпитани, с нулева емоционална (и всякаква друга) интелигентност, затова родителите ти няма как да ти дадат нещо, което те самите нямат, а и сигурно не осъзнават, че им липсва. Но ти си различна и имаш потенциала да поправиш техните грешки при отглеждането ти. Да, бедността поврежда човека, но ако се изучиш и си вземеш хляба в ръце, няма вечно да живееш така. Ще придобиеш и увереност, защото ще знаеш, че си полагала усилия да изградиш живота си и да подобриш себе си, така че не се отчайвай. Имаш дар - ума ти. Използвай го. Успех!

14.   Каквито и да са, родители са ти. Не ги обвинявай, на това са били способни. И аз виждам, че съм израсла над моите и какво не са направили, на какво не са ме научили, но да видим ти и аз какво ще направим с нашите деца. Да се обвинява и да си недоволен всеки може. Имаш шанса да си различна от родителите си, но дали ще си?

15.   Аз съв впечатлена от стила и грамотността на написаното -за човек израснал в толкова трудни условия, това е похвално. Ти си умно момиче и единственото, което мога да ти пожелая, е да вървиш напред като влагаш в ученето и квалификацията си.
Не се обръщай назад и не мисли какво ти е предложила съдбата досега. Всеки има своя съдба и това не са някакви измислици, а неща повтаряни от най-великите духовни учители и ясновидци и в миналото, и днес. Ние не знаем защо тя е такава, важно е в рамките на даденото ни да постигнем най-доброто.
Развивай се, учи и направи най-доброто за бъдещето си. Това е най-важното за теб, а защо си се родила в точно това семейство- един ден (след смъртта) всички научаваме отговорите.