Споделена история от Семейство

Баща ми изперка
Проблемът е с баща ми.
Той е на 73 години и цял живот е бил здрав физически, но не и психически.
Постоянно страда, че някой го краде, сънува някакви неща и после вярва в тях. Това болестно състояние го е имал цял живот, стигало се е до барикадиране, криене на вещи и покъщнина, изпокара ни с всички роднини, съседи, които обвинява, че са го ограбили.
През всичките тези години майка ми само страда, случвало се е да й посяга.
Поведението му е толкова нагло, въпреки, че е изцяло на нашите грижи. Подсигуряваме му храна, опитваме се да го успокояваме и да проявим разбираме, но кризите, в които изпада - виковете, обвиненията, заплахите му спрямо всички нас са нетърпими. Забравя включени печки, губи си телефона, вярва, че някакъв заговор има срещу него, изобщо не е адекватно мислещ.

Какво да правим, страх ме, че много на зле отиват нещата...

Коментари

1.   Според мен трябва да се консултирате с лекар, евентуално психиатър за лечение. Баба ми Бог да я прости беше така и ние не осъзнавахме, че това е болестно състояние. Дълги години мислеше, че някой я краде, трови, дори и мен подозираше, а тогава бях още дете. За съжаление никой не осъзна, че всъщност това е болест и тя има нужда от лечение, и я оставихме просто така, а тя имаше периоди, в които не се хранеше, защото мислеше, че храната е отровена и след няколко години почина.

2.   Звучи като деменция, трябва да е под лекарско наблюдение. Баба ми също беше така последните години, луднахме докато разберем какво става и че е болест.

3.   Вкарайте го в лудница или във старчески дом където му е мястото там поне ще се грижат за него. Има си проблеми човека явно а и на тия години вече човек е нормално да изперка така . Баба ми беше същата говореше глупости несвързани работи обиждаше майка ми а мен ме държеше изкъсо да не излизам. Това е ненормално трябва да се вземат мерки

4.   Така описано изглежда на параноидна шизофрения. Все пак нито аз съм доктор, нито диагнози могат да се поставят по интернет, така че най-добре го заведете на психиатър. Имай предвид, че проблемите се задълбочават с времето и напредване на възрастта.

5.   от авторката:
Благодаря Ви 1, 2, 3 и 4 за коментарите! Да, прави сте, има заболяване, вероятно както каза номер 4 - параноидна шизофрения. Лошото е, че разнася глупости пред съседи, изкарва се жертва, ограбен, липсват му много важни документи, има заговор срещу него... куп такива глупости и просто нямаме сили да обясняваме на всеки, че той не е добре. Видимо си е човек - пенсионер. А в главата му е пълна каша. Как ще докажем на лекарите или полицията, че говори глупости. Той си вярва и би накарал всеки да му повярва.
Изобщо много тегаво положение.

6.   Това, че някой го краде си е вярно.
Тъй като в тази страна навсякъде, повсяко време някой точи и/или краде нещо.

7.   До автора,

Голяма грешка ще направиш ако изпратиш баща си в лудница или в старчески дом! Ти, авторе, живееш ли поне отделно от своя баща? Това е поне и ти и той да сте спокойни. Ако живеете отделно, то тогава гледай да помагаш на баща ти с каквото можеш и според силите. Не го изоставяй, къде е майка ти че да му помага- поне като съпруга? Ако е вдовец, сигурно човекът е полудял и от мъка по своята съпруга. Разбери, че възрастните се вдетиняват и че също се нуждаят не от старчески дом, а от най- близките си поне....

8.   7, на подобни възрастни им трябват адекватни грижи. Не може човек да зареже работата, семейството и живота си, за да се грижи за родителите си. Децата не се раждат с цел “да има кой да ви гледа на стари години”. Засрамете се!

9.   До 8

С тези твои " разсъждения" стигам до мисълта, че ти трябваше да израснеш в дом за изоставени деца, но не и в нормално семейство. Само едно мога да кажа, тежко и горко на държава в която има неблагодарни, егоистични, самовлюбени копелдаци и млади хора, които не хаят и не ги е грижа както за собствените им остарели родители, така и за възрастните като цяло. И ти ще остарееш, номер 8 и когато твоите деца се отнесат така, като ти към твоите, тогава ще разбереш за какво иде реч!
Дано Автора да не послуша твоя съвет, защото ако го направи, хич не искам и да си помисля, как ще се почувства горкия му баща!

10.   9, Благодаря ти за пожеланието! Със сигурност не искам децата ми да живеят цял живот близо до мен вместо да търсят нещо по-добро в по-голям град или в по-развита държава. Не искам да ми сменят памперса лично, както и не искам да изоставят дом, семейство и деца заради мен. Както аз гледам тях, така искам и те да гледат децата си. Иначе кръгът ще се затвори. Научете се да си подсигирявате старините, не да разждате деца и да ги манипулирате цял живот, да им втълпявате, че затова са родени - за да са ви безплатни гледачи, за да отделят от парите, които изкарват за вас при положение, че вие не сте отделили, за да спестите за себе си. Искам най-доброто за децата си! Да са щастливи, обичани и успешни. Деца се правят, за да дадеш нещо на този свят, не за да ти дават те на теб. Те ще дават на своите деца и така животът продължава. Вашето е чист егоизъм.

11.   Щом според теб е егоизъм човек да се грижи за семейството и родителите си, когато имат нужда, то тогава едва ли ти заслужаваш да имаш деца.

12.   Моят си е по рождение изперкал.

13.   Заведете го на лекар.