Споделена история от Семейство

На гости на свекървата
Здравейте. Пиша не за първи път и винаги съм получавала адекватни съвети, надявам се и този път да е така.

С приятеля ми и нашето дете, което е на 6 месеца живеем в чужбина. Скоро ни предстои пътуване до България, ще останем там за кратко, да се видим с близки и приятели, а и бабите да се порадват на внучето, че им е първо.

Проблемът е, че майка ми е в чужбина, на час път от нас и няма да е в България, когато се приберем. Моят приятел иска да останем при родителите му през времето, в което ще сме там.

В тях живеят брат му, баба му, дядо му, майка му и баща му. С всички се разбирам добре, нямам проблеми, но ме притеснява майка му. Жената е доста привързана към сина си, който е на моята възраст и живее още при нея, а към големия ѝ син, който вече има семейство - още повече.

Тя може би е такава, майка, характер, но твърде обсебваща. Не се усеща, когато говори на моменти, постоянно ми се меси в отглеждането на бебето. И въпреки че сме на 3000 км от нея, тя не спира да ми звъни и пише всеки ден и да проверява как е бебето.
Забравих да спомена, че малката е кръстена на нея и това още повече я кефи.

Работата е там, че апартаментът на майка ми е свободен и няма никого. Няма абсолютно никакъв проблем да останем там. Но поради необясними за мен причини, приятеля ми не иска.

Говори с майка си, че искаме да си останем сами, че не иска никой да ни се меси, да ни готви и чисти и общо взето да ни се бърка в работите. Тя разбира се, не се почувства приятно от този факт и започна да обяснява как тя е на работа и в дните, в които почива ще е на тяхната вила с баща му, а когато се прибира вечер, щяла да си отива право в стаята.

Ами да, но всички знаем, че това няма да е така. Когато се роди малката, тя беше тук и не ми даваше бебето, бях стигнала до такъв период, че излизах на разходка самичка, за да не я гледам. Вечер като се събуждаше бебето, когато я кърмих, тя я взимаше и я държеше на ръце. Представете си го така: Ние спим с приятеля ми и тя е седнала на ъгъла на спалнята и я държи. Казвала съм ѝ да я остави, бебето си спи в кошарата, не та не. Когато имахме гости тя пак беше на дневен ред с бебето на ръце, приготвяше закуска на сина си, правеше му кафе, общо взето такава си е жената.

Не я упреквам, майка ми също е баба, но нима на нея бебето ѝ липсва по-малко?

Просто мога да кажа на майка ми всичко в прав текст и тя да ме разбере и да не се меси. Дали защото ми е майка не знам.

Не събирам смелост да кажа всичко това на свекърва си в очите, защото тя е от тези жени, които ще се обидят, а не искам да влизам в конфликти. Устата ми е голяма, но уважението ми към приятеля и семейството му са по-големи.

От друга страна пък не ми е приятно постоянното звънене и писане, постоянната проверка дали бебето е яло, спяло, плакало и т. н, а сега и това, да трябва да живея под нейния покрив 2 месеца и да се събуждам всяка сутрин с мисълта какво ново ще измисли.

Говоря с приятеля си деликатно, но той не ме разбира. Обяснява ми, че всичко ще е както аз искам и че никой няма да ми се меси. Но не знае, че това е до момента, в който не остана сама с нея.

Не знам какво да правя, не спирам да мисля за това. Омръзна ми да слушам как всяка нейна колежка искала да дойде и да гушне бебето, как обещавала, че ще го покаже.

Та малката като се роди, свекърва ми я взимаше горе в спалнята и я снимаше и изпращаше снимките на кой ли не, не съм спокойна.

Нямам смелоста да ѝ кажа всичко това в очите, споделям с майка ми, тя също се опитва да ѝ обясни, че всичко е наред и че се справяме, но тормоза е голям.

Как бихте постъпили на мое място? Какво бихте направили? Знам, че не живеем заедно, но повярвайте ми и психическия тормоз не е за подценяване. Тя може да го прави неосъзнато, но на мен това ми влияе доста зле.

Благодаря на всеки, който е стигнал до края на историята.

Коментари

1.   Няма деликатно. Защо трябва да се бутате 100 човека. Оставате спокойно и самостоятелно, ходите на гости и това е. Като те иска там, да наеме хотел. Този манталитет не го разбирам. А та майка му ясно кажи, че тежки тази която, определяйки ще се гледа детето. Сложи границата!

2.   Бе това бебе да не е някакъв трофей, че да го показва на колежките. Бебето е ТВОЕ И НА МЪЖА ТИ ДЕТЕ. На баба си е внуче. На колежките ѝ не дължите нищо. Защо нямаш смелост да ѝ кажеш, от какво те е страх? Какво ще загубиш? Един ден то ще те пита къде си била и защо бабите му имат по-голямо влияние върху него, отколкото родната му майка. Крайно време е да тропнеш с крак и да си гледаш детето както и където на теб ти е удобно. Те ако искат да поседят с него, ще разрешиш когато и както ти е удобно. Ако се обидят и не искат - поне ще си го гледаш по твоя начин, а не да има три майки горкото.

3.   Щом е за кратко пребиваване, ползвайте хотел, хем никой няма да се сърди, хем ще демонстрирате висок стандарт, нали затова сте в чужбина.

4.   Безхарактерна си, как така ще ти взима детето по сред нощите, ще стои в стаята ви и ще го взима да го снима и да го праща на непознати. И ти си мълчиш и се оправдаваш с някакви глупости. Трябва да й се развикаш и на нея и на мъжа ти. Щом имаш апартамент на ваше разположение отивате там и точка. Ти и детето ще се чувствате много по-комфортно там. Когато майката се чувства добре, детето също се чувства добре и обратното. Не стига, че си го родила, гледаш го, не спиш заради това ами и сега когато имаш възможността да си почиваш и релаксираш трябва да ходиш там тази бабка да те тормози. Детето не е кукла да го размятат насам-натам. Явно си много млада и наивна, иначе не знам как се връзваш на глупостите на мъжа ти. А той е едно мамино синче, което иска мама за му готви, да му прави кафенце и да си го дундурка. Само скандал ще ги оправи иначе не те виждам. Ти си майка на това дете, не тази изключително нагла жена, ти решаваш, не тя. Ама че наглост.

5.   На твое място нямаше да се тормозя, дори щях да й оставя бебето тя да го гледа, в нейната спалня щом има желание, а аз да се чувствам като на ваканция с мъжа ми, да си излизаме вечер на разходки до късно. Какво може да му направи на бебето все пак то не е много малко, на 6 месеца е, а й тя му е баба, надали му мисли нещо лошо, нали й е име.
Когато бях на твоята възраст и аз мислех като теб, но дойде момент в който научих лафа "Който си има внуци да си ги гледа" и "Никой не ги е карал да стават баби, сега ще си гледат внуците" и от тогава бях ок, няма какво лошо да направят на детето бабите му, дори и да го разглезят за времето за което са заедно, ти като се приберете в чужбина ще си го приучиш пак на твоите правила, аз така правех и си щтраках с пръсти. Целите ваканции децата ми са били при бабите си, и повярвай живи и здрави са си, вече пълнолетни и добре възпитани. Да след като се върнеха от бабите /без значение майка или свекърва/ всеки път трябваше да ги приучавам на моите правила, но почивката ми насаме с мъжа ми си струваше усилията.

6.   И как се връзват тия два параграфа?

"Работата е там, че апартаментът на майка ми е свободен и няма никого. Няма абсолютно никакъв проблем да останем там. Но поради необясними за мен причини, приятеля ми не иска.

Говори с майка си, че искаме да си останем сами, че не иска никой да ни се меси, да ни готви и чисти и общо взето да ни се бърка в работите. Тя разбира се, не се почувства приятно от този факт... "

7.   Първо, с нейните камъни по нейната глава. Ако както казва, ще се прибира и директно в стаята си, а през уикенда ще бъде на вилата, защо да живеете при тях, няма смисъл. Настоявай пред мъжа си да отидете в апартамента на майка ти, за да ти е спокойно и му кажи, че ако ще се врете при роднини, по-добре изобщо да не ходите и точка. Бъди твърда и не отстъпвай.
Второ, научи се да налагаш граници. Приятно ли ти е да се чуваш 100 пъти на ден със свекървата? ДОбавя ли ти стойност да те "проверяват" все едно си неадекватна майка? Ако отговорът е не, просто спри да й вдигаш телефона и да й даващ отчети. На нея не й дреме, че те натоварва, защо на теб да ти дреме, че тя ще се обиди. Между другото колкото и да се опитваш да я оправдаваш, много добре знаеш какво прави и че го прави нарочно и всякакви такива цупенки и увещаванки са просто манипулации, с които ви кара да се откажете от това, което вие искате и ви кара да се чувствате добре, и да правите това, което тя иска от вас.
Трето, детето ти не е цирково животно, бъди майка и го защити. Не й го давай. Що за налост е това нейното? !? Ти си майка и ти решаваш как ще го снимаш, на кого ще изпращаш снимките и кой ще го вижда. Тя е точно никоя, че да има претенции.
Четвърто, намеци при такива хора няма, няма и нормален диалог. Тя много добре знае как се чувстваш, но не й пука и няма да се промени, ако не я принудиш, налагайки граници. Например, идва неканена у вас, не й отваряш вратата. Почва да реве колко си я обидила. Повтаряш й, че без покана няма да идва у вас и точка. Следващия път отново не отваряш и така. И се научи да говориш с мъжа си. Той защо не знае как се държи майка му с теб? Само мамино синче би скочило да я защитава вместо да застане зад гърба на жена си и да я сложи на място. Ако мислиш, че си с такова, по-добре си взиай детето и бягай, защото ще свършиш на успокоителни накрая. Ако искаш да четеш по темата мнение на професионални психолози по темата, не на леля Пена, прочети Границите и Токсичните родители. Може много да ти помогне, защото свекърва ти си е такава - токсична.

8.   2 месеца могат да бъдат ужасно много време в един дом заедно с роднините... Естествено, че каквото и да обещава предварително свекърва ти, накрая ще си прави каквото си знае и ти няма да имаш думата. Аз при тази ситуация изобщо не бих останала в тях с детето, а директно ще си кажа че ще ми е по-спокойно в майка ми сама с малката, но ще се отбиваме на гости редовно и точка. Не оставяй мъжа ти да те убеждава, защото сама знаеш, че не се е намесил свекърва ти като е била у вас и те е тормозела. Кой мъж по дяволите би позволил докато лежи на леглото с жена си, майка му да седи до тях??? И за разпращането на снимките на малката е било редно да реагираш. Просто не допускай вариант, в който се нанасяш заедно с бебето при свекърите - това би било ад. Бъди категорична - мъжът ти ако толкова иска маминка да го дондурка, нека се настани сам у тях, но вие ще идвате само на гости.

9.   От авторката:

Искам да благодаря на всички за ценните съвети. Тъй като номер 6 не разбра как се свързват двата параграфа, не споменах, че след дълги уговорки приятеля ми е съгласен, но пак излиза с доводите, че рядко я вижда и затова би искал да сме в тях. Повярвайте ми, не спирам да му говоря по темата. Той вижда, че аз не се чувствам приятно от този факт и се опитва да ме разубеди малко или много.

Колкото до това да останем на хотел, не съм му предложила, защото вече си представям думите му, как има къде да отидем, а трябва да ходим в хотел, тоест съмнявам се да се съгласи. И повярвайте, и с игнориране съм опитвала, но тя не вдява. Вчера например ми писа сутринта, на обяд ми звънна и вечерта пожела лека нощ на бебето и нас.

Веднъж се бях ядосала, защото ми беше писала отново да ме пита за бебето, понеже след имунизации се бяхме озовали в спешното и се прибрахме след това и тя не спря да ми пише. Ядосах се и ѝ казах, че сме му родители и че няма нужда да се притеснява, а тя при следващия си разговор с жален тон ми каза, как тя знае, че сме му родители и да не съм се обиждала, ама се тревожила и т. н... И след няколко дни казала на майка ми - “Тя ми каза, че нали са му родители, нямало нужда от притеснения, ами да, ама се притеснявам”.

Имало е случаи и в които не съм ѝ звъняла по 5-6 дни, нито писала и тя на 7мия не издържа и ме почва. След месец си отиваме, но тя явно няма намерение да миряса до тогава.

Не спира и да говори, как бебето щяло да спи при нея, как щяла да я носи и прочие.

Та това е в общи линии, ще се опитам да бъда по директна и да ѝ покажа, че няма да стане на нейната, пък да видим.

10.   Ако съм на твое място си хващам бебето и право в апартамента на майка ми. И ще ходим на гости на свеки, но после всяка жаба да си знае гьола.

11.   Слабохарактерна си. Колкото си по-мека, повече ще ти се качва на главата. Какво ти пука толкова да се отстояваш пред нея? Това си е твоето дете, ще го гледаш както искаш, , пък който ще да се цупи, дреме ти. Другия път като ти каже, че я взима при нея казваш" Сега мисля да я храня, къпя, приспивам или нещо.. ще ти я дам друг път или по-късно". Като се опитва да ти наложи мнението си, казваш " Всяка майка си преценя как да си гледа детето, ", Всеки решава за своето бебе", " Педиатърът на детето е на друго мнение" (няма как да оспори мнението на лекар: ))

12.   В този форум винаги съм била на страната на свекървите, между другото, макар самата аз да съм снаха. В този конкретен случай обаче, заставам зад авторката. Какъв е смисълът да се прескачате 10 човека, при това с малко дете, два месеца, след като имате осигурено самостоятелно жилище? Пък фамилията си е фамилия, ще си ходите на гости, ще си гушка бабата внучета, ще се виждат братята и т. н. Но това дете да не е някаква кукла да бъде размятано напред-назад? ! Бъди твърда, авторке, и настоявай за варианта да отседнете в жилището на майка ти. Два месеца не е "гости". "Гости" е един уикенд максимум и кой от къде е. Два месеца са си съжителство.