Споделена история от Семейство

Това ли е смисълът на живота?
Здравейте,
Пише ви млад мъж, на 23, който има големи разминавания със своето семейство относно смисълът на живота. Да започна от там, че близките ми са възрастни хора и аз съм им едно дете, много ме обичат, но и прекрачват една граница. За тях смисълът на живота е - аз да имам жена и деца. Това е най-важното, само за това си струва човек да живее. И аз искам някой ден да имам деца, но не сега, не се чувствам готов нито житейски, нито финансово, изобщо никак. Те ми казват, не го мисли, ние ще се грижим за децата, ще помагаме. Питам ги - заради вас ли да ги правя тези деца или заради себе си? Отговора им е - че заради нас разбира се, длъжен си да ни за радваш с внуци. Непрекъснато казват - този познат има внуци, онзи станал дядо, онази баба.. Искаме и ние. Един приятел се ожени и те веднага - ето той вече е успял в живота, няколко крачки пред теб е. И непрекъснато ми го натякват. Също ми натякват и че ако до 25-6 не се оженя, никога няма да си намеря жена. Казват ми да не се занимавам с кариера и бизнеси, парите са мръсни и това не е смисълът на живота. Исках да ида на бригада в САЩ преди 2 години, не отидох, заради тях, защото ми казаха, че ако отида в САЩ, те няма да го преживеят (големи русофили са и мразят всичко американско). Естествено не отидох (макар и много да исках), ако им станеше нещо, никога нямаше да си го простя, че е заради мен. И това постоянно натякване за смисълът на живота, за жената и децата, вече почна бая да ми тежи. Говорили сме много по темата, но не, те си имат едни убеждения и ме товарят с тях. Вече започнах да си мисля, да не би аз да съм сбъркания нещо. Та, това ли е смисълът на живота? Работа от 9 до 18, жена и деца до 25 и така до Края. Ами нещо не ми харесва много тази картинка, поне в момента.

Коментари

1.   Родителите ти искат да имаш спокоен живот. Самите те не са свикнали да поемат рискове и затова не искат да стартираш собствен бизнес. Така е при много от хората родени преди 89-та. После почти всеки от тези хора очаква от някъде да се появят чуждестранни инвеститори.
Смисълът на живота за всеки човек е различен.
Най-добре е ти да откриеш за теб, какъв е смисълът на живота. Ако питаш различни хора ще ти кажат за тях, какъв е смисълът на живота, но това няма да важи за теб.

2.   Разбирам родителите ти, разбирам и теб. От една страна всеки родител иска да има внуци, защото във всеки нормален човек е заложен инстинктът за продължаване на рода. Ти си единстввено дете и следователно единствената им надежда да продължат името и гените им. Но това, че си едно дете си е техен проблем. Аз затова планирам да имам 3-4 деца, в случай че някои от тях решат да не създават семейство и деца, което става все по-модерно за съжаление.
От друга страна разбирам и теб, защото на твоите години също съм мислела за образование и излизане с приятели, а не за женене и раждане на деца. Няма лошо, че родителите ти са по-семейно ориентирани, нито пък е лошо това, че ти имаш амбиции за нещо повече. Трябва да намериш златната среда в комуникацията с тях. Кажи им, че и за теб смисълът на живота е да имаш семейство, но искаш първо да се развиваш, за да можеш да осигуриш добри условия на бъдещите си деца. Един вид, трябва да ги увериш, че някой ден ще им дадеш внуци, но не толкова бързо, колкото те искат.

3.   Разбирам родителите ти, разбирам и теб. От една страна всеки родител иска да има внуци, защото във всеки нормален човек е заложен инстинктът за продължаване на рода. Ти си единстввено дете и следователно единствената им надежда да продължат името и гените им. Но това, че си едно дете си е техен проблем. Аз затова планирам да имам 3-4 деца, в случай че някои от тях решат да не създават семейство и деца, което става все по-модерно за съжаление.
От друга страна разбирам и теб, защото на твоите години също съм мислела за образование и излизане с приятели, а не за женене и раждане на деца. Няма лошо, че родителите ти са по-семейно ориентирани, нито пък е лошо това, че ти имаш амбиции за нещо повече. Трябва да намериш златната среда в комуникацията с тях. Кажи им, че и за теб смисълът на живота е да имаш семейство, но искаш първо да се развиваш, за да можеш да осигуриш добри условия на бъдещите си деца. Един вид, трябва да ги увериш, че някой ден ще им дадеш внуци, но не толкова бързо, колкото те искат.

4.   Оставил си да те манипулират и изнудват. На 23 е време сам да определяш приоритетите в живота си, иначе и до 40 няма да излезеш от опеката им. Иди в Щатите, хем ще видиш свят, ще изкараш повече пари и ще се закалиш в борба с трудностите. Нищо няма да им стане, ще свикнат. Пътувай, ако работиш вземи си квартира, изобщо откъсни се малко от влиянието им. В крайна сметка животът си е твой, те да си гледат техния. Понякога е най-добре за самия теб да бъдеш повече егоист и да не се съобразяваш с техните желания.

5.   Смисълът на живота е да го живееш и да си щастлив. Това включва семейство, работа, приятели, забавления, пътувания и каквото още се сетиш. Аз напълно те разбирам, защото на твоята възраст семейството и децата ми се виждаха някъде далеч в бъдещето. Освен това е нормално човек на твоята (пък и на всяка) възраст да иска да пътува, да поработи, да спечели пари, да види свят. В крайна сметка светът не свършва до съседния град.
Вашите обаче са възрастни хора с други разбирания и е нормално да има сблъсък на поколенията. За тяхното поколение е нормално да се женят рано, да живеят при родителите и да повтарят техния живот. От теб зависи обаче да поставиш здравословната граница да спрат да диктуват живота ти. Това, че нямало да преживеят да отидеш на бригада в Щатите е глупост и чиста емоционална манипулация. Не само ще го преживеят, но и ще свикнат, че си пълнолетен човек, животът си е твой и не те вземат решенията в него. Политическите им убеждения няма да ги коментирам, те са си техни, стига да не ги налагат и на теб. Забрани им също да ти говорят на тема женитба, когато решиш, ти сам ще ги запознаеш с бъдещата си жена. Нека разберат, че по този начин не ти помагат, а налагат тормоз.
Изобщо е крайно време да поставиш някои разумни граници, иначе ще си принуден да живееш техния живот, който предполагам, няма да ти хареса.

6.   Това е смисълът за много хора, обаче с тоя натиск вашите освен гей да те направят, не знам какво ще постигнат. Толкова да са ограничени и тесногръди, думи нямам. Изобщо не ги слушай, отровна работа. Не си длъжен да им даваш внуци. Нито сега, нито никога. Някои хора не искат деца, нямат и са щастливи. Като искат дечица, да вземат да си осиновят мънички или да станат приемно семейство, изобщо да се оправят, не си им длъжен да им мислиш проблемите. Да са раждали навремето много деца, та сега отнякъде поне да дойдат внуци, а не само на твоите плещи! Ще помагат те, знам ги колко помагат... Майка ми затова внучето си го вижда само на празник, щото много се натиска да помага. Ако продължават, доведи им някой циганин и кажи, че се обичате!

7.   Много е опасно да следваш чужда представа за щастие. Накрая оставаш с чувството, че си брутално измамен.

8.   Родителите ти те контролират и манипулират! Ако продължаваш да се съобразяваш с тях за всичко, нищо хубаво не те чака. Отдели се и спри да им даваш отчет къде ходиш и какво правиш, сега ти е времето да разбереш какво на теб ти носи смисъл и радост, да си преследваш мечтите. Не си длъжен да им правиш внуци, гледай си твоя живот и когато ти си прецениш да съдаваш семейство - тогава.

9.   Твоите родители много ти се мешат и ще ти се мешат и след евентуалната сватба. А нито една жена няма да търпи да й се бъркат. И нищо няма да им стане ако заминеш за Америка. Живота си е твой, живей го както прецениш ти, защото ще направиш заради тях компромис, ще се ожениш заради тях, после ще съжаляваш. Да не говорим колко пари ще ти трябват за семейството. Едно вирусче и 200 лв са в аптеката. Подготви се за големи сметки за ток, постоянни непредвидени разходи, купуване на дрешки всеки месец до годинка. Кола, апартамент, жена ти също ще иска това онова. Разходите започват още от бременността, до раждането ще си се оръсил с 1000 лв за прегледи, после още 1000 за раждане, ако иска да не ражда като циганките. Ако няма кърма, адаптираното мляко е 20-30 лв и стига за няколко дни. Памперсите са ти по 6 на ден за 2г минимум. Да не изброявам всички видове колички докато детето проходи нормално и не се изморява. После се почва тротинетки, ролери, колела. Изобщо да отглеждаш дете не е за хора, които не изкарват пари. Така, че заминавай за Америка, събирай пари и не разчитай, че двама възрастни човека ще ти помагат в отглеждането на детето. Бабите и дядовците много искат внуче, но като се появи, не можеш да им го оставиш и да ти помагат, защото трябва да го повдигат, да го преобличат, да го мият след всяко хранене, памперс и т. н неща с които старите не се справят. А и твоята бъдеща жена може да не е съгласна с начините им на възпитание и да не иска да им го оставя. Или може би плана е да доведеш ти жената при тях. Изобщо тука ми мирише на конфликти, ако не поставиш от сега нещата по местата им.