Споделена история от Семейство

Необмислена постъпка
Здравейте. Мъж съм на 30 години. Пиша във връзка с това, че съвсем на скоро се потресох от постъпката, която свърши баща ми. Историята е следната. От хубаво малко градче сме, залепено за София. Аз от 18 годишен живея сам в София - имаме жилище там. Като цяло не е никакъв проблем да се пътува и до нашия град всеки ден, било то на работа, училище, университет и каквото се сетиш, дори да нямаш собствен автомобил. Когато бях тийнейджър родителите ми се разведоха - тяхна си работа. Баща ми е в началото на 50-те. От 5-6 години заживя с жена, която пък е в средата на 40-те. Тя е от Бургас. Къщата ни е хубава, поддържана, ремонтирана, с двор и голям гараж. Построена е в началото на 60-те от прадядо ми и дядо ми. Макар и на 20 минути от мен, не ходя често там, защото съм ангажиран с доста работа и свои грижи. Но винаги когато отивам за мен е огромно удоволствие, защото това е родният ми дом, там е спокойно, ходя по улицата на която съм играл като дете. Винаги съм се радвал, че къщата ми е съвсем близо до София и дори мога да си живея в нея и да пътувам до работа. Някога живот и здраве, да стигна до пенсия, ако не станат някакви катаклизми на 100% ще си живея там. Но, дали? На скоро баща ми ми обяви, че е обявил къщата за продан. С жената, с която живее преди 3-4 години сключиха брак. Не знам защо. Пак тяхна си работа. Тя има син студент във Варна и дъщеря, която живее в Англия. Каза, че решил да търси къща някъде по морето и щели там да отидат да живеят. Докато намери, щели да живеят в апартамента на жената в Бургас. Тя имало къде да работи там, а той на тази възраст те първа ще си търси работа. В прав текст да си кажа, имам чувството, че той е сериозно подлъган. Като цяло не е от хората, които взимат рискови решения. Домашар е, доста е привързан към родния дом и не мога да си го представя на тези години, да отиде, да живее на друго място за постоянно и то на 400 км от родния край. Работи в София и пътува цял живот. Повече от 2-3 дни не може да издържи в апартамента. Ходил е в Бургас в апартамента на жената, стояли са там по-дълго през лятото, но той не може да издържа. Предпочита, да се прибере у дома. Не мога да си го представя, как е взел това решение да продава родния си дом и в прав текст да остане безимотен, защото той няма нищо друго на свое име. Наистина имам опасения, че е изработен от тази жена. Те имат брак, тя като нищо може да го изработи, да му вземе парите, като продаде къщата, ако не успея да го разубедя или пък ако я продаде и вземе, че купи друга по морето, като нищо може да го изгони от нея. Като имат брак ще се води половината на нея, ще покани например сина си да живее също там, ще започнат да му правят скандали и ще го принудят да напусне. А и най-възможният вариант е, че след два-три месеца той сам няма да издържи на чуждото място... И без дом да остане, ще дойде при мен, няма никакъв проблем. Въпросът е такъв, че ми става много болно, че иска да откъсне корена на целия ни род. И майка ми също е местна. В градчето има живот, защото никой никъде не ходи. Всички работят в София и си живеят в него. Още по-болно ми става, а лично се притеснявам за него самия. Буквално ще остане без дом и безработен на място с доста по-малко възможности за намиране на работа. Цял живот работи в държавна служба. Абсурдно е да си намери на тези години същата работа или подобна в много много по-малък град, където дори метачът на входа е назначен с връзки. Притеснявам се, как ще му се отрази психически всичко това. Той не е много решителен човек, притеснителен е, като цяло не е имал някакви големи перипети в живота и не знам как изведнъж на 50+ години ще му се отрази факта, че остава без дом и без работа. Може пък всичко да е наред и да е щастлив. Но честно казано много силно се съмнявам. Ще кажете, че това си е негов живот, че аз имам свой и че сме големи хора и че всеки си взима сам решенията. Така е наистина. Но нали именно затова сме хора, а не животни и е необходимо без значение от възрастта да се съметваме, да говорим, да обсъждаме, да обмисляме с най-близките си, когато сме решили да вземаме някакви сериозни решения. Ако беше решил да продава някаква неизползваема, стара къща, нямаше хич да ме е грижа. Но изведнъж да кажеш, че ще продаваш родния си дом, който е строен от дядо ти и баща ти с къртовски труд, в който си се родил и израснал и в който се е родил и израснал синът ти, не мога да го приема.

Коментари

1.   Разобеждавай го с всички сили.

2.   Защо не дава под наем, а с парите какво ще правят?

3.   В интерес на истината притесненията ти не са неоснователни. Наистина баща ти се поставя в пълна зависимост от жена си, защото продава собствена къща в замяна на хипотетична половина от нова къща. Къщите по морето не са евтини, така че не знам дали ще му излезе сметката с продажбата и покупката. Жена му може само да спечели от тази сделка, защото по закон ще е собственик на половината от къщата, придобита след брака.
Съветът ми е да споделиш тези опасения с адвокат и да помолиш баща си да говори с него. Има начин новата къща да бъде само негова, примерно да бъде на твое име, но той да я ползва докато е жив. Така е честно, защото парите са от неговата къща, която е твое наследство. Тогава жена му няма да има нищо, също нейните деца. Ако ти го направиш, ще излезе, че е злобно заяждане и може да има обратен ефект.

4.   И защо не си го кажеш честно че имаш притеснения за наследство?
Прав си че всичките му действия са си негова работа, но е хубаво да ги обмисли с най-близките си. Трябва обаче да уточним кои са най близките, не са ли те жена му и сина му? Той е съобщил на сина си и навярно на дълго и нашироко е обсъдил с жена си. Следователно е изпълнил всичко което смяташ че е правилно.

Че намирисва от далеч, че жена му иска да уреди децата си с наследствена къща е ясно, Че на теб ти е оставил апартамент в София и ще ти остави и част от това което си купи на морето също е ясно.
Сега да видим кое е честно. Ти искаш всичките му имоти да останат изцяло за теб, защото са закупени преди брака му с настоящата съпруга. Тя иска поне половината от една от къщите му да остане за нея и децата й ако той се спомине пръв.

В крайна сметка мисля че жената е права в случая, защо й приписваш само задължения, но не и ползи от брака й? И каква е причината да си толкова алчен че да искаш всичко за себе си само на база кръвна връзка без никакъв положен труд?
Като се разрових из темата ти забелязах, че говориш хем за "имаме апартамент в София" хем че "той няма нищо друго на негово име". Предполагам ти е прехвълили апартамента в София на твое име, следователно той е уредил детето си с жилище и то би трябвало да е спокойно за себе си и да не е толкова алчно да иска да вземе всичко, все пак и той има право на щастие и ако това щастие струва половин къща какво толкова.
Колкото до сърцераздирателната история с родната къща на сина му, много хора въобще няма да те разберът, защото родна къща на доста голям процент от хората е поредната квартира на родителите им.
Бъди благодарен на това което са ти дали баща ти и съдбата и се отърви от алчността да получаваш имоти без какпа труд.

ПП Ако питаш тя какъв труд е положила, ще ти отговоря, че тя се грижи за него от 5-6 години, пере го, готви му, помага му, говори си с него всяка вечер, изслушва го и т. н. а ти за твоята кръвна връзка си получил апартамент в София, без да положиш никакви усилия, дори не ходиш често да го виждаш.

5.   Ти също си наследник, така че той не може да продава просто така. А оная въртиопашка е ясна. Ще си купи нещо на името на някое от децата си с парите на баща ти и после щу му бие шута. Говори с адвокат, а най-добре да присъства и баща ти. И какъв е проблема да отиде в Бургас, но да не продава къщата? Значи става дума за пари и користна цел. Както винаги. Ти си го описал меко като заблуден човек, но честно казано той си е пълен абдал и лапнишаран.

7.   Авторът съм. Забравих да спомена, че съмненията ми се засилват от факта, че новата жена на баща ми хич не харесва живота в София. Била е разведена и на 40 години е дошла, защото са и предложили работа. Но сама си казва, че за нея адаптацията е била шок и хич не може да свикне. Живяла е на квартира преди да се запознае с баща ми. Сега като живее при него отново не и е много конфортно, защото сутрин тръгва с него с колата на работа и отива час по-рано, а после го чака чака може би час за да свърши той работа и да я вземе. Практически не и остава никакво свободно време. Беше го карала той да отиде в нейната квартира, за да не пътува така до работа, но пък той не може да живее на друго място и от финансова гледна точна също им излиза по-скъпо. Пак казвам - всичко това са си техни проблеми и решения. Най-вече ме е страх за решението да продаде не какво да е, а родната ни къща и как това ще се отрази на неговия живот. На мен няма кой знае колко да ми се отрази, защото има къде да живея. Но ще ми бъде адски мъчно.

8.   Единственото, което можеш да направиш, е да поговориш с баща си и да му споделиш опасенията си. Разбира се, без да говориш против жена му и по-добре си спести мнителността към нея. Може да го посъветваш да сключи следбрачен договор. Както той няма право да определя ти къде и с кого да живееш, така и ти нямаш.
Отделно, много хора в критическата съвсем полодяват и започват да се държат като тийнейджъри. Може би усещат как младостта си отива, животът върви към своя залез и искат за последно да изживеят някакво приключение и да внесат промяна в живота си. Между другото, на много хора им е мечта да живеят край морето. Не го мисли за толкова странно. А и все пак ще сте в една и съща държава, може да се виждате често.
Според мен трябва да подкрепиш баща си. Той има право да продаде имота си, а и доколкото разбрах, ти също си уреден с жилище. Ако имаш достатъчно финанси, може ти да откупиш къщата или да се разберете да по-ниска цена. Но баща ти явно смята, че ти ще продължиш живота си в София, а той иска да изживее старините си край морето и къщата ще остане празна, дори да не я продаде.

9.   Тя няма права над имота, ако нямат брак поне 10 г., но купят ли след брака нещо, после делят.. гадина ли е не знам...

10.   Да жените лесно влизат под кожата на мъжете. Те са много хитри и големи манипулатори. Баща ти сигурно много я обича и се притеснява да не остане без жена, защото е вече възрастен. Разговаряй с баща си, но бъди внимателен жена му да не го обърне срещу теб, което ще бъде фатално. Забравих да кажа, че жените също са големи интриганти. Надявам се всичко да мине гладко и без проблеми. Желая ти успех.

11.   Хубаво са те посъветвали по-горе - предложи му да отдаде тази къща под наем и с парите да си живее под наем на новото масто - по възможност пак в къща. Нека първо да си намери работа, да поживее известно време и тогава да реши дали окончателно да се мести. Ами ако не си намери работа или не може да свикне, недай си боже и с жена му да имат конфликти? Другият вариант е ти да отдадеш под наем апартамента и да се преместиш временно в къщата, и да му даваш парите за да може той там да живее в подходящи за него условия. Така да се мести окончателно не е ок. Направи всичко възможно и да проучиш миналото на жената.

12.   Поговори с баща ти, кажи му това, което написа и на нас, но без да говориш лошо за втората му жена. Посъветвай го да не бърза, да се преместят в нейния дом, но без да продава, да види дали ще свикне и после да реши. Да си пусне платен отпуск, после неплатен, за да не си загуби работата. Дай воля на чувствата си, нека да знае, че ти е мъчно за дома, на всеки би му било. Успех!

13.   Благодаря за отговорите! Споделих с майка си историята. Тя също е на мнение, че се касае за определено користна цел. Обмислям да се консултирам наистина с адвокат, за да ми разясни как стоя нещата при продажба на имот в такава ситуация. Но честно да ви кажа, повече ме е страх, да не се случи нещо лошо с баща ми. Някой от коментиращите е написал "Какъв е проблемът, да отиде в Бургас в апартамента на жената, без да продава къщата? ". Ами точно така. Какъв е проблемът? Проблемът е, че той и на почивка като е ходил не издържа много и иска да си е у дома. Като беше ходил за по-дълго в Бургас се беше побъркал и казва, че най-добре си било у дома. А сега не само, че иска да отиде там, а дори иска и къщата да продаде и да купува имот. Не мисля, че изобщо е осъзнал какво може да направи. Например ще продаде къщата, ще отидат там, след време дори и да купи там къща или апартамент той отново няма да издържи и ще иска да се върне обратно, но няма да има къде да отиде. Ето това ме притеснява най-много. А номер 4, който ме изкара едва ли не алчен за пари и наследства хич не е разбрал, какво искам да кажа. Апартаментът, който имам е придобит от родителите на майка ми и няма нищо общо с баща ми. И дори нещо да се случи с него, аз ще го приема в този апартамент, защото макар и да са в лоши отношения с майка ми, апартаментът е мой и няма как да откажа помощ на собствения си баща. Не ламтя за имоти. Майка ми живее в къщата на родителите си в същото населено място. Ето още една къща, но тази къща ще остане някога за все още твърде малките деца на нейната сестра, защото тя има две деца, а те нямат нищо. Живеят със съпруга и и децата при неговите родители. Та, ако бях алчен за пари и имоти щях и там да тръгна да се бъркам. Аз съм осигурен. Аз има къде да живея. Също изобщо не ме вълнува какви са отношенията на баща ми с тази жена. Това си е изцяло негова работа и аз не се бъркам в личния живот на хората. Просто видях един съществен проблем, чрез който той може да навреди най-вече на себе си. И не, не съм го изоствил. Под рядко ходене имам в предвид 2-3 пъти на 2-3 седмици, като оставам за по 2-3 дена там. Не става на въпрос за появяване само 2 пъти в годината. Казвам рядко, защото живея на 15 км от него и практически мога да ходя всеки ден, дори да живея там. Но си имам достатъчно работа и свой личен живот. И нещо, което спестих. Почти всеки ден се чуваме по телефона и разговорите са ни съвсем нормални. Като се видим из София някъде отново всичко си е нормално. Но когато отида в къщата той се държи сякаш съм му неприятен и нямам място там. Започва се едно заяждане, мръщене и т. н. Ето защо съмненията ми, че някой нещо му е разбъркал мозъка са основателни и то се касае най-вече за имот.

14.   По добре бащата на автора да не продава къщата. За автора тази къща е много важна, там е израснал, има голямо значение, там са спомените му като дете. Според мен е редно бащата да се съобрази с мнението на сина си а не с това на жена си освен ако нещо не налага спешната продажба.

15.   Авторе, аз те разбирам, тревожиш се за баща си, защото това е наистина сериозна стъпка, и то за човек на възраст с установени навици, които ще е трудно да промени. А и доколкото разбирам, той трудно сменя мястото, в което живее, та в 1 момент може да се окаже и без сегашната къща.
Можеш също да го посъветваш вместо да продава, да даде къщата под наем, като с жена си опита да живее известно време (примерно няколко месеца) в Бургас или другаде, където там решат под наем, за да види как ще се чувства. Вероятно в това време ще си даде сметка какво смята да прави и може да размисли. Вече ако и тогава реши, че му харесва, може да продаде къщата и то ако намери достатъчно добра алтернатива там, за да вложи парите.
Пиши после как са се развили нещата.