Споделена история от Семейство

Спрях да уча, как да кажа на мама?
Здравейте. Аз съм момиче на 20 години, първа година в университет. Моят проблем е, че спрях да уча и то отдавна и не знам как да кажа на мама. Първият семестър учех добре, влизах в онлайн часовете и нямах проблеми. Но от края на първия семестър до сега не съм се появявала онлайн, нито съм учила нещо. Знам, че звучи страшно тъпо и безотговорно, но не знам какво ми стана. Преди няколко месеца не бях така с ученето. После постепенно не ми се занимаваше с ученето, не исках да уча и спрях напълно. Но главното ми притеснение е как да кажа на мама за това. Понеже тя положи огромен труд да изкара парите за учебната година, които не са малко и то в евро, понеже университетът е в Милано. И не смея да й кажа, защото ще ми се развика и ще стане голям проблем. Страх ме е, че ще ме намрази или ще си промени отношението към мен. От това най-много ме е страх. Всеки ден се чудя как да й кажа, понеже това ми тежи отвътре, а и тя вече много пъти ме пита какво става с ученето. Просто наистина много я обичам и не искам да си помисли, че не я уважавам или нещо такова. Нямам смелостта да й кажа всичко това, а ако чакам до края на учебната година ще стане по-зле.
Знам, че е страшно глупаво и ненормално, но моля ви дайте ми съвети как да кажа на мама такова нещо.

Коментари

1.   Не разбрах дали живееш в Милано или само учиш онлайн. При всички положения щом си решила да не учиш, трябва да започнеш работа и да се издържаш сама. Особено ако си в чужбина. И след време е хубаво да върнеш парите на майка си.

2.   Седни, събери си мислите и реши какво мислиш да правиш. Ако наистина си решила да се откажеш, Намери подходящ момент и и го кажи. Колкото по-скоро, по-добре. После бързо си намери работа и се опитай да и върнеш парите, които е вложила.
Голям зор да идете да учите в чужбина, а после бързо во идват други желания. И дори представа си нямате, че хората около вас се лишават, за да изпълнят прищевките ви.

3.   Мила, по-малкият проблем е как да кажеш на майка си. Така, както го каза на нас. По-големият проблем е защо не учиш? Защо не работиш, след като не учиш? Как си представяш живота си? Ако темата е истинска- би ли обяснила ситуацията, но аргументирано?

4.   Поеми отговорност за изборите си .
За майка ти е по-добре да знае , че не учиш , отколкото да я лъготиш с години .

5.   Ако си в Милано, защо не си потърси работа? Досега да си изкарала парите, които е вложила майка ти, можеше и с лихви да й ги върнеш. Не е късно, напротив - сега ще се търсят и сезонни работници. Леле, ако аз бях в чужбина...
Хващай се на работа, една приятелка за три години миене на чинии в Англия изкара, колкото аз няма да спестя и до пенсия с висшето си в България и си купи жилище (тук).

6.   От всяко дърво свирка на става и от всеки мърляч студент. Ако беше си изкара сама парите за таксата, щеше да си помислиш дали ти се учи. Хващай се и работи като не искаш да учиш.

7.   Кажи на жената истината и не и хаби напразно парите! Не заслужава такова предателство след всички усилия, които е положила да те изучи и направи човек. Преди 3 няколко години едно момче тук търсеше съвет дали да каже на родителите си, че брат му от години ги лъже и им харчи напразно и незнайно за къде и за какво парите. Аз ако съм на нейно място или на мястото на родителите на другия герой, който дадох за пример директно ти спирам крана и те гоня от къщи. Я я виж ще лъже майка си и ще продължава да и смуче наготово от парите! Като не ти се учи отивай да береш ягоди, само утре не се оплаквай, че работотателите ти все гледат да те прецакат.

8.   Ти ли си избра да учиш тази специалност? Ти ли реши да запишеш в университет в Милано или мама?
Ако изборът е твой, нямам оправдание за теб. Знаеш ли колко студенти работят, за да си платят таксите и издръжката, а ти искаш да кажеш, че нито работиш, нито учиш?
Съжалявам за тона.
Какво те демотивира да учиш?

9.   На угнетената част от коментиралите ще кажа ето това: Не е луд този, който яде баницата.

Авторке, възползвай се поне да си потърсиш някаква работа в Милано още сега, още днес. На есен може да си размислила и да се върнеш към ученето, като дори паралелно да си работиш нещо там.

10.   До коментар 1: В България съм, уча онлайн.

11.   Вместо да караш майка си да се лишава от какво ли не заради твоята такса, по-добре напусни и си намери работа. Ако от 1 курс не ти се занимава, какво ще правиш до 4? !
Направо се хваща на работа и не хвърля парите на майка си на вятъра.

12.   Майка ти ще ти се ядоса с право, но няма чак да те намрази. Просто си поеми живота в ръце. Реши дали ще спасяваш семестъра, или ще работиш. Това са ти опциите, трябва да правиш нещо, вече не си дете, носиш отговорност.
Иначе се обаждаш на майка ти и ѝ казваш, че няма да го бъде с този университет и няма изгледи да завършиш успешно годината. Поне жената да знае, за да не работи като вол. Какво да ти кажа? С малко повече труд ще успееш да ѝ върнеш парите и да се справиш със ситуацията. Малко неща са непоправими. И това ще мине. Хубавото е, че поне си осъзнаваш вината. Лошото е, че се притесняваш повече от реакцията на майка ти, отколкото от реалните последствия от постъпката ти.

13.   От авторката: Аз имам някъде половината пари и вече много пъти съм й казвала да ги вземе да ги използва, не да стоят ей така, но мама не иска да ги вземе.