Споделена история от Семейство

Защо най-бедните живеят най-"богато"?
Винаги се чудя защо по-бедните хора създават илюзия, че живеят богат живот пред останалите и заради останалите ли го правят? Имам приятели, на които дори разни мои познати завиждат за "богатствтото", а тези приятели не могат да си платят сметките в края на месеца и се чудят какво да ядат. В същото време си купуват кола за 100 хиляди, къща за половин милион, ходят по екскурзии постоянно и за всички тези неща теглят кредити... Общо взето ми казаха, че не се знае дали ще са живи, когато дойде време да си изплатят всичко, което са накупили. Това само в България ли се случва?

В същото време познавам истински богати хора и всички те живеят по много различен начин. Един от тях ми казва "имам 5 тениски и някоко дънки", "тези маратонки ги нося 10 години", "живея в 50 квадрата студио", "не бих дал 3000 лева за телефон". Предпочитат да инвестират, да четат, да се образоват още. И в крайна сметка всички тези навици им носят богатство.

Имате ли примери от двата типа хора?

Коментари

1.   Чак пък толкоз... Малко преувеличи. Малко трудно ще му отпуснат половин милион за къща и още не знам колко за почивки и чисто нови коли на човек, който няма какво да яде. То ако ставаше така... на мен половин милиард ли трябва да ми отпуснат, след като има какво да ям?

3.   Най-бедните не живеят така.
Най-бедните живият по гетата.

Тези, които описваш са хората от средната класа, които искат да бъдат богати и имат фалшиви представи за богатството породени от филмите.

4.   Така е. Бедните стават все по-бедни, богатите - все по-богати.

От друга страна, "бедните" преценяват хората по опаковката и се впечатляват от демонстрации на коли, вещи, почивки и щастливи снимки в социалните медии. Тези бедни купуват колкото се може по-лъскаво и луксозно, дори и да е на кредит, който в бъдеще ще прерасне в дълг и ЧСИ... Бедните седят по цял ден в социалните медии и се надпреварват кой ще се извади по-платежоспособен и заможен, именно за това имат такъв успех тези мрежи. Бедният има 5лева в джоба и иска да покаже на околните (също бедни), че има хиляди и така най-много бедни пазаруват статусни вещи (айфони и др.)

5.   Първите са явно хора с много високи доходи, но малко търпение и са решили, че ще го карат "на макс". Няма лошо, щом могат да си обслужват кредите.
Но вторият вариант е леко страннен. Познавам богати хора в западна Европа, някой доста скромни, други не толкова, но такъв чишит не съм срещал. Дори и сред работохолиците, които са пристрастени към работата си, като към херойн, не познавам такива, дето не биха си купили нови маратонки за 10 години. А и ако си давал "приемри ей така за пример", то моля те, не го прави друг път. Объркващо е.
Иситната е, че повечето богати хора, с които съм се срещал, най-вече през работата си, рядко ще са с особено по-скъпа кола, от срендото. Може би на кратък лизинг или нещо подобно. Но никога не съм срещал такъв, който ще живее "бедно", че и ще се хвали с това. Ако е така, помоли го да даде някой лев. Така и така не му трябват.

6.   По скоро крадат и се занимават с незаконни дейности.

7.   1, Може би наистина преувеличих малко, но имах предвид, че в момента хората едвам се оправят с тези кредити и с живота като цяло, а когато им ги отпускаха си мислеха, че нищо не може да ги спре.

8.   И аз познавам истински милионери. Нито един от тях не живее в студио 50 квадрата. Единия има 2 коли - Ролс Ройс и Ламбо.
Всичките са собственици на бизнеси. Живеят страшно охолно и не се стискат от комфорт и удобство в живота си.
Паритв са средството да живееш свободно. Бедността и икономията са порок за душата.

9.   Авторе, никой не дава кредити за милиони на хора, които няма какво да ядат, посмали малко!

10.   До 5 и 8 от автора:

Давам реални примери. Става въпрос за близък човек, милионер, но наистина не го интересуват нито вещи, нито този тип живот. Затова пък цялото му семейство кара подобни на описаните от 8 коли и живеят охолно. Предпочита да раздава пари, да купува на близките си, а не на себе си. Нито вещи го привличат, нито имоти, нито коли. И наистина ходи с едни обувки 10 години, което не означава, че живее мизерно - съвсем чист и спретнат човек, прави това, което му харесва, а парите са следствие. И аз все си мисля, че ако имах неговите пари, щях да живея доста по-различно, но хората са различни.

11.   До 10

И все пак, твоят милионер е по-скоро еднорог. Но мен ме интересува каква марка обувки носи или поне кой му ги прав.

12.   Прав е автора аз също познавам милионер, който не ги интересуват вещите и дори го видях да шофира очукана фиеста, по джапанки. В същото време живее в имение, което жена му е избрала, а за него имението си е просто "в къщи".
Познавам и много хора със самочувствие без покритие, работи козметичка, скубе космите на хората за 50лв, а има телефон за 4000лв, живее супер център (после разбрах че било квартира) и плаща по 300лв на месец да идва жена у тях два пъти седмично за да й чисти.

13.   Познавам българи с net worth над 5 милиона BGN, единият се придвижва с баничарка, работи по 12 часа на ден, има преподавателска степен и никога не е парадирал с пари, многоуважаван в професията си, няма да споменавам имена. Друг, също много състоятелен, над 5 мил. BGN net worth кара кола от 70-80 хил. лв., парадира единствено с бизнес ум, 3 членно семейство са с 1 автомобил и той даже не е лизинг, а наем. Познавам милионер в Германия, милионери в Швейцария. Немският беше инвестирал във фирма за почистване и 1 месец работи наравно с останалите, за да навлезе и в този бизнес. Швейцарските милионери които познавам имат служители, пояснявам, плащат им заплатите, самите шефове се возят на непретенциозни коли от порядъка на 10к франка до 35к франка, а техните служители на значително по- скъпи автомобили, просто защото бизнесмена реинвестира, а и там хората са наясно, че няма как с 50к да си купят жилище и затова си купуват автомобил (главно чужденци, разбира се). Същото е и с много наши сънародници в чужбина. Прибира се в България с някое жипче и се започва, еееех замогнал се е, а у, а той всъщност няма как да си купи апартамент в Мюнхен за 800 000 - 1 200 000 евро и се задоволява с кола и ремонт на апартамента в Плевен. От 30 души колеги в чужбина имахме едно българче на стаж, познай кой беше с айфон 12, при положение, че нейната заплата беше 4 до 5 пъти по ниска от на редовно работещите във компанията. Просто е заложено да замажеш бедност, дори моментна, със скъпа вещ.

14.   Така е. Истински богатите хора, с класа, не се снимат постоянно до Бентлито си. Или ако го правят, то са направили парите си нечестно или твърде лесно. В повечето случаи е така.

15.   До 12

Не разбирам. . . Просто блем ли е, че е на квартира и някой чисти вместо нея?!

16.   Аз пък не познавам нито един милионер предвиждащ се с баничарка и пет тениски на гърба…… Ццццц. Тюююю Дори и заможен такъв не познавам. Всички заможни хора, които познавам карат джипове X5 2017г. нагоре и то лизингови. Или друга премиум марка макс 5г. стара Защото, тези хора не са прости да затворят 100 хилки в евро в някаква ламарина, на която всеки ден рязко и пада стойноста, вместо тия пари да ги развърти за години и от 100 хилки да станат двеста. Богати задължително трябва да показва статут, със скъпо возило и дрехи. Веднага обеснявам защо. Идва ми някой с учуканата баничарка и тениската за 5 лева да ми предлага заедно да строим мол или да отворим финансова къща. Бих се изсмял и бих го изпратил поживо поздраво. Той може да има пари и за Кайен последен модел, но аз след като не го познавам, бих си помислил, че той няма пари повече от за тая баничарка. Два пъти първо впечатление не може да направиш. Има богати хора, които го дават по-скромно. Те са по-уважавани от простолюдието, защото не им натрапват лукса си в очите им.

Чингис Хан

17.   Потребителите на сподели.нет само сред милионери движат да ги ева.

19.   13 до 16 - Чингис Хан

Бате, ами ти не познаваш такива, защото твоите се предвижват, а моите се придвижват. хахаха И споделих за тези хора, защото се отличават от масовката, разбира се, те са и на една друга възраст на която не им трябва да впечатляват гаджета, инвеститори и т.н. Хора с изграден бизнес, без съдружия и не им е толкова важно дали ще са с бус......иначе такива с X5 нови бол, да ги ринеш с лопата... Живи и здрави

17 -

20.   Големи фантазьори в сподели. нет :)))))) Сега очаквам да прочета за милионери предвижващи се с маршрутки. Хахаххаха

Чингис Хан

21.   До 15 от 12 на мен не ми е проблем, все ми е тая, но темата на автора е такава. Дадох я като пример, защото дадената козметичка се държи като заможен човек, а реално е обслужващ персонал. Надула усните с хиалурон, сложила 5 тона грим и според нея е под нивото й да си чисти квартирата и да си изпере гащите. Реално самата тя е обслужващ персонал и не би трябвало да се държи, като собственик на бизнес за милиони.
Нищо лошо няма в това човек да има самочувствие, само че самочувствието трябва да има покритие. Нищо лошо не виждам ако тя имаше самочувствие на най добрата козметичка в града, но не става да имаш само основно образование, завършено с тройки, а да се държиш все едно си с две висши и с професорска титла.

22.   Между другото, този феномен е описан от Достоевски в романа "Престъпление и наказание". Става дума за нелепия помен, който след смъртта на пияницата Мармеладов жена му устройва с последните си пари. Писателят прави вметка, че тези изблици на разточителност са типични за най-бедните класи и чрез тях те искат да покажат, че "не са по-долу от другите".
Моя съседка, която работи като чистачка, например, изтегли 10 000 лева кредит за абитуриентския бал на дъщеря си - то не бяха тоалети, ресторанти, бижута и прочее, а сега ще гладува години наред, докато не изплати този масраф за една вечер.
Колкото и за разумен човек да се смятам, аз също съм се поддавала на подобни импулси. Веднъж, спомням си, влязох в един скъп магазин в търсене на обувки. Веднага видях, че цените не са за мен, но обстановката беше толкова приятна, а мострите толкова красиви, че изведнъж ме налегна някакво безгрижие. Излязох си половин час по-късно без заплата, но с три чифта обувки, по една чанта към тях и даже някакви препарати за почистване на велур ми бяха пробутали. Помня, че се чувствах много щастлива. Щастието ми трая точно половин час, а после дойде отрезвяването...
Но това моето беше моментен импулс и в крайна сметка никой не умря от студ и глад после. Да живееш над доходите си - не го разбирам. В периодите, в които съм разполагала с повече пари, съм купувала качествени неща. Не непременно скъпи, а качествени.

23.   До 28 - Не знам за това, но не е точно изненадващо да видиш такива, придвижващи се с колело, автобус и влак в страните, в които твърдиш, че живееш.

24.   Въпрос на финансова култура, брат. Ако още от млада възраст си свикнал да си правиш сметка за парите които имаш и парите които харчиш, както и за КАКВО ги харчиш, то тогава дори да не си милионер, пак ще живееш по-добре от масата "плебеи", това е.

Въпрос и на самочувствие. Някои милионери просто нямат комплекси, че да парадират колко им е голям. За какво им е? Обяснението на Чингиса е смехотворно. Няма такова нещо като "не те познавам" сред милионерите. Ако не се познавате, значи не си достатъчно важен да го познаваш. Няма да ти дойде на крака по джапанки и с "учуканата баничарка", че да ти казва "баце, аре си напраиме едно молче, а, ко ше каеш?" Хахаха, смях в залата. Лично НЯМА да го видиш, най-много да ти изпрати цял изтупан екип от специалисти, с напълно изготвен проект-предложение, с цел ТВОЯТ екип да го анализира и да ти каже дали си струва. То не че така става при моловете, ама карай.

А за бедняците се каза достатъчно вече, и то доста изчерпателно. Такива познавам и аз - на гол тумбак чифте пищови, и изведнъж големия хайдук. Когнитивен дисонанс, чрез който завистливата душица се самозалъгва че е по-добре, отколкото всъщност е.

25.   Аве, ако ви попита човек за имена на обществени български милионери предвижващи се с баничарки и колела и маршрутки, бас ловя, че ще запрахтите. Точно обратното всичките ни обществени български милионери ползват скъпи возила. Или май тия, които познавате, до такава степен са скромни, че даже и се крият и не искат да стават обществено известни. Аве смях!

Чингис Хан

26.   До 24
Чингисе може да не ти се вярва но и милионерите карат колела, никой не казва че ходят на работа с колело, но за удоволствие, за спорт или за хякъде наблизо набързо ползват и колело. Ако баничарката на фирмата, или на градинаря е под ръка и трябва бързо да иде до някъде за нещо, на него въобще не му пука, ползва я, той няма твоите комлекси и не чувства нужда да се доказва колко голям мъж е.

27.   Тюююю е как пък папараците не хванаха един път някой наш обществен милионер с на градинара си баничарката? Тюююю Примерно Марешки или Божков……. аве много научна фантастика четат някои хора……..

Чингис Хан

28.   Чингисе всъщност, когато Марешки, преди три месеца, каза по телевизията, че сина му износвал неговите стари дрехи, цяла България му се подиграваха и предлагаха да събират помощи за дрехи на сина на Марешки. С този си опит да сподел,и че и неговото семейство е виждало бедност, той изпи горчивото хапче и никога повече няма да си позволи да споделя искренно. А реално е истина че като дете синът му е носил страите детски дрехи от баща си, както доста от българските деца през 90-те години. Бабите бяха скътали в надстроиките на гардеробите си детските дрехи от децата си и обличаха и внуците си с тях.

29.   Стига сте говорили глупости! У нас т.нар. "милионери" са изкуствено създадени от ДС. Неслучайно 90% от тях са абсолютни тъпаци или са с купени дипломи. Никой от тях не е способен и сергия на пазара да върти, да не говорим за нещо друго. Това с карането на баничарка е на запад, където хората като цяло са доста по-практични и наистина работят много, за да развиват бизнеса си. И там обаче това е не е чак толкова масово. На нашите тук цехчето или фабриката им е пред събаряне, ама иначе имат по 5-6 луксозни коли минимум. А че някой веднъж в месеца взел фирмената баничарка, не означава, че това му е ежедневната кола.

30.   28 Остави тия алабалистики за старите дрехи на сина на Марешки. Сега защо не пазарува дрехи от ,,Дрехи на килограм,, Марешки не е глупак и го е казал това за театро пред простолюдието за да покаже, че и той знае какво е нямане и, че е човек от народа. Елементарна стратегия на обществен милионер за амбиции в политиката, за да печелиш подкрепата на пролетарията, трябва да им покажеш, че и ти си бил в ,,техните обувки,, Боко колко пъти обеснява, че е ял филии с мас като дете. Сега защо не яде филии с мас, ама има личен готвач и слугинаж в Бояна, и охрана от НСО? И не си знае милионите по офшорните зони. Пък вие тука се разтягайте рахат локума колко искате за ,,скромните милионери,,

Чингис Хан

31.   Аз съм от втория тип хора - имам собствен бизнес, печеля много добре, но почти не харча пари за дрехи, обувки, за храна си имам определен бюджет, не ходя по скъпи ресторанти, не парадирам по никакъв начин с имуществото си. Защо да го правя? Единственият човек, който трябва да впечатля съм аз, а това отдавна е сторено. Живея за себе си и не изпитвам нужда да впечатлявам и някакъв сельо да ми казва "Еййй, колко си шик! " или нещо от сорта. И благодарение на този тип навици, продължавам да трупам състояние и да харча за важните за мен неща, без да бия барабана колко пари са хвърлени там и там. Интелигентност е нужна, ако искаш да направиш нещо от живота си, без да даваш шанс на някой да го съсипе заради комплекси.

От първите хора също познавам не е един и двама. Обикновено това са индивиди, които искат да се набутат сред "големците", да се докажат пред по-бедните си роднини или приятели. Нещо, което аз лично намирам за чиста комплексарщина и винаги буди съжаление в очите ми.
Ако имаш - имаш, радвай се. Ако нямаш - нямаш, радвай се на малките неща в живота си. Няма смисъл от комплексарщина и съревнование. Всеки да разполага с това, което има, простичко е. Аз да не би цял живот да съм с пълен портфейл....

32.   Да ви кажа - не съм милионер, но имам достатъчно пари, за да си купувам, каквото искам - добре, че не искам самолет. Хаха

Изкарвам повече пари от мои приятели, които са с I phone - и, скъпи маркови дрехи, обувки и т. н. - аз такива неща нямам. Наистина предпочитам да си давам парите за тренировки, уроци, танци, пътувания. Имам много малко дрехи. Техниката ми е среден клас, щеше да е нисък даже, но с нея си изкарвам парите.

Но не виждам нищо лошо на човек да са му други приоритетите, но си е чиста диагноза да харчиш повече, отколкото имаш.

33.   Незнам не познавам такива хора.

34.   Защото са комплексари. Показност да има като ромския етнос. А им се смеят повечето, ама и те така. Живеят в бараката, вода няма но като почнат 3 дена тумба лумба, бални рокли.
Един така ми се фукаше само с лична карта и взима 100 000.
Едно семейство, от голям мерак да се отбележи н морето оставя децата при бабите и отива да спи в колата на някой паркинг. После обаче ще се фукат във фейса.
Повечето жени взимат маратонки за 200-300 лв. и в дрип шопа си пазаруват че може да намерят нещо марково, да създадат илюзията че са скъпо облечени от глава до пети. Ама кой ще се осъмни че си с маратонки за 300 кинта и блуза и гащи за по 2, 3.? Така съм се смяла, това е масово.

35.   Правилно си забелязал/а. В България всичко е демонстрации и избиване на комплекси. Живот за пред хората. Малко станахме като американците - всичко на кредит, уж стандарт, ама малко фалшив. Била съм в САЩ 3 пъти по бригади по работа и ми е ясно. И там, както и тук, както на всякъде най-вероятно, има супер богатите хора, които няма къде да ги засечеш общо взето, щото съе от различни светове. Всичко останало са средна класа и бедняците от гетата. Средната класа американци, класическите бели американски семейства, бачкат на по две места доста често хората и живеят като нас, смисъл нормален дом, колата, телефона, средно всичко и на кредит. Средният американец не пътува, или може да си позволи да пътува из самите щати, като ако си от западния бряг да идеш до източния бряг, се счита за пътешествието на живота ти, далече е и сме скъпо. До Европа стигат само богаташи, защото е наистина скъпо. Та и ние така лека полека.
Само дето класическа средна класа няма в България.
Има богати и бедни, по средата трудно. Бих нарекла средна класа хора, вадещи по 5-6 К на месец, някои ИТ примерно. Такива като мен и вас, вадещи по 1500-2500 на месец, сме си бедни за нашите стандарти!
И така, тези, които описваш, живеят цигански живот, като за последно и ден за ден. Принципа е, дай да си купя тоя парцал, тоя часовник, тоя телефон, утре-каквото стане! Ще има ли да ям, няма ли да има, божа работа.

36.   Милионерите са стари хора, те трупат много различни неща през целия си живот, почти всеки иска да бъде богат, на някои природата го е дала на други не толкова. Познавам един богат човек, има много пари, кара хубави коли има няколко къщи и апартаменти и какво ли още не, но какво от това, човек не е роден да трупа, търси Бог в себе си.