Споделена история от Здраве

Възрастен човек спря да яде
Здравейте!

Възрастен човек на 87 години, мъж, съвсем спря да се храни и спи по цял ден... Отделно няма сила за нищо и загуби интерес към всичко...

Опитах да стимулирам апетита му - с жен-шен, с бирена мая, с чайове за стимулиране на апетит - няма ефект. Карам го да пие само витамини на таблетки, но без белтък и силна храна - не става.

Какво мога да направя в случая? Не е болен, просто е много стар и организмът му няма потребност от храна... Но все пак трябва да се храни някак, отслабнал е доста... Изяжда едно яйце на 2 седмици.

Дайте съвети.
Благодаря.

Коментари

1.   Повярвай ми, болен е. Ако не могат да открият болестта, е друг въпрос. Много от болестите не са лесни за откриване особено с нашата допотопна техника. Дано не съм лош пророк, но ако един човек спре да се храни, значи се гответе за най-лошото. Пожелавам от все сърце да се оправи!

2.   Поръчай му храна от ресторант. Нещо вкусно и апетитно изглеждащо. С вашите буламачи вкъщи съвсем сте го отказали от храната.

3.   Ами нормално. Просто му е време, 1 е прав. Не може на тея години да си мислите, че ще стане и ще заподскача, като 17-годишен.

4.   Болен е от старост. Човешкият живот е като запалена свещ, гори и накрая изгаря напълно, нищо не можете да направите, освен да плащате на медицинско лице да го подхранва със системи, но не виждам смисъл, щом само лежи и нищо не прави, това е мъчение и за старият човек. Той просто си гасне, оставете го да си отиде спокойно, не му се натрапвайте, бъдете около него и го обслужвайте при нужда. Наскоро гледах реклама за хранителна добавка която предизвиква апетит, попитайте в аптеките, има на пазара това което търсите, но не знам дали това няма да навреди на стареца, насила да му се дава храна, която организъмът не може да преработи. Осигурете му спокойствие и оставете свеща му да догори, такъв е живота, не зависи от нас.

5.   За съжаление, естествен биологичен процес. Животът му върви към своя край. Имах няколко такива случая с близки хора. Грижете се за него, дарявайте му обич и внимание. Гответе му вкусни и лесни за преглъщане неща, но не го насилвайте да яде. Важното е да усеща, че е в добри ръце. Останалото е божа работа както се казва.

6.   Всъщност не е чак толкова стар, че да го погребвате преди да е умрял. Не би трябвало да го мъчите с храна, живеца е в душата не в стомаха. Възбудете му желанието за живот, като за начало му пуснете система, а захранването не става с яйца, а с плодове, пресни сезонни български плодове (банана не е плод), каквото обича праскови кайсии, на втория ден може да му давате зеленчуци, слънчев домат.

8.   Виж, така се случи с баба ми преди няколко месеца. Намали значително храната, накрая я спря напълно и пиеше само вода, после изпадна в летаргичен сън за 3 дни и почина на почти 90г. Надявам се да е било безболезнено. Това е нормален процес, разбирам че се притесняваш, но такъв е живота. Радвай се че все пак този човек е доживял тази възраст, не на всеки се случва.

9.   Трева

не се бъзикам, онкоболната ми леля, единственото, което й даваше апетит беше пушенето на трева. Иначе не хапваше и една солетка с дни.