Споделена история от Семейство

Майка ми настоява да се омъжа
Здравейте. Не знам от къде да започна с тази моя история, мо ще се опитам да бъда по-кратка. Аз съм на 20 години и след няколко месеца ще правя 21. Както виждатв от заглавието ми, проблемът е свързан с майка ми. Може би от половин година насам майка ми постоянно ме пита дали съм си намерила мъж, навлиза в личното ми пространство, кога съм щяла да се женя и т.н. Дори си позволява тя да ми търси мъж и да ми предлага разни (синове на нейни приятелки,познати и така). Тъй като тя се е омъжила на 19 и ме е родила малко след това иска и аз да се омъжа рано. Казва, че се притеснявала за мен да не остана стара мома и така. Аз и казах, че това че тя се е омъжила на 19 е разбираемо, защото както знаете едно време хората са се женили по -млади. А тя ми казва, че това нямало значение, че и в днешно време имало хора, които са на 40-50 и никога не са се женили, но имало и такива на моите години,които вече имат по 2 деца. Вуйчо ми (братът на майка ми) е на 37 и не е женен,няма деца и той все повтарял,че му е рано за такива неща и затова не се е оженил все още. И майка ми се притеснява да не заприличам на него. Повечето жени в нашия род са се омъжили някъде на моите години и това не е било само едно време, но и до ден днешен, дори имам първа братовчедка която е на 25 и вече има 2 деца. И майка ми все ми повтаря, че аз сякаш не съм от тази рода, че имала чувството че и дали грешно дете в болницата, защото аз не съм приличала на никой от нашия род освен на вуйчо ми и се чудила кой от нас двамата са объркали. Аз не искам да се омъжвам на тези години 1000 пъти и го повторих,дори и до връзки не ми е. А тя продължава да ми търси някой и да ми предлага да се ореждам с разни,кара ме да се контя,купува ми нови дрехи, гримове и ми казва да излизам навън така,за да може мъжете да ме заглеждат и някой да ме хареса и да ми потръгне с него.. А това не е в мой стил и отказвам всичките и препоръчки. Тя изобщо не ме чува какво и говоря, а си знае нейното. Казва,че трябвало да имам мъж,докато все още съм млада, защото всички мъже предпочитат младото и че дори е забелязвала,че баща ми заглеждал по-младите жени ,че като остарея и мен никой нямало да ме иска освен някой очтчаян, загорял и за нищо няма да ставам. До някъде я разбирам, но това вече взе да ми писва ! Тя не иска да ме разбере, че не желая да се занимавам с никакви мъже и просто искам да се отдам на себе си, на приятелките си и на забавленията ми с тях. Майка ми все ми говори, че на работата и нейните колежки и приятелки все се хвалили с внуците си, все имало коя да се похвали например, че и се е родило внуче или че внукът и бил много послушен и т.н. и че имала доста познати, на които дъщерите им са ми набори и вече имат дете. А тя нямало за мен с какво да се похвали освен да каже, че аз нищо не съм постигнала в живота,че нямам мъж ,нямам деца, не съм си изградила свое семейство и дом. Имам по- малък брат, който е на 14 и разбира се той е още дете и няма как да има деца и затова майка ми изисква това от мен. Мислила ми доброто, че не иска да заприличам на брат й и че хората щели да ме наричат стара мома и да ми се подиграват,че нямам мъж и деца. А тя казва че не се притеснява да стане баба на тези години ,тъй като аз когато съм се родила едната ми баба е била на 38 и нямало нищо срамно в това. Казва ми,че живота е много кратък и иска да доживее да види внуче, а най вече иска да бъде млада баба ,за да може да го гледа докато може и докато все още има сили, че с баща ми щели да ми помагат че щяли да го гледат като тяхно дете. И много често ми казва ,че добре че е била тя да допродължи рода ни, тъй като както споменах вуйчо ми няма деца и се тревожила да не стане така и с нас и че докато аз чакам да ми дойде времето, брат ми можел да ме изпревари ... Майка ми много обича децата,много се е радвала на мен и брат ми като малки,както и на други деца,на роднини,приятели...и мисля, че може би страда от това, че ние вече порастнахме (особено пък аз) и може би заради това вече иска внуче,липсва и детски глас.. Знам, че сега ми е времето да си поживея и да се радвам на живота,а не да се занимавам с такива неща. Защото това е отговорно ,а аз съм безотговорна. Имах мечти, още от малка исках да стана добър лекар някой ден и да бъда полезна на болните хора, щях да следвам медицина,но не успях защото завърших с доста слаб упех, дори мисля че от целия випуск аз завърших с най -ниския успех.. Не ходех на училище, имах много двойки,забележки,бях много проблемна. Просто нямах желание да отварям учебници,мразех да ходя на училище,ходих само колкото да си дам фалшите извинителни бележки (в по-големитв класове)) и като цяло бях от двойкаджийте и едва ми писаха 3 по милост,колкото да успея да завърша,дори щеше да ми се наложи да подкупвам училите,за да не ме оставят на изпит, но това не се случи тъй като класната ми се познаваше с нашите още от преди и може би благодарение на тази връзка успях да завърша ... И как да следвам ? То с този успех никъде няма да ме приемат, особено медицина,което както знаете е много сериозна професия, а и дори по чудо да бях приета аз пак щях да съм така,както и в училище съм била и там вече със сигурност нямаше да завърша.. Но щях да имам повече желание да уча,защото това беше мечтаната ми професия още от дете и някак си щях да се мотивиеам от това. И така дотук с тази тема. Знам,че сама съм си виновна за това, а майка ми сега иска още повече да ми съсипе живота като ме кара да се омъжвам на тези години. Знам, че в днешно време браковете не са чести срещани, тоет повечето хора просто си живеят заедно без брак. Но майка ми държи аз да имам брак понеже сме религиозни и в нито в нейния, нито в рода на баща ми няма хора без брак.. (дори и да са се оженили в днешно време). Майка ми просто иска да ме се откъсна от живота и от това което обичам казва ми да спра да ходя на дискотека че вече съм зрял човек,а не тийнейдър. Дискотеките нямало да избягат никога, но аз като остарея всички щели да бягат от мен. Знам,че ви напълних главите с това, но не знам какво друго да кажа казах и да спре да ми го натяква и че ще създам семейство,когато аз реша, а не когато тя иска. А тя ми отговаря дано поне брат ми да се е метнал на нея, защото аз не искам да живея като нормалните хора, да създам семейство,а само съм била мислила за пиене и купони. Че една жена трябвало сутрин като стане да приготви закуска,да изчисти, да се погрижи за децата си и да обърне внимание на мъжа си...А не да осъмва пияна в кръчмите и дискотеките като мен и че аз съм била като парцал. Не разбирам защо и за това ми се бърка колко пия и къде съм до сутринта,след като съм пълнолетна мога да правя каквото си искам. Сега ми е времето..а и не харча от нейните пари нито за алкохол,нито да дискотеки нито пък за каквото и да било ! Аз работих в продължение на година и 8 месеца,имам си доста спестени пари, но преди 3 месеца малката фирма, в която работех фалира и останах без работа и тъй като живеем в малък град и тук няма много възможности за работа,и не е лесно да те вземат навсякъде в момента не работя, а при първа възможност отново ще си намеря работа. Преди да навърша 18 майка ми,както и баща ми ме ограничаваха от всичко, имах вечерен час до 10 трябваше да съм вкъщи, не ме пускаха да излизам постоянно,контролираха ме относно това кога да излизам и с кого ,не ми позоляваха да имам приятел,че съм била още малка и като цяло от личен живот бях лишена и бях длъжна да правя,каквото ми кажат. Когато навърших 18 вече бях законно свободна, правих на воля всичко, което майка ми не одобряваше, вече нямаше нужда да се крия че пия и пуша, ходих където искам, не се прибирах дори, обиколих много дискотеки и барове (това ми беше голям мерак от малка,тъй като в училище съучените ми се хвалива,че ходят по дискотеки, а както казах мен не ме пускаха и си казах само на направя 18 и ще видят те... ),но като цяло тогава нямах чак такова желание,каквото сега,защото не знаех какво е. И майка ми смята,че заради това не съм си намерила мъж,защото никой мъж нямало да вземе такава жена, че на мен нищо ми няма да не би да съм единствената жена,която е стъпвала в дискотека или механа - това е прекалено. Забавлявам се и все още искам да живея така, особено пък сега и съм сигурна че някой хора на моите години биха ме разбрали тук. А майка ми казва,че и едно време е имало дискотеки и заведения,но нито тя нито баща ми са се интересували от такива неща,а аз на кого съм се била метнатала... Като малка нямах право на личен живот, а сега пък майка ми иска да се лиша от забавленията и да се омъжвам. Казва,че съм била прекалявала с тези неща да не съм била боклук,че така ако продължавам съм щяла да свърша в някоя клиника., вместо да живея пълноценно и да си създам семейство,като нормалните хора и както нея и баща ми и казва,че не съм като тях и има чувството че е родила друго дете в болницата,но са и дали мен. Тя пекалява вече, преувеличава ! Попринцип майка ми е много директна и каквото мисли си го казва,и не мисля че иска да се омъжа на сила,за да се отърве от мен, а просто мисли за мен- винаги е била отговорна и с мен,и с брат ми и се държи добре с мен,освен за това .. НО Какво ли не и казах, не се спря.. Моля Ви кажете ми вие какво да направя,как да я накарам да спре с тези неща и да ме разбере? Не искам да се карам с нея, просто искам да ме остави да си живея живота. А тя иска да съм като нея и като другите,вместо да бъда себе си,понеже тя на моите години вече била омъжена и се е грижила за мен, а аз нямам никакво развитие в живота,че след като не съм дете вече трябва да поемам отговорности като тази,а не само да стоя на едно и също положение... Дайте ми някакъв съвет, моля ви!

Коментари

1.   Лесно е да станеш майка на 21... Без професия и стабилни доходи какво ще правиш? Ще бъдеш зависима от мъжа си, а ако се разделите, тогава какво? Мислете малко, преди да бързате да се жените на по 20г.

2.   Майка ти има нужда от психиатър! В 21век жена на 40 да мисли подобни простотии. Отдели се и не й вдигай, докато не престате с тия тъпотии.

3.   Излез на квартира, иначе няма спасение. Но твоите родители са направили подобна грешка на моите - до 18 годишна възраст ми беше забранено да излизам с момичета. Като станах на 19-20 и влязох в унивеситет и от нищото взеха да ме питат "няма ли някоя колежка за булка?" Ххахаха.. ами как да има бе, вие години наред ми нареждахте да не се занимавам с момичета, сега изведнъж къде ти е булката. Както и да е. Вече съм на 33, нямам жена, нямам деца, много от приятелите ми вече се задомиха и няма купони като едно време, ходят си на море семейно и така, тъпо ми е сам, и затова разбирам и майка ти - тя мисли в доста дългосрочна перспектива. Но 21 е ранна възраст за жена да ражда в днешно време, да не говорим, че е хубаво да имаш един период от поне половин година да си опознаеш човека, с когото си решила да бъдеш. Иначе, интервалът 21-27 години е пикът при жените - тогава са най-желани и търсени, затова съветът ми е все пак до няколко години да се ориентираш сериозно към търсене на партньор, защото в един момент реалността ще те удари много сериозно.

4.   Въобще не я слушай, майка ти има провинциално и остаряло мислене. Та ти имаш ли изобщо трудов стаж за майчинство? А и ако се омъжиш толкова млада, на 30 ще си разведена, най-късно. Гаранция. Да не говорим, че ако я послушаш, някой ден ще стжаляваш, че си взела прибързано решение заради нейния зор.

5.   На майка ти й се ходи на сватба просто и да се поФали на съседките, че е дигнАла сватба на дъщерката.

6.   Нещата при теб опират до икономика - взимаш си нещата (харчовете) в свои ръце, изнасяш се на квартира, или отиваш да учиш в София, прекъвваш контактите с родителите си, и само от време на време ги информираш - сгодих се, омъжвам се, очаквам дете... Те да идват където ги поканиш, и АКО ги поканиш! Иначе ще си стоят далече в прованса, ще си говорят каквото си искат, без ти да се налага да ги слушаш. Ходиш си по дискотеки и където ти е кеф, и същевременно се оглеждаш за някое свястно момче, което можеш да срещнеш още на първата година, но може и на десетата... за това гаранции няма.

7.   до 3, твоите родители са направили грешка, защото си мъж и да не се занимаваш с момичета преди 18 г. е малко странно и ненужно. Но нейните не са направили никаква грешка в това отношение!

Авторке, напълно съм на страната на майка ти с една разлика - наистина прекалява, когато те пришпорва дотакава степен.

Ще видиш, че ще си най-желана до 28 г. НО след това? След това мъжете ще гледат по-младите и атрактивни жени. След 30-та си годишнина вече ще усещаш ясно за това, което говоря. На 35 г. ще видиш, че мъжете имат единствено интерес да те изч*кат, ако все още ставаш за това.

Сега си помисли, при положение, че сама казваш, че образованието ти куца, работата също, то ако имаш мъж, който може да издържа семейство, защо да не родиш? Стига да имаш подобни кандидати де...
А и това, което майка ти казва, че ще ти помага с отглеждането на децата Е ОГРОМЕН ПЛЮС! Все по-малко родители го правят за децата си. Така че със сигурност няма да си сама!

Според мен по-добрият вариант е да се насочиш към работа и да имаш трудов стаж, преди да забременееш. Но и не отлагай да раждаш след 28 г. Това означава, че трябва да си хванала някой поне на 25-26, с когото да сте се опознали и задържали. Така че сама прецени колко време имаш да му мислиш?

8.   Майка ти иска да ти намекне, че вече си голяма и не иска да те дундурка вече и че е време да вземеш живота си в ръце, но понеже е по-провинциален тип човек ти казва да се жениш.

10.   Преди всичко, майка ти е разочарована от досегашното ти поведение- едва си завършила, сега обикаляш баровете. Опитва се да спаси бъдещото ти благополучие, до колкото е възможно и тя вижда единствената възможност в брака ти. То, се вижда, че висше образование няма да може да завършиш. Аз също не разбирам баровете и дискотеките като единствена ценност, но акъл не се пришива.
Опитай да мислиш дългосрочно, а не импулсивно.

11.   Изобщо не си длъжна, ти си решаваш. Можеш да поговориш с нея сериозно, но май няма да се получи. Това е само твой избор, така че тя няма право да ти се бърка! Някои изобщо не се женят, но на мен ми се струва, че преди 25 обикновено е твърде рано.
Номер 3, не се отчайвай! Баща ми е бил на 33, когато е срещнал майка ми и се е оженил за нея. Преди това е имал шансове да се ожени, но той е бил от бедно семейство и е работил здраво, докато е учел ( има 3 дипломи от университет), но сега е щастлив със семейството си и няма проблем, че не се е оженил по- рано. Първото му дете се е родило, когато е бил на 34, а второто- на почти 39. Така че не се отказвай!

12.   Само един въпрос: Ти чий живот живееш-твоя или този на майка ти??????

13.   Не го дочетох, много е дълго. Като имаш нисък успех, запиши нещо друго, явно няма да е медицина. Сега и с 3 можеш да влезеш в някой университети. Особено пък, ако си държала и матура, не ти трябва приемен изпит, влизаш по документи.

14.   Аз съм на двадесет и три съм женена с едно дете и мисля, че една жена трябва много добре да обмисля тези неща. Аз завърших с доста добър успех и мисля, че това ми помогна доста. Сега можеш да започнеш да работиш, а някой ден опитай да завършиш нещо ако искаш, но няма да е лекар. Звучиш доста безодговорно и не мисля, че някой сестен ще се интересува от жена която само ходи по кръчми и дискотеки. Не казвам да не ходиш на дискотека, но да кажем си направи график. Изнеси се в София, Варна, Бургас, Пловдив или който и да е голям град най-добре София и веднага си намери работа. Започни да работиш и го прави от понеделник до петък най-малко. Петък вечер излизах с приятелки на дискотека или бар, но не се напивай на макс та да ти трябват два дена да ти мине, а се позабавлявай малко испии някой друг коктейл и към един-два се прибери. Започни да се издържаш сама и ще видиш как ще си намериш някой готин с който да кажем след година две, а защо не и три ти си млада ще имате бебе. Според мен между 22-25 е най-хубаво да имаш първо бебче. То се чувства добре с млада майка, а ти се чувстваш дейна. Важно е да е по любов, а не, защото майка ти иска. Стига да се установиш и наживееш ще видиш, че може още преди 30 да си с две деца, а тя преди петдесет с две внучета! После ще видиш, че ти и мъжът ти ще си ходите на работа детето ще ти го гледа или майка ти или някоя детегледачка или ще го пуснеш на детска градина. Живей си в близките година две, но и гледай в дългосрочен план за да можеш да не станеш някоя дърта дето само да я чукат и айде! Късмет момиче. Вземи с в ръце, но не спирай да се забавляваш!

15.   Нямах нерви да изчита всичко, уважение и селектиране от вашите. Да спре да те сравнява с колежките си и ясно и кажи, нямаш право да се месиш. Не я изслушвай дори, това са проекция на нейните желания, манталитет ако щеш и лудост. Махни се от малкия град и гради бъдещето си. След 18 нямаш масто при вашите, няма как да си самостоятелна и да се развиваш. Пълно е с инфантилни млад и хора, живееш и с родителите си, и тяхното "добро" съсипва децата им.

16.   Аз пък, искам да ни разкажеш за забавленията с приятелките ти...

17.   Аз съм мъж на 28. Досега моята майка не ми е натяквала за сватби и подобни глупости . Живея отделно от нея. За мен е прекалено рано да се женя- но мога да мина и без сватба. Не сме задължени да се женим .

18.   Може би не точно да се задомиш, но да си седнеш на задните части. Не работиш в момента, не учиш, нямаш амбиции. Не си била и от ученолюбивите , сигурно едвам си завършила. Чалготечки, пиене, пушене- купон безкрай. Сигурно и безразборен секс. Мечтата на всеки родител.
Разбираемо е, малка си още , ама и малко зрялост и мисъл се иска. Притеснява се, че ще пропаднеш още повече.

19.   Майка ти явно не е много умна...
Брат й е този, който ще продължи рода
Тя е отишла в чужда къща и е продължила рода на мъжа си!

Спокойно момиче, живей си живота, малка си за тия неща.
Не знам как я търпиш

20.   Така е жената отива в чужда къща и продължава рода на мъжа си...Затова някои хора така отчаяно искат момче още от едно време!

21.   19 и 20, жената също продължава рода. Да, в повечето случаи получава чужда фамилия, но не носи ли и тя гените на родителите си? Заради такива старовремски разсъждения на много мъже им е в главата само да имат син, а жените с дъщери се чувстват потиснати.

23.   Майка ти е изостанала. Трябва ти образование и стабилна професия, за да можеш да си независима. Ако сега се омъжиш и утре се разведеш с малки деца, без доходи и професия какво ще правиш ? А и сега ти е времето да си поживееш.

24.   Майка ми ме е родила на 20 и когато съм била на 2 с баща ми са се развели. Аз съм против ранните бракове, но ти не мислиш ли да започнеш да изкарваш пари? Само с дискотеки не се живее. Мама и тате няма все да са живи.

25.   Кажи и да не се притеснява. До няколко години(дори месеци) ще са ти надули корема и ще има внуче. Не съм ясновидец, но е много вероятно от това което си описала за живота си.

26.   На 20 г. беше първата ми връзка. Тогава се запознах с първия ми приятел. Имахме 2 г. и половина връзка, но ми изневеряваше и я прекратих. След това имах още една дълга връзка, а третата беше с мъжа ми. Запознах се с него, когато бях на 27г. Омъжих се на 30г., но бях го предупредила, че дете не искам, преди да са минали 2-3 години от сватбата, така че детето се роди, когато бях на 34г.Ако сега трябваше отново да се върна обратно и да започна живота си отново. можеше да родя и по-късно, но категорично не бих го направила по-рано. Не бях готова да отглеждам дете. Много мои съученички/ци създадоха семейства едва на 36-37, а почти всички, които се омъжиха на 23г-25г се разведоха. Втората ми връзка беше с ненаживяло се момче, което вече е на 44г и все още няма семейство, защото почти всяка вечер е с различна. Рискът на тази възраст да попаднеш на женкар, който ще кръшка, а ти ще дондуркаш децата, е много голям.
Баща ми казваше така: " Не бързайте да се омъжвате, цял живот ще сте омъжени". Беше много прав. Да си женен без деца е същото, като да живееш заедно с гаджето, но с децата започват и грижите, и умората, и проблемите.Сега е времето да инвестираш в бъдещето си
Ако не си студентка, запиши се да следваш, но не просто какво да е висше, а такова, което е перспективно и ще ти носи добри доходи, но същевременно и да ти е интересно като естество на работа. Ако не говориш английски, задължително се запиши на курсове. Поддържай се, спортувай.
А на майка си кажи, че всеки си има съдба и по-добре да си сама, отколкото да обвържеш живота си с неподходящ човек и да се разведеш с дете на ръце и без никакво висше образование, без перспектива за добри доходи.

27.   От 26. Много хора напуснаха България със семействата и децата си, затова отдавна не ти е нужен висок успех при кандидатстване. На моя племенник дипломата му е само 3-ки и 4-ки и пак го приеха, каквото искаше. Не се отказвай да следваш. За медицина конкретно не знам как стоят нещата, но има достатъчно други перспективни специалности, в които ще те приемат и с нисък успех.

28.   Не е права майка ти. да се държи така с теб.